سه مصوبه مهم هیات وزیران با پیگیری وزارت اقتصاد

سید احسان خاندوزی در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران با اعلام سه خبر در حوزه وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: در هفته جاری هیات وزیران اصلاحیه قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴را که بعد از ۱۶ سال نیازمند اصلاح جدی در فقره‌های مهمی در موضوع مربوط به شرکت‌داری دستگاه‌های دولتی، واگذاری و اصلاح برخی از فرایندهای خصوصی‌سازی در کشور و تمام مراحل مربوط به نظارت، اهلیت‌سنجی خریداران و امثال آن را مصوب کرد و ان‌شاالله در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار خواهد گرفت. او افزود: خبر دوم اتفاق مهمی است که در موضوع مالیاتی رخ داده است؛ هیات وزیران با نشاندار کردن بخشی از وصولی‌های مالیات کشور به نفع اجرای پروژه‌های عمرانی همان استان موافقت کرد و از یک ماه آینده این امکان در اختیار مؤدیان مالیاتی بخش‌های مختلف کشور قرار خواهد گرفت که می‌توانند انتخاب کنند که بخشی از مالیات پرداختی آنها صرف تکمیل کدام پروژه نیمه‌تمام استان خودشان شود. وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان کرد: امیدواریم یک پیام بسیار سازنده در جهت‌دهی درآمدهای مالیاتی به سمت پروژه‌های عمرانی استان‌ها داشته باشد و درجه تمکین مالیاتی را با انگیزه‌های بیشتری افزایش دهد.

خاندوزی تصریح کرد: مصوبه سوم هیات دولت هم در هفته جاری مربوط به افزایش حداقل سرمایه شرکت‌های بیمه‌ای است که بعد از چندین سال صورت گرفت؛ به نحوی که مجموع سرمایه‌ پایه‌ای که برای شرکت‌های بیمه‌ای در حوزه بیمه اشخاص هست به ۹۰۰میلیارد تومان در شرکت‌های بیمه‌ای حوزه اموال و مسوولیت به هزار و ۱۰۰میلیارد تومان و شرکت‌هایی که به اشکال مختلف هم اشخاص و هم اموال و مسوولیت را انجام می‌دهند هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان و شرکت‌های بیمه‌ اتکایی حداقل سرمایه آنها باید هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان باشد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در بخش دیگری از این گفت‌وگو بیان کرد: اگر دوره‌های طولانی ۲۵ساله رشد نقدینگی را در نظر بگیریم به طور متوسط رشد ۲۸درصد داشتیم. در طول ۶۲ سال نیز به طور متوسط شاهد رشد نقدینگی ۲۵.۷درصد بوده‌ایم. او در ادامه خاطرنشان کرد: در نقطه فروردین ۱۴۰۳ و اسفند ۱۴۰۲ در پایین‌ترین رقم رشد نقدینگی ۶۲ساله قرار داشتیم. خاندوزی با اشاره به تحریف برخی واقعیات آماری در جریان رقابت‌های انتخاباتی گفت: همه اذعان دارند که وضعیت متوسط رشد تولید ناخالص با نفت نسبت به سال‌های گذشته بهتر است.

او ادامه داد: متوسط رشد تولید ناخالص بدون نفت به قیمت پایه در کل دولت یازدهم نرخ رشد ۱.۳درصد بود، در کل دولت دوازدهم ۱.۷درصد و متوسط این رشد از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۹ به ۱.۲درصد رسید. این عدد طی سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۹۹ به ۳.۵درصد متوسط در سال رسید. این عدد در دوره سه‌ساله آیت‌الله رئیسی به چهاردرصد افزایش یافت. وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به آمار رشد سرمایه‌گذاری گفت: متوسط رشد سرمایه‌گذاری در دولت یازدهم منفی ۴.۳درصد و در دولت دوازدهم منفی ۴.۱درصد بود.

در کل دهه ۱۳۹۰ منفی ۷درصد و طی دهه ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۰منفی سه‌دهم درصد و در دولت رئیسی مثبت ۶.۴درصد بود. یکی از بهترین رشدهای تولید ناخالص داخلی کشور سال ۱۳۹۰ بوده است با‌این‌حال سال ۱۴۰۲ پس از ۱۱ سال نرخ GDP سرانه به آن سال رسیده است. امیدواریم واقعیت‌هایی که مرکز آمار، بانک مرکزی و بانک جهانی ارائه شده است توجه شود و در روزهای انتخابات تحریف واقعیت‌ها انجام نشود.