به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در این جلسه که رئیس‌کل بانک مرکزی نیز حضور داشت، مدیران بانکی ازبر بانک روسیه و بانک ملی ایران، گشایش خط اعتباری ۶.۵میلیارد روبلی میان ایران و روسیه را مورد تاکید قرار دادند. این خط اعتباری قرار است از طریق ازبر بانک روسیه و بانک ملی ایران جهت تامین مالی واردات کالاهای اساسی و مورد نیاز کشورمان صورت گیرد. خط اعتباری ۶.۵میلیارد روبلی، پیرو توافقات و قراردادهای منعقدشده کارگزاری میان دو بانک به صورت حداقلی و به عنوان شروع عملیات بانکی است.

 این گشایش اعتباری اولین گام مهم در راستای توسعه همکاری ایران و روسیه بعد از امضای توافق‌نامه تجارت آزاد با اوراسیاست. توسعه روابط پولی و بانکی بین ایران و روسیه به تاکید روسای جمهور دو کشور صورت گرفته که ضرورتی اجتناب‌ناپذیر و مقدمه و زیرساخت توسعه تجارت فی‌مابین است. همچنین در این جلسه  محمد‌رضافرزین، رئیس‌کل بانک‌مرکزی‌ایران با تاکید بر سرمایه‌گذاری مشترک در پروژه‌های ایران و روسیه، گسترش ظرفیت‌های اقتصادی طرفین را خواستار شد. ابوالفضل نجارزاده، مدیرعامل بانک ملی، نیز با توجه به ظرفیت شرکت‌های زیرمجموعه این بانک در حوزه‌های دارویی، غذایی و پتروشیمی، آمادگی بانک ملی برای توسعه همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری مشترک با روسیه را اعلام کرد. در خبر بانک مرکزی عنوان شده است: «با وجود تجارت ۲۰۰میلیارد دلاری ایران و ظرفیت‌های بالای اقتصاد کشورمان، گسترش روابط بانکی بین‌المللی در جهت توسعه این بخش اقدام بسیار مهمی به شمار می‌رود.» البته مشخص نیست که این ۲۰۰میلیارد دلار از چه منبعی استخراج شده و منظور تجارت ایران در چه دوره زمانی است.  

فعال‌سازی اعتبار اسنادی ۱۷میلیون یورویی

علاوه بر این خط اعتباری، روز گذشته بانک مرکزی از فعال‌سازی اعتبار اسنادی ۱۷میلیون یورویی خبر داد. بر اساس این گزارش، در دیدار و مذاکرات محمدرضا فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی کشور با الویرا نبیولینا رئیس‌کل بانک مرکزی روسیه، افزایش همکاری‌های پولی و بانکی، بهره‌برداری از ظرفیت‌های بریکس و نهادسازی‌های پولی و بانکی جدید در این حوزه و همچنین تقویت مناسبات در چهارچوب توافق‌نامه تجارت آزاد میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا مورد تاکید قرار گرفت. زیرساخت‌ها و بسترهایی همچون اتصال سامانه‌های پیام‌رسان غیرسوئیفتی و برقراری روابط دوطرفه کارگزاری با پول‌های ملی میان بانک‌های تجاری دو کشور که قبلا ایجاد شده بود امروز مورد استفاده بانک‌ها و فعالان اقتصادی قرار گرفته است. در دیدار و مذاکرات رئیس‌کل بانک مرکزی ایران با همتای روسی، علاوه بر نهایی‌سازی توافق به‌کارگیری پول‌های ملی در مبادلات تجاری دو کشور به جای دلار، دکتر فرزین پیشنهادهایی در زمینه بهره‌برداری از ظرفیت‌های گروه بریکس و نهادسازی‌های پولی و بانکی در این حوزه طی دوره ریاست روسیه بر این گروه در سال آتی میلادی مطرح کرد که مورد توجه رئیس کل بانک مرکزی روسیه قرار گرفت. بر اساس این گزارش، با توجه به نهایی‌شدن کلیه اقدامات توافق‌شده قبلی میان بانک‌های مرکزی ایران و روسیه، قرار شد مفاد آن به صورت فنی و تخصصی، محور همکاری‌های آینده بانک‌های مرکزی دو کشور قرار گیرد. در جریان سفر رئیس‌کل بانک مرکزی کشورمان به مسکو و به ‌دنبال رایزنی‌ها و عملیاتی‌سازی بسترهای پولی و بانکی، اولین ال‌سی شبکه بانکی ایران در خارج از کشور توسط بانک سپه در روسیه گشایش شد. ارزش این  LC که از امروز مورد استفاده قرار گرفته، برای شروع مبلغ  ۱۷میلیون یورو است و با شرط پرداخت مدت‌دار جهت واردات استفاده می‌شود.