25 درصد سهم اشتغال ایجادی امسال ویژه فارغ‌التحصیلان است

محمود کریمی بیرانوند در آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که با حضور امید ملک، مدیرکل دفتر توسعه نهادهای اشتغال و هدایت نیروی کار، و هاشم داداش‌پور، معاون وزیر و رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، برگزار شد، گفت: در دولت شهید رئیسی در حوزه بازار کار در کمتر از سه سال آمار و ارقامی به جا مانده است که برخی در هشت سال نتوانستند به آن دست یابند. در این آیین که با موضوع «لغو تعهد خدمت آموزش رایگان دانش‌آموختگان و دانشجویان انصرافی و اخراجی دانشگاها و مراکز آموزشی و پژوهشی دولتی با استفاده از گواهی عدم کاریابی به صورت الکترونیکی بر بستر سامانه جست‌و‌جوی شغل» برگزار شد، سامانه جست‌وجوی شغل را یادگار دولت شهید رئیسی دانست و اشاره کرد: شهید جمهور در بازدید از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دستور ایجاد این سامانه را صادر کرد. او خاطرنشان کرد: در تیر ۱۴۰۲ از سامانه جست‌وجوی شغل به طور رسمی رونمایی شد. او افزود: در کمتر از ۱۰ ماه قریب به ۴۰۰هزار فرصت شغلی در این سامانه بارگذاری و کار‌گماری نزدیک به ۵۰هزار نفر در همین مدت انجام شده است. یکی از کارکردهای این سامانه شفاف‌سازی است.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به موضوع این تفاهم‌نامه خاطرنشان کرد: اقدامی که سال‌ها به شکل غیرشفاف و با هزینه زیاد انجام می‌شد، با امضای این تفاهم‌نامه به شکل جدید انجام می‌شود. او در این باره توضیح داد: دانشجو تشخیص می‌دهد که قصد فک تعهد دارد. این فرایند توسط هر دو وزارتخانه  به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. در کنار اینها ممکن است دانشجویانی که به این سامانه مراجعه می‌کنند بتوانند حتی درخواست خود را برای جست‌وجوی شغل ثبت کنند و شاغل شوند. کریمی بیرانوند تاکید کرد: یکی از شعارهای این دولت ایجاد شفافیت است. امروزه هیچ اقدامی در حوزه اشتغال کشور بدون شفافیت نیست. معاون وزیر کار با اشاره به اقدامات انجام‌شده در حوزه اشتغال طی سه سال گذشته اظهارکرد: اقدامات، سیاست‌گذاری‌ها و موارد اجرایی در این مدت برای نخستین بار انجام شد و پیش از این سابقه نداشته است. او با بیان اینکه در کمتر از ۳ سال به کمترین میزان نرخ بیکاری رسیده‌ایم، خاطرنشان کرد: در دولت شهید رئیسی در کمتر از ۳ سال شاهد کاهش نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بودیم و بیکاری زنان به پایین‌ترین حد خود رسید.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار با بیان اینکه سال گذشته اشتغال ایجادی ۷۷۴هزار نفر بوده است، خاطرنشان کرد: در دولت شهید رئیسی در سال ۱۴۰۲ ثبت‌های خود را در سال قبل شکست و سال گذشته بیمه‌شده‌‌های جدید بیش از ۹۰۰هزار نفر بودند. کریمی بیرانوند با تاکید بر اینکه ۱۰درصد  کاهش در تعدیل نیروی کار داشتیم، تصریح کرد: با همراهی همه دستگاه‌ها و استان‌ها در سال‌های ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ به وعده یک‌میلیون شغل دست خواهیم یافت. او راه‌اندازی سامانه نظام جامع اطلاعات بازار کار را از جمله دیگر اقدامات انجام‌شده طی ۳سال گذشته عنوان و تاکید کرد: همه این اتفاقات در سه سال دولت سیزدهم رخ داد. معاون وزیر کار تاکید کرد: در حوزه صدور مجوزها و احیای بنگاه‌های راکد انقلابی ایجاد شد و به بیش از هفت‌هزار بنگاه رسید.کریمی بیرانوند تصریح کرد: ۱۷۰ همت تسهیلات حوزه اشتغال پرداخت شد و همه این اتفاقات مثبت باعث شد اقدامات شایان توجه و تاثیرگذاری انجام شود.