آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۹ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۷۴۹

 • تولد دوباره تاریخ

  دنیای اقتصاد: جوزف استیگلیتز اقتصاددان معاصر آمریکایی و برنده جایزه نوبل اقتصاد است. او را که منتسب به مکتب نئوکینزین‌ها می‌دانند، به اقتصاددان منتقد بازار آزاد و طرفدار مداخله دولت در اقتصاد معروف است. استیگلیتز در دوران فعالیتش در بانک جهانی، انتقادهایی از توصیه‌های یکسان این بانک به کشورهای جهان سوم بدون در نظر گرفتن اقتضائات ساختاری و نهادی این کشورها ارائه کرد که به اعتقاد وی نه‌تنها آنها را به توسعه اقتصادی نرسانده بلکه مشکلات این کشورها را حادتر هم کرده است.
 • نگاه دوسالانه به بودجه ۹۹

  رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: نوع نگاهمان به درآمد‌ها و مصارف دوساله است؛ اما مصوبه‌ای که از مجلس می‌گیریم مانند سنوات گذشته بودجه سالانه است و بودجه یک سال را از مجلس مصوبه می‌گیریم. به گزارش «ایلنا» و به نقل از صداوسیما، رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: منظور از بودجه دو ساله در واقع پیش‌بینی‌های دوسال است و آنچه به‌عنوان لایحه بودجه سال ۹۹ به مجلس داده می‌شود صرفا مصوبات آن برای سال ۹۹ و یک‌ساله است.
 • اروپا به دنبال ایجاد نهاد مبارزه با پولشویی

  کشورهای بزرگ اروپایی در حال فشار آوردن به این اتحادیه برای تاسیس یک نهاد نظارتی برای مبارزه با پولشویی هستند.
 • گرانی برای چشم‌بادامی‌ها!

  تورم دومین اقتصاد بزرگ جهان تحت‌تاثیر افزایش قیمت‌های گوشت به یکی از بالاترین سطوح یک دهه اخیر رسید. به گزارش «ایسنا» به نقل از بلومبرگ، متوسط شاخص بهای مصرف‌کننده چین تا پایان ۱۲ ماه منتهی به اکتبر با ۸/ ۰ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل از آن به ۸/ ۳ درصد رسید. با وجود کاهش رشد اقتصادی و افزایش روند تورم در چین، بانک مرکزی این کشور هنوز در مقایسه با بسیاری از همتایان خود در سایر نقاط جهان سیاست محرک گسترده‌ای را اتخاذ نکرده است. لری هو، کارشناس مسائل چین در موسسه گ مک کوایر سکیوریتیز گفت: روند افزایش نرخ تورم بیش از همه مربوط به مشکلات ایجاد شده در بخش عرضه بوده اما سیاست‌گذار بیشتر روی طرف تقاضا متمرکز شده است و به نظر می‌رسد با توجه به‌وجود تورم منفی در بخش صنعتی و جنگ تجاری با آمریکا، باید شاهد افزایش بیش از پیش قیمت‌ها باشیم. در بین بخش‌های مختلف، قیمت گوشت خوک با ۴/ ۱۰۱ درصد رشد، بیشترین نقش را در افزایش تورم داشته است. قیمت‌های موادغذایی به‌صورت میانگین نیز ۵/ ۱۵ درصد نسبت به اکتبر سال قبل افزایش پیدا کرده‌اند.
 • فروش صندلی‌های خیالی دانشگاه آزاد با ۶۰۰ میلیون

  فردی که در پوشش عنوان «موسسه کنکور» وعده قبولی صد‌درصد در رشته‌های پزشکی اقدام به دریافت مبالغ هنگفت از کنکوری‌ها کرده و از آنان کلاهبرداری کرده بود، دستگیر شد.

بیشتر