آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۶۳۴

 • نئولیبرالیسم؛ برچسب یا واقعیت؟

  عده‌ای مشکلات اقتصادی سال‌های اخیر را ناشی از سیاست‌های لیبرالی و نئولیبرالی می‌دانند. هر چند واژه‌های لیبرال و نئولیبرال در حوزه‌های مختلف، معانی یکسانی ندارند، اما به نظر، مراد این گروه، نقد «اقتصاد آزاد و رقابتی» است. «دنیای‌اقتصاد» ادعاهای این گروه در سه حوزه سیاست‌های کلان، قیمتی و ارزی را سنجیده است. بررسی‌ها خلاف نظر منتقدان است. به‌عنوان مثال در حوزه قیمتی، مبانی اقتصاد آزاد، رقابتی کردن قیمت‌ها و پرهیز از برهم‌زدن موازنه قیمت‌های نسبی را توصیه می‌کند و راهکاری جز این را فراخ کردن بستر قاچاق و رانت می‌داند. مثال عینی آن در اقتصاد ایران قیمت بنزین است. اقتصاد رقابتی پیشنهاد می‌کند به جای حمایت از اقشار محروم از طریق دستکاری قیمت بنزین بهتر است قیمت آزاد شود و دولت از گروه‌های کم‌درآمد به صورت هدفمند حمایت کند. اما نتیجه روش اتخاذ شده در ایران این است که سهم پولدارها از یارانه پنهان بنزین ۱۷ برابر گروه کم‌بضاعت است. یا در مورد ارزش پول ملی، تاکید جریان اصلی علم اقتصاد، مدیریت نرخ تورم و پرهیز از ناتناسبی نرخ ارز با نرخ تورم است؛ چون ریسک جهش ارزی را به دنبال دارد. اما در ایران دولت‌ها همواره با تزریق پول نفت آثار تورم در نرخ ارز را سرکوب کرده‌اند. با توجه به این فاصله آیا نئولیبرالیسم یا لیبرالیسم واقعیت است یا برچسبی علیه مدافعان رقابتی شدن اقتصاد؟
 • جلوگیری از واردات ۵۰۰ میلیون دلار دارو توسط ستاد اجرایی فرمان امام (ره)

  رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) کمک به امنیت دارویی را یکی از راهبردهای این مجموعه عنوان کرد و گفت: قول می‌دهیم تا یک سال آینده، از واردات ۵۰۰ میلیون دلار دارو به کشور جلوگیری کنیم. محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) امروز در مراسم بهره‌برداری از طرح ملی «شهرک صنعتی دارویی برکت» که با حضور سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کردان استان البرز برگزار شد، اظهار کرد: باید قبول کنیم جنگ اقتصادی، وسیع‌تر و عمیق‌تر از جنگ تحمیلی است و بعید می‌دانم مردم و مسوولان این مهم را حس نکنند.
 • ابطال مدارک تحصیلی فارغ التحصیلان متخلف

  ایسنا: وزیر علوم از ابطال مدارک تحصیلی تمامی متخلفان علمی اعم از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور خبر داد و گفت: هر زمانی که محرز شود فردی مدرک تحصیلی خود را بدون رعایت ضوابط و قواعد اخلاقی و علمی دریافت کرده، مدرک تحصیلی او باطل شده و تمامی امتیازات او لغو خواهد شد. دکتر منصور غلامی به جزئیات آیین‌نامه پیشگیری از تخلف علمی و پژوهشی در دانشگاه‌ها اشاره و تاکید کرد: این آیین‌نامه به منظور مقابله با تخلف علمی در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی است که دولت تصویب کرده تا وزارت علوم، وزارت بهداشت و مجموعه‌های علمی و آموزشی کشور بتوانند در راستای قانون و براساس این آیین‌نامه عمل و با متخلفان برخورد کنند.
 • میزان هدررفت آب در ژاپن صفر است

  ایرنا: معاون مرکز همکاری ژاپن و خاورمیانه از آمادگی توکیو برای انتقال دانش و فناوری‌های جدید در زمینه مدیریت آب و فاضلاب با ایران خبر داد و گفت: میزان هدررفت آب در ژاپن صفر درصد است. یوسوکی اوکازاکی روز سه‌شنبه در حاشیه همایش مشترک شرکت مهندسی آب و فاضلاب ایران و مرکز همکاری ژاپن و خاورمیانه اعلام امیدواری کرد که سیستم‌های هوشمند آب و فاضلاب ژاپن در زمینه بازچرخانی آب پساب (آب خاکستری) بتواند در جمهوری اسلامی ایران مورد استفاده قرار گیرد. وی با اشاره به سابقه طولانی روابط دو کشور گفت: وظیفه مرکز همکاری ژاپن و خاورمیانه اطلاع‌رسانی دقیق به شرکت‌های خصوصی ژاپنی برای سرمایه‌گذاری در ایران است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر