• خروج «رشد» از زیرصفر

  دنیای‌اقتصاد- محمد طاهری‌زاده: رشد اقتصادی در تابستان سال‌جاری پس از ۹ فصل از سطح زیر صفر خارج شد و به رقم ۲/ ۰ درصد رسید که در صورت تداوم این رشد در فصل آینده، می‌تواند به معنای پایان رکود باشد. پس از بهار سال ۱۳۹۷ و با بازگشت تحریم‌های اقتصادی، روند رشد اقتصادی همواره منفی ثبت شده است. آمار فصل تابستان می‌تواند نقطه عطفی در روند حرکتی اقتصاد کشور باشد؛ زیرا با کاهش عدم اطمینان در فصول آینده یا کم شدن اثر منفی کرونا بر اقتصاد، مسیر برای بهبود تولید ناخالص داخلی هموارتر از قبل خواهد شد. در تابستان سال‌جاری، رشد بخش کشاورزی و صنعت، مثبت گزارش شده است. همچنین تولیدات بخش نفت نیز پس از ۸ فصل حرکت در مدار منفی، در فصل دوم سال‌جاری به میزان ۴/ ۳ درصد بهبود یافت. این در حالی است که رشد منفی بخش خدمات، باعث شده که از شدت رشد کم شود. نکته امیدوارکننده دیگر این است که در فصل تابستان، رشد تشکیل سرمایه نیز پس از یازده فصل منفی، دوباره صعودی شد.
 • نبود تغییر روند در پروانه‌های خروجی گمرک

  حسین تاجیک، کارشناس ارشد ارزی بانک مرکزی، با حضور در شبکه خبر، با ارائه توضیحاتی درخصوص کد رهگیری کالاهای وارداتی، چگونگی تامین ارز توسط بانک مرکزی را تشریح کرد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این کارشناس ارزی بانکی روند پروانه‌های خروجی در گمرک در آبان ماه را بدون تغییر دانسته است.
 • پیش بینی رشد ۲ درصدی اقتصاد ایران

  دنیای‌اقتصاد: واحد اطلاعات اکونومیست با پیش‌بینی نرخ تورم ۳۲ درصدی ایران در سال آینده نوشت: با کاهش تحریم آمریکا بر صادرات نفت ایران در پی از سرگیری مذاکرات هسته‌ای، احتمالا رشد اقتصادی ایران در سال ۱۴۰۱ (۲۳-۲۰۲۲) به رقم قابل‌توجهی خواهد رسید.
 • برگزاری دومین نشست کمیته مشترک همکاری‌های ایران و ارمنستان

  دومین نشست کمیته مشترک همکاری‌های ایران و ارمنستان با هدف بررسی زمینه‌های همکاری متقابل در حوزه‌های کار، اشتغال و آموزش فنی و حرفه‌ای به‌صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد. به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی، در این نشست زمینه‌های همکاری در حوزه‌های کار، اشتغال، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و نظام مهارتی، تعیین سازوکارهای اجرایی همکاری‌های مشترک، اجرای برنامه اقدام مشترک یادداشت تفاهم منعقده بین ایران و جمهوری ارمنستان بررسی شد.
 • واکسیناسیون سراسری کرونا در انگلیس، آلمان و آمریکا از هفته آینده

  سه کشور آلمان، انگلیس و آمریکا اعلام کرده‌اند تا هفته آینده واکسیناسیون سراسری را آغاز می‌کنند و اتحادیه اروپا هم از احتمال اجرای این طرح تا ماه آینده خبر داده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، انستیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا اعلام کرده است با گروه بندی افراد متقاضی واکسن کرونا به ترتیب اولویت، فرآیند واکسیناسیون سراسری در این کشور تا آخر دسامبر انجام می‌شود. همچنین با توجه به ساخت واکسن «بایون‌تک» در آلمان، مقامات این کشور اعلام کرده‌اند با تایید نهایی این واکسن که توسط گروه مطالعاتی اوگور شاهین دارنده جایزه علمی مصطفی (ص) ساخته شده، فرآیند واکسیناسیون سراسری را از هفته آینده آغاز می‌کنند. انگلیس هم به‌عنوان یکی از سه کشور نخست آغاز‌کننده واکسیناسیون قصد دارد این فرآیند را بعد از تایید نهایی واکسن «بایون‌تک» و «فایزر» شروع کند. اما اتحادیه اروپا منتظر اعلام نظر رسمی آژانس دارویی این کشور است تا سه واکسن بایون‌تک، فایزر و مدرنا را بررسی کرده و نظر نهایی خود را اعلام کند.
 • علامت احیای اقتصاد از آمار چک

  دنیای‌اقتصاد: بررسی آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که چک‌های مبادله‌ای حدود ۷ درصد از نظر ارزشی نسبت به شهریورماه افزایش داشته است. همچنین این آمارها از رشد ۲۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته در تعداد این چک‌ها حکایت دارد.
 • جانمایی چک در اپلیکیشن‌ها

  دنیای‌اقتصاد: معاون بانک‌مرکزی درخصوص اقدامات بانک‌مرکزی در مورد قانون جدید چک توضیح داد. آمنه نادعلی‌زاده از اقدامات و فعالیت‌های بانک‌مرکزی برای برگشت اعتبار و افزایش کارآیی چک خبر داد. او همچنین از امکان صدور و استعلام چک در اپلیکیشن‌های همراه رونمایی کرد.
 • نتایج وام ضروری ۱۰ میلیون تومانی بازنشستگان کشوری اعلام شد

  مدیرکل فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری از مشخص شدن نتایج ثبت‌نام اینترنتی وام ضروری ۱۰ میلیون تومانی این صندوق خبر داد.
 • تسهیلات کرونایی برای مودیان مالیاتی

  مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا که تسهیلات کرونایی برای مؤدیان مالیاتی در نظر گرفته برای اجرا ابلاغ شد. به گزارش خبرگزاری فارس، امیدعلی پارسا رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور، مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا در مورد تسهیلات مالیاتی مودیان را برای اجرا ابلاغ کرد.
 • آخرین مهلت ارسال پیامک درخواست وام یک میلیون تومانی کرونا

  ایرنا: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: امروز (سه‌شنبه، ۱۱ آذر) آخرین مهلت ارسال پیامک درخواست تسهیلات یک میلیون تومانی از سوی سرپرستان خانوارهای مشمول است.
 • اصلاح حقوق‌بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور

  مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی درباره آخرین وضعیت صدور اصلاحات احکام متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور تامین‌اجتماعی، توضیحاتی داد.
 • بازگشت سود معیار به کانال هدف

  دنیای‌اقتصاد: بانک مرکزی اولین عملیات برای بازگردان نرخ سود به کریدور را با موفقیت انجام داده است. جزئیات منتشر شده نشان می‌دهد بانک مرکزی با استفاده از عملیات بازار باز که شامل خرید قطعی، ریپو و اعتبارگیری قاعده‌مند است، توانسته نرخ سود بازار بین بانکی را به محدوده ۱۴ تا ۲۲ درصد بازگرداند. ابزارهای به کار گرفته شده توسط بانک مرکزی علاوه بر روند کاهشی نرخ سود و ایجاد شفافیت اطلاعات، به تفکیک بانک‌های خوب و بد کمک کرده و توانایی سیاست‌گذار پولی برای جذب نقدینگی پس از تزریق آن را افزایش داده است.
 • راه و بیراهه تامین کسری بودجه

  دنیای‌اقتصاد: رئیس کل بانک مرکزی در پست جدید اینستاگرامی خود نظرات رهبری را درخصوص راهبردهای مهم اقتصادی کشور بیان کرد. به گفته همتی، رهبری در بخشی از بیانات خود، روش فروش اوراق و سهام دولت را مورد تاکید قرار دادند و استقراض از بانک مرکزی و لذا انتشار پول برای تامین کسری بودجه را نفی کردند. این موضوع حاوی نکته راهبردی درخصوص اقتصاد کشور است که تنها راهکار برون‌رفت از شرایط تورمی فعلی، استفاده از ظرفیت‌های اوراق و بازار سرمایه برای تامین مالی کسری بودجه و نیز جلوگیری از پولی کردن کسری بودجه است.
 • چرایی و چگونگی سیاست پولی انقباضی

  از شروع سال ۱۳۹۷ و متاثر از دور جدید تحریم‌ها، اقتصاد ایران دچار یک شوک منفی عرضه و رکود تورمی بسیار شدید شد که حتی در دوره جنگ هم تجربه نکرده بود. جلوه بارز این رکود تورمی آن بود که تولید ناخالص داخلی دچار رشد منفی بسیار شدید شد و نرخ تورم نیز جهش بسیار شدیدی کرد.
 • مراجعه به پزشک بدون دفترچه بیمه

  معاونت درمان سازمان تامین‌اجتماعی با صدور یک دستور اداری، نحوه ارائه خدمات درمانی به بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران تحت‌پوشش این سازمان در ایام تعطیلی‌های اجباری را تشریح کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر