حجت‌الله عبدالملکی در پاسخ به سوالی درباره تعاونی‌های سهام عدالت و جاماندگان گفت: رویکرد ما تقویت تعاونی‌های سهامی عدالت است و دولت این عزم را دارد که در یک بستر و فرآیند قانونی به جاماندگان سهام عدالت هم سهام واگذار شود و با تصمیم دولت و محوریت وزارت اقتصاد تا آخر سال این واگذاری انجام شود. اصل کار مورد تایید دولت قرار گرفته و امیدواریم تعاونی‌های سهام عدالت احیا شوند و ظرفیت آنها مورد استفاده قرار گیرد. وی همچنین گفت: در بحث تعاونی‌های سهام عام نیز انتظار داریم با قوانین مشخصی که در سند توسعه تعاون آمده از بازار سرمایه هم کمک بگیریم و مشوق‌های دولتی و تسهیل‌گری‌های حوزه اقتصاد را با اولویت بخش تعاون صورت دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مجموعه تلاش، تعاون و فعالیت‌های تعاونی را از جمله نمادهای درون‌زای اقتصاد عنوان کرد و با بیان اینکه باید دو مولفه دانش‌بنیان و برونگرا بودن را احیا کنیم، گفت: در حوزه نوآوری و فعالیت‌های دانش‌بنیان اقدامات خوبی در حوزه تعاون شروع شده است. تعاونی‌های سنتی هم برکاتی دارند، اما اگر عنصر نوآوری و دانش اضافه شود، بهره وری را به صورت تصاعدی در تعاون بالا می‌برد.

 او افزود: صادرات یکی از نمادهای بارز برونگرایی است و تعاونی‌های ما در حوزه تولیدی خدماتی و رفاهی نقش قابل ملاحظه‌ای در صادرات دارند. لذا اعتقاد من بر این است که فعالیت‌های اقتصادی در بخش‌های تولید و توزیع باید تعاون باشد و محور کار را تعاون قرار دهیم و اگر تعاون نشد به بخش خصوصی و بعد بخش دولتی روی بیاوریم.

وزیر تعاون تاکید کرد: اگر این رویکرد را داشته باشیم، اهداف بالادستی مثل تحقق سهم ۲۵ درصدی تعاون از اقتصاد ملی که سال‌ها عقب مانده و چشم‌اندازی برای تحقق آن نمی‌بینیم، محقق می‌شود.

به گفته عبدالملکی در صورتی که در بخش‌های مدیریت کشور تعاون به معنای واقعی دیده شود، دیگر نه‌تنها بانک توسعه تعاون اولویت تسهیلات‌دهی‌اش تعاونی‌ها نخواهد بود، بلکه همه بانک‌های کشور اولویتشان تعاونی‌ها می‌شود. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در دولت سیزدهم رویکردهای جدیدی در بخش تعاون رقم خواهیم زد، اظهار کرد: محور اقدامات اساسی همچون مقررات‌زدایی و شاخص فضای کسب و کار تعاونی و تقویت فعالیت‌های دانش‌بنیان در حوزه تعاون را دنبال کرده و مقرراتی را که مانع شکل‌گیری تعاونی‌ها می‌شود، شناسایی و حذف خواهیم کرد تا تسهیلگری در بخش تعاون اتفاق بیفتد.

او گفت: در دولت سیزدهم بنا داریم سکویی برای پرتاب بخش تعاون درنظر بگیریم و از فرصت‌ها و ظرفیت‌های تعاون استفاده کنیم. اینکه سهم تعاون در اقتصاد زیر ۵/ ۳ درصد است؛ یعنی از این فرصت استفاده نکردیم. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: برنامه‌های زیادی در حوزه تعاون در بحث اشتغال و رفاه اجتماعی داریم و امیدوارم در دولت سیزدهم که دولت مردمی است، از ظرفیت‌های بخش تعاون به نفع شایسته

استفاده کنیم. عبدالملکی در حاشیه مراسم تجلیل از تعاونی‌های برتر در جمع خبرنگاران نیز از تدوین طرحی با همکاری وزارت راه و شهرسازی در حوزه تعاونی‌های مسکن خبر داد و گفت: این طرح علاوه بر اینکه به تقویت تعاونی‌های مسکن و اشتغالزایی در این بخش کمک می‌کند، موجب خانه‌دار شدن اقشار کم‌درآمد خصوصا کارگران می‌شود.

وزیر کار به جزئیات تشکیل نخستین جلسه ستاد فرماندهی اشتغال کشور نیز اشاره کرد و گفت: محور این جلسه که با حضور همه نهادهای عمومی دولتی و انقلابی برگزار شد، بیشتر برنامه‌ریزی میان‌مدت برای سال ۱۴۰۱ و تحقق یک میلیون فرصت شغلی بود که دولت وعده آن را داده است.

وی با بیان اینکه به دنبال منسجم کردن برنامه اشتغال کشور هستیم، اظهار کرد: در حال حاضر به‌طور پراکنده برخی از نهادها در حال فعالیت هستند و ما درصددیم در قالب سامانه جامعی که در وزارت کار شکل می‌گیرد، همه این فعالیت‌ها را منسجم کنیم و در آینده نزدیک آمار برنامه اشتغال کشور در سال ۱۴۰۰ را در قالبی متفاوت نسبت به سال‌های قبل ارائه خواهیم کرد.

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند