آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۶۶۵

 • ذائقه بانک‌ها در وام‌دهی

  دنیای اقتصاد: آمار بانک مرکزی در پایان سال ۹۷ نشان می‌دهد رشد عقود مبادله‌ای از عقود مشارکتی سبقت گرفته است؛ اگرچه هنوز سهم بزرگی از تسهیلات در قالب عقود مشارکتی پرداخت می‌شود، اما این سهم در حال کوچک‌تر شدن است. موضوعی که در حقیقت نشان می‌دهد بانک‌ها تمایل بیشتری به تسهیلات‌دهی با سود معین پیدا کرده‌اند. همچنین مطابق بررسی‌ها رقم مانده تسهیلات بانکی ۹۷ در مقایسه با سال قبل از آن، رشد ۲۰ درصدی داشته، اما خالص تسهیلات‌دهی بانک‌ها در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ با کاهش ۳۸ درصدی همراه بوده است.
 • فرض جدید در بودجه ۹۸

  دنیای اقتصاد: معاون سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که بودجه سال ۹۸ بر اساس فروش روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت بسته شده است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، معاون امور اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه گفت: بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور به مبلغ ۴۴۸ هزار میلیارد تومان و بر اساس فروش ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز بسته شده است. سیدحمید پورمحمدی در شورای برنامه‌ریزی و توسعه و ستاد اقتصاد مقاومتی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: بودجه سال قبل بر اساس فروش روزانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه و سال قبل از آن روزانه ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار بشکه نفت بسته شده بود.
 • سیاست مالیات بر خانه‌های خالی چه شد؟

  ایسنا: رئیس کل سازمان امورمالیاتی در مورد مالیات بر خانه‌های خالی عنوان کرد: بحث‌های زیرساختی این سیاست، فراهم نیست اما به لحاظ قانونی ماده ۵۴ قانون مالیاتی مستقیم بیان می‌کند که وزارت مسکن و شهرسازی باید سامانه املاک را راه‌اندازی کند، این سامانه تا پایان امسال راه‌اندازی خواهد شد و بعد بستر اجرای این قانون فراهم می‌شود. امیدعلی پارسا در حاشیه شصت و هفتمین شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی درخصوص اعمال سلیقه در برخی بخشنامه‌ها، اظهار کرد: بخشنامه‌ها باید به قدری واضح باشد که قابل تفسیر نباشد و سلیقه‌ای نشود اما در حوزه مالیات مجموعه قوانین و مقررات به گونه‌ای است که سطوح مختلف تصمیم‌گیری و اختیارات وجود دارد و این موجب تصمیمات مختلف می‌شود، لزوما بحث سلیقه و برداشت متفاوت از قانون نیست، بلکه اختیارات متفاوت است. پارسا بیان کرد: تحقق درآمدهای مالیاتی کشور حدود ۷۵ درصد محقق شده است. فرار مالیاتی کشور برآوردهای مختلفی دارد زیرا کار خلاف بوده به همین دلیل برآوردش سخت است. حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی کل کشور به‌صورت تجمیعی و قابل پیگیری است.
 • بیل گیتس، جایگاه دوم را از دست داد

  برنارد آرنو جای بیل گیتس را در رده دوم ثروتمندترین افراد جهان گرفت. به گزارش «ایسنا» به نقل از فوربس، برنارد آرنو، ثروتمندترین فرد اروپایی و فرانسوی که از ابتدای امسال تاکنون با افزایش سرسام‌آور ثروت خود رقبا را یکی پس از دیگری پشت سر می‌گذارد حالا با ۹/ ۱۰۲ میلیارد دلار ثروت، بیل گیتس، بنیان‌گذار مایکروسافت را نیز پشت سر گذاشته است تا تنها جف بزوس، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت آمازون را بالای سر خود ببیند.برنارد آرنو مالک برند مشهور «لویی ویتون» است که باارزش‌ترین برند لوکس جهان نیز محسوب می‌شود.
 • اهداف آینده سکان‌دار پولی

  ایسنا: رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی به مناسبت یک‌سالگی حضور خود در بانک مرکزی، عملکرد یک‌ساله خود را تشریح کرد. او در این یادداشت تاکید کرد: یک سال از زمانی که فعالیت خود را در بانک مرکزی شروع کردم گذشت. آن ایام تلخ، روزهای سختی برای تمام آحاد اقتصادی بود.

بیشتر