به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، براساس بررسی‌های دفتر فناوری اطلاعات، آمار و محاسبات این سازمان، در سه‌ماهه اول سال ۱۴۰۰، ۲۵ میلیون و ۴۲۸ هزار و ۵۳۸ مراجعه برای دریافت خدمات سرپایی شامل ویزیت و خدمات تشخیصی‌- درمانی به مراکز درمانی ملکی سازمان صورت گرفته که نسبت به مدت زمان مشابه در سه‌ماهه اول سال ۹۹، ۴۴ درصد افزایش داشته است. از تعداد کل مراجعات سرپایی، ۵/ ۹۸ درصد مشمول بیمه تامین اجتماعی، ۱/ ۰ درصد مشمول بیمه سلامت و ۳/ ۱ درصد مشمول سایر بیمه‌ها و بیماران آزاد بوده‌اند. همچنین نسبت ویزیت سرپایی پزشکان متخصص به تعداد بیماران بستری مربوط به سه‌ماهه اول سال ۱۴۰۰، برابر با ۲۰  مورد بوده است و نشان می‌دهد به ازای ۲۰ بیمار ویزیت‌شده توسط پزشکان متخصص، یک بیمار در مرکز درمانی بستری می‌شوند و تحت درمان قرار می‌گیرد.

براساس این آمار، تعداد تخت فعال مراکز بستری (اعم از بیمارستان و مراکز جراحی محدود) از ۹هزار و ۱۱۶ تخت در سه‌ماهه اول سال ۹۹، به ۸هزار و ۹۱۷ تخت فعال در سه‌ماهه اول سال ۱۴۰۰ رسیده است که ۲/ ۲ درصد کاهش نشان می‌دهد. با توجه به جمعیت ۴۳ میلیون و ۶۵۵ هزار و ۳۱۳ نفری بیمه‌شدگان تحت پوشش درمان سازمان تامین اجتماعی، ۲/ ۰ تخت فعال بستری به ازای هر هزار بیمه‌شده تا پایان خرداد ۱۴۰۰ اختصاص یافته است. همچنین درصد اشغال تخت‌های بیمارستان‌های ملکی در سه‌ماهه اول سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت زمان مشابه در سه‌ماهه اول سال ۹۹، با افزایش ۶/ ۲۰ درصدی از ۰۸/ ۴۳ درصد به ۷/ ۶۳ درصد رسیده است.

تعداد کل موارد اعمال جراحی بستری در مراکز درمانی ملکی در سه‌ماهه اول سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت زمان مشابه در سه‌ماهه اول سال ۹۹ نیز، افزایش ۸/ ۲۷ درصدی را نشان داده که این افزایش بیشتر مربوط به موارد اعمال جراحی بزرگ بوده است. همچنین در بخش بستری مراکز ملکی طی سه‌ماهه اول سال ۱۴۰۰، تعداد ۱۷۴ هزار و ۷۸۰ بیمار بستری شده و تحت درمان قرار گرفته‌اند که نسبت به سه‌ماهه اول سال ۹۹، افزایش حدود ۸/ ۳۴ درصدی را نشان می‌دهد.

مجموع زایمان‌ها در سه‌ماهه اول سال ۱۴۰۰، برابر با ۲۵ هزار و ۶۲۲ مورد بوده است که نسبت به مدت زمان مشابه در سه‌ماهه اول سال ۹۹ کاهش ۷/ ۱۰ درصدی را نشان می‌دهد. درصد زایمان سزارین در سه‌ماهه اول سال ۱۴۰۰ نیز به ۶/ ۴۳ درصد رسیده است که نسبت به مدت زمان مشابه در سه‌ماهه اول سال ۹۹، افزایش حدود ۴/ ۰ درصدی را نشان می‌دهد.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند