آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۶۴۳

 • تکرار دژاووی بودجه‌ای

  دنیای اقتصاد: مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی با عنوان «درس‌هایی از تاریخ بودجه‌ریزی» به بررسی بودجه‌های سال‌های ۱۳۵۸ و ۱۳۵۹ پرداخته است. این گزارش بر دو نکته تاکید می‌کند: موضوع نخست اینکه برخی از چالش‌های نظام بودجه‌ریزی در ۴ دهه گذشته پابرجا مانده و راهکاری برای حل آن وجود نداشته است.
 • اخذ مالیات از خریداران سکه با استعلام قیمت در روز تحویل

  تسنیم: معاون مالیات‌های مستقیم سازمان مالیاتی در مورد مالیات بر خرید و فروش سکه گفت: برای تشخیص مالیات، قیمت در روز تحویل سکه از سایت بانک مرکزی استعلام انجام می‌شود.نادر جنتی توضیح داد: خرید و فروش سکه به استناد بندهای ٢و٤ ماده ١ و ماده ٩٣ قانون مالیات‌های مستقیم مشمول مالیات است و هیچ معافیتی برای آن در قانون پیش‌بینی نشده است. جنتی گفت: بر همین اساس از سوی سازمان امور مالیاتی کشور در اجرای تبصره ماده ۱۰۰ قانون دستورالعملی به‌منظور تسریع و تسهیل در انجام امور مالیاتی اشخاصی که کمتر از ۲۰۰ عدد سکه خرید و فروش کرده باشند، صادر کرده که مطابق آن این‌گونه افراد نیازی به ارائه و تسلیم اظهارنامه مالیاتی ندارند و مالیات آنان به‌صورت مقطوع تعیین شده است. وی درخصوص نحوه تشخیص قیمت فروش با توجه به معیار روز تحویل در دستورالعمل جدید سازمان مالیاتی گفت: از اطلاعات موجود در یکی از سایت‌های بانک مرکزی آرشیو روزانه قیمت‌های فروش سکه در اختیار سازمان مالیاتی قرار دارد و از این معیار برای تشخیص قیمت در روز تحویل استفاده می‌شود.
 • اصلاح تعرفه‌های برق مزارع بیت‌کوین

  خانه ملت: عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه شناسایی مزارع بیت‌کوین به دلیل حجم مصرفی برق‌شان امکان‌پذیر است، گفت: به‌زودی آیین‌نامه اصلاح تعرفه‌های برق بیت‌کوین در هیات وزیران مطرح می‌شود. محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به اینکه افزایش فعالیت بیت‌کوین‌ها (تولید ارز دیجیتالی) مصرف برق را در کشور بالا برده است، گفت: قیمت پایین و تقریبا رایگان برق برای تولید ارز دیجیتال سبب شده مزرعه‌های تولید بیت‌کوین روز به روز افزایش یابند لذا به‌منظور جلوگیری از مصرف بی‌رویه برق، دولت باید مبنای قیمت‌گذاری برق آنها را منطقی کند، تا علاوه بر امکان انجام فعالیتی اقتصادی و ارزآوری برای کشور، هزینه برق این شرکت‌ها با توجه به میزان مصرف آنها تعیین شده و وزارت برق متضرر نشود.
 • هدایای ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به سیل‌زدگان ایلامی

  مراسم اهدای ۴۰۰ بسته لوازم خانگی و ۱۰۰۰ بسته لوازم‌التحریر به مردم سیل‌زده استان ایلام با حضور معاون ستاد اجرایی فرمان امام (ره)،استاندار، نماینده ولی فقیه و نمایندگان مجلس برگزار شد.سیدهاشمی، معاون اجرایی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام‌(ره) با اشاره به اهدای ۴۰۰ بسته لوازم خانگی به مردم سیل‌زده ایلام گفت: مصمم هستیم در سال ۹۸، معادل ۲ هزار و ۴۰۰ شغل در این استان ایجاد کنیم. وی با بیان اینکه این مجموعه با مشارکت مردم و بنیاد برکت، ۹ کارخانه را در ایلام راه‌اندازی کرده است، خاطرنشان کرد: ۳۵۶ کارخانه را به‌صورت مشارکتی در کشور راه‌اندازی کردیم. سیدهاشمی گفت: طبق آخرین آمار در ستاد بحران، لوازم‌خانگی ۷۴ هزار خانواده در جریان سیل آسیب دیده است که ستاد اهدای ۳۰ هزار لوازم خانگی به سیل‌زدگان را برعهده گرفته است. وی افزود: برای کمک به دامدارانی که در حادثه سیل دام خود را از دست داده‌اند، حداکثر تا ۱۵ راس دام سبک اهدا می‌شود. سیدهاشمی ادامه داد: همچنین هزار بسته لوازم‌التحریر به دانش‌آموزان بی‌بضاعتی که در سیل نوشت‌افزار خود را از دست داده‌اند، اهدا می‌شود. وی تاکید کرد: تمام این فعالیت‌های ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) یک پیام دارد و این است که ما در کنار سیل‌زدگان هستیم و کمک به آنها را افتخار خود می‌دانیم.

بیشتر