او با بیان اینکه سرمایه اجتماعی، پشتوانه همه نظام‌های سیاسی به‌ویژه نظام جمهوری اسلامی است، به حماسه مردم در انتخابات دوم خرداد سال ۱۳۷۶ اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب، آن روز را یک حماسه بزرگ تاریخی خلق شده توسط مردم دانستند و فرمودند این حماسه بزرگ سیاسی یکبار دیگر به جهانیان نشان داد که ایرانیان با شور و نشاط در صحنه هستند و برای دوام کشورشان با تاریخ کهن در کنار هم، یکپارچه، همدل با هدف مشترک حرکت می‌کنند، حضور گسترده ما را از توطئه‌های دشمنان مصون کرده و بدخواهان را در خارج و داخل مایوس می‌کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه حضور پرشور مردم در صحنه‌های تاریخی به توسعه و رشد مادی و معنوی یک ملت کمک می‌کند، خاطرنشان کرد: باید با همه تلاش و توان، امید را در جامعه تزریق کنیم. امید، عنصری ‌محوری است که در سایه آن رشد اقتصادی، جهش تولید و موفقیت‌های یک ملت رقم می‌خورد و در سایه یکپارچگی و وحدت، حول محور منافع ملی شکل می‌گیرد. شریعتمداری افزود: در نقطه مقابل امید، عنصری که موجب نزول و تنزل قدرت یک ملت بزرگ می‌شود تفرقه، منازعه و تشتت است. وی همچنین اختلاف سلیقه، تضارب افکار و اندیشه را نیز عنصر ارزشمندی خواند که موجب رشد، تعالی و بالندگی یک ملت می‌شود و منازعه بر سر منافع ملی را عامل از بین رفتن اهداف بزرگ عنوان کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به سال جهش تولید گفت: معاونت امور اقتصادی وزارتخانه در ابتدای سال با سیاستگذاری صحیح و فرماندهی مناسب برای تحقق این شعار گام برداشت، برنامه‌های لازم را به بنگاه‌های زیرمجموعه ابلاغ و در ماه‌های اخیر نیز شاخص بهره‌وری بنگاه‌های اقتصادی را اندازه‌گیری کرد.

شریعتمداری، این ارزیابی را اقدامی جدید خواند که در زیرمجموعه واحدهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام شده و ادامه داد: جهش تولید و رشد پایدار در سطح کلان اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه در حوزه‌ها و لایه‌های گوناگون بستر آن فراهم شود. شریعتمداری تاکید کرد: اگر بخواهیم جهش تولید را به صورت مستمر ادامه دهیم و به رشد پایدار در سطح کلان در کشور نائل شویم، باید در حوزه‌های نهادی، ساختاری و سطح خرد، تحولاتی را ایجاد کنیم. وی با تاکید بر اینکه شاهد تجربه رشد اقتصادی در چهار دهه اخیر بوده‌ایم، بیان کرد: یکی از پایدارترین آنها، دوره هشت ساله‌ای بود که بعدها دولت اصلاحات نام گرفت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بررسی آمارها نشان می‌دهد که در طول آن ایام در شرایط خوبی قرار داشتیم و حتی در سال‌های آغازین دولت یازدهم و دوازدهم اگر به شاخص‌های نابرابری اقتصادی و فقر و موارد دیگر نگاهی بیندازیم، می‌بینیم در سایه اتفاقات خوبی که در شروع این دولت رخ داد، به سطح بالایی از شاخص‌ها دست یافتیم، عاملی که در این زمینه مهم بود رشد بی‌سابقه انباشت سرمایه اجتماعی و افزایش اعتماد دوجانبه ملت و دولت بود و حاکمان در یک همزیستی مسالمت‌آمیز با شهروندان، شرایط و جو مناسبی را برای فعالیت اقتصادی فراهم کردند. وی بیان کرد: در دوره اصلاحات، تنش‌زدایی در سطح منطقه و عرصه بین‌المللی باعث شده بود، شاخص‌های فساد روند رو به‌کاهشی داشته باشد، نهادهای بین‌المللی که ناظر بر فعالیت‌ها بودند این موضوع را در گزارش‌های خود اعلام می‌کردند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: بنده به عنوان عضوی از آن دولت به یاد دارم که زمینه‌ها برای تحقق اهداف عالی و قدم‌های بزرگ فراهم شده بود. شریعتمداری، یکی از این زمینه‌ها را برقراری زبان مشترک در حوزه فعالیت‌های تجاری با جهان دانست و تاکید کرد: در دوره اصلاحات، مهر «عدم‌ساخت» در اختیار بخش‌های تولیدی قرار داشت و بر روی هر کالایی وارداتی درج می‌شد تا اجازه ورود پیدا کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: یکی از عناصر موثر دیگر در دوره اصلاحات، برقراری رابطه مطلوب با حوزه پیرامونی بود. در عمر چهل ساله انقلاب اسلامی، معمولا دوگانه‌ای را پیش روی ملت قرار دادیم؛ یا تسلیم در برابر ابرقدرت‌ها یا رفتار خصمانه در نظام بین‌الملل و راه‌حل سومی ارائه نکردیم که مطلوب ملت ایران است. وی افزود: بدون استفاده از دیپلماسی اقتصادی برای تحکیم فعالیت‌های دیپلماسی در جهان، برقراری موازنه بین شرق و غرب در عرصه‌های گوناگون فعالیت اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، تنش‌زدایی، نمی‌توانیم به هدف‌هایمان دست پیدا کنیم. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: استفاده از امکانات مناسب برای همکاری با همسایگان یکی از مهم‌ترین اقدامات در دوره اصلاحات بود و حتما این الگو تکرار شدنی است. وی بر استفاده از شاخص‌های صحیح حکمرانی خوب و مطلوب در سطح اداره امور بنگاه‌داری اقتصادی و سطح فعالیت‌های دیگر در کشور تاکید کرد.

شریعتمداری گفت: برخی مفاهیم می‌توانند ائتلاف بزرگ را در کشور خلق کند که یکی از آنها جوان‌گرایی نخبگانی و از مولفه‌های حکمرانی خوب است و رهبر معظم انقلاب نیز در گام دوم درباره آن صحبت کردند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در این وزارتخانه نیز با استفاده از سیاست جوانگرایی به اهداف مطلوب دست یافتیم و این موفقیت حاصل تلاش ما در استقرار هدف جوان‌گرایی نخبگانی در سطح بنگاه‌های وزارتخانه بود که موفق شدیم ۱۲ سال میانگین سن مدیران را کاهش دهیم، در سازمان‌های سنتی با به‌کارگیری جوانان گام‌های بزرگی برداریم و از نظر و دیدگاه افراد باتجربه استفاده کنیم. وی افزود: از جمله مصادیق آن می‌توان به حضور مدیران عامل صندوق بازنشستگی و افزایش نرخ سود شستا اشاره کرد که در سال‌های ۹۷ تا ۹۹ از هفت درصد به ۱۴۰ درصد رسیده است. شریعتمداری بیان کرد: مشابه این اقدامات در مجموعه فعالیت‌های بیمه اجتماعی روستاییان، کشاورزان و عشایر صورت گرفت و حجم سرمایه‌های متعلق به بیمه‌گذاران در کمتر از دو سال محقق شد که میزان افراد تحت پوشش این بیمه از ۶۴۰ هزار نفر به سقف دو میلیون بیمه شده در سطح روستاها رسیده است.  وی با اشاره به همسان‌سازی حقوق بازنشستگان گفت: آرزوی ۱۲ساله بازنشستگان و بی‌عدالتی را مرتفع کردیم، بدون اینکه حتی یک سهم از ۱۶ هزار میلیارد تومان مورد تعهد دولت به صندوق بازنشستگی و تامین اجتماعی پرداخت شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان بیان کرد اصل شفافیت مهم‌ترین عواملی است که موفق شدیم به‌کمک آن به سود قابل‌توجه در فعالیت‌های اقتصادی برسیم.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند