آرشیو روزنامه شماره ۴۷۵۸ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۷۵۸

 • دو جریان متفاوت در تورم آبان

  دنیای‌اقتصاد: گزارش تورمی در آبان ماه سال جاری، از دو روند متفاوت خبر می‌دهد. بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم ماهانه، نقطه به‌نقطه و متوسط در آبان نسبت به مهرماه روند نزولی را ثبت کرده است؛ اما نکته قابل توجه این است که برخی گروه‌ها نظیر «خوراکی‌ها» و «حمل و نقل» با افزایش نرخ تورم ماهانه روبه‌رو بودند. بررسی‌ها حاکی از آن است که نوسان فصلی و کاهش عرضه بر افزایش تورم خوراکی اثرگذار بوده است. همچنین افزایش قیمت خودروی شخصی و قیمت بنزین باعث بالا رفتن نرخ تورم بخش حمل و نقل شده است.
 • توافق با سه صندوق بیمه‌ای برای بیمه شاغلان روستایی

  معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار از بیمه ۳۵ درصد شاغلان طرح اشتغال روستایی در سال گذشته خبر داد و گفت: بر اساس هدف‌گذاری صورت‌گرفته امسال ۱۰۰ هزار نفر از روستاییان را در طرح اشتغال روستایی بیمه خواهیم کرد.
 • اندر حکایت صدور برگ قطعی مالیات

  حسین احمدی‌ملایری
  از مالیات همواره به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای مالی دولت یاد می‌شود که نقش بی‌بدیلی در تحقق یا عدم تحقق اهداف کلان اقتصادی بازی می‌کند. همچنین از قدرتمندترین قوانین کشور که دارای ضمانت اجرایی قوی‌ای است قانون مالیات‌های مستقیم می‌باشد که همواره محلی برای مناقشه افکار عمومی، دانشگاهیان، سیاستمداران ‌و فعالان اقتصادی بوده است. در این متن ما به بررسی و تحلیل ماده ۱۰۰ ق.م.م و تبصره ذیل این ماده (مصوب ۳۱/ ۴/ ۹۴) و همچنین تبصره ۵ این ماده که در اصلاحیه ۳۱/ ۴/ ۹۴ حذف شد می‌پردازیم تا مشخص کنیم که اصلاحیه انجام شده موجب بهبود فرآیند مالیات‌ستانی شده‌است یا نه.
 • برنج ایرانی شناسه‌دار شد

  مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو از شناسه‌دار شدن برنج‌های تولید داخل خبر داد.
 • آجیل شب یلدا گران می‌شود؟

  رئیس اتحادیه خشکبار تهران گفت: با توجه به کاهش ۴۰ درصدی قیمت خشکبار از ابتدای سال تاکنون و افزایش تولید، افزایش قیمتی در شب یلدا نخواهیم داشت.
 • چقدر طلا تاکنون در دنیا استخراج شده است؟

  اگر همه طلاهایی را که تا به‌حال در دنیا استخراج شده است ذوب کنیم، می‌توان مکعبی با اضلاع ۲۱ متری ساخت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر