• آدرس غلط از لیبرالیسم

  شهرام اتفاق
  به تازگی، یادداشتی تلگرامی به دستم رسید که خطاب به جمعی نوشته شده بود که چه نشسته‌‎اید که لیبرالیسم در جهان روزآمد شده است و شما هم باید هرچه زودتر لیبرالیسم‌تان را روزآمد کنید.
 • مرده باد بهره، زنده باد بهره

  علیرضا خسروشاهی
  سیاست‌گذاری اقتصادی در این روزها سخت است. سرمایه اجتماعی لازم برای انجام اصلاحات عمیق تحلیل پیدا کرده است و ندانم‌کاری سیاست‌گذار اقتصادی نیز در کلافی در هم پیچیده از مشکلاتی است که نه تنها ابعاد کلان اقتصاد، بلکه زندگی تک‌تک مردم را در وضعیت غریبی قرار داده است. اما با این همه، همچنان راه برای بهتر کردن شرایط وجود دارد و آموزه‌های اقتصاد می‌تواند به کمک سیاست‌گذار اقتصادی بیاید.
 • دو پرسش درباره آینده اقتصاد

  حسین سلاح‌ورزی نایب‌رئیس اتاق ایران
  آیا ریاست‌جمهوری بایدن باعث حرکت آمریکا به سوی شکل دادن یک توافق جدید با ایران یا بازگشت به برجام و گشوده شدن گره تحریم‌ها می‌شود؟ تاثیر گشودن بند تحریم‌ها از پای اقتصاد ایران، بر کسب‌وکارها و زندگی مردم چگونه خواهد بود؟ پاسخ پرسش اول کار سیاست‌مداران و صاحب‌نظران علوم سیاسی است، اما موضوع این یادداشت آن است که برداشته شدن تحریم‌ها چه تاثیری بر آینده اقتصاد ایران خواهد گذاشت؟
 • هزینه‌های اجتماعی تورم

  دکتر رضا بوستانی
  دیر زمانی است که اقتصاددانان و سیاستمداران بر ضرورت دستیابی به ثبات قیمت‌ها - کنترل تورم - اجماع کرده‌اند. این توافق خود را به‌صورت تورم‌های بسیار پایین در اکثر اقتصادها نشان می‌دهد. اساس این اجماع جهانی درک عمومی نسبت به هزینه‌هایی است که به واسطه بی‌ثباتی قیمت‌ها بر جامعه تحمیل می‌شود. در شرایط جاری بهتر است پارامترهای ذهنی مدیران و سیاستمداران نسبت به ابعاد این پدیده شوم بازتعریف شود.
 • پازل بازار نفت و سهم ایران

  حمیدرضا پورسلیمی
  اکنون با روشن شدن تکلیف و نتایج انتخابات آمریکا و روی کار آمدن جو بایدن، مساله بازگشت نفت ایران به بازار جهانی و بازپس‌گیری سهم ۸/ ۳ میلیون بشکه در روز ما از بازار، جدی خواهد شد. این در حالی است که بازار نفت تحت تاثیر بحران کرونا، وضعیت مساعدی ندارد. در حال حاضر تقاضای روزانه در بازار جهانی نفت در حدود ۸ تا ۹ میلیون بشکه در روز پایین‌تر از میزان آن در سال ۲۰۱۹ است.
 • ارزیابی یک تجربه سیاست‌گذاری

  امین کاوئی
  ۱-آیا افزایش قیمت بنزین به موقع بود؟ آیا این نحوه سهمیه‌بندی و تغییر قیمت بنزین و اجرای غافلگیرانه‌ آن بهترین روش بود؟
 • ابعاد پنهان خطر ترامپ

  علیرضا خسروشاهی
  موج‌سواری ناسیونالیستی ترامپ روی احساسات بازندگان آمریکایی جهانی شدن شباهت‌های غیر قابل‌انکاری با نازیسم هیتلری دارد. تداوم ترامپ هم قاعدتا همان فاجعه‌ای را می‌توانست برای بشریت رقم بزند که هیتلر رقم زد. اینکه ترامپ با علم به عواقب سیاست‌های خود پشت فرمان بزرگ‌ترین ماشین نظامی جهان نشسته بود یا جاهلانه روی مرکب قدرت رجز می‌خواند‌، تفاوتی در خروجی داستان ایجاد نمی‌کرد.
 • رشد اقتصاد دیجیتال را کند نکنید

  نیما نامداری
  در سال‌های اخیر که کشور گرفتار رکود اقتصادی بوده تنها بخش فناوری اطلاعات رشد پایدار دورقمی داشته‌است. سهم این بخش از تولید ناخالص داخلی پنج سال پیش کمی بیشتر از ۲ درصد بود، اما این نسبت در سال گذشته به ۶/ ۵ درصد رسیده و پیش‌بینی می‌شود در سال‌جاری به ۵/ ۶ درصد افزایش پیدا کند. اعداد و ارقام نشان‌ می‌دهد ارزش افزوده این بخش در پنج سال گذشته تقریبا دو برابر شده‌است.
 • لاتاری خودروسازان

  دکتر علی فرحبخش
  اوایل دهه ۶۰ در یک صبح زود زمستانی، در‌حالی‌که با کتاب و دفتر در زیر بغل، عازم مدرسه بودم، ناگهان متوجه جمعیت انبوهی شدم که مقابل یکی از کیوسک‌های مطبوعاتی در انتظار روزنامه‌های کثیرالانتشار بودند. برایم بسیار جالب بود تا بدانم قرار است چه خبر داغی در این نشریات به چاپ برسد که مردم آنقدر برای شنیدن آن بی‌صبری می‌کنند. مسیر خود را کج کردم و خود را به آن جمعیت انبوه رساندم.
 • راه ناپیموده در اقتصاد

  دکتر علی سرزعیم
  اخیرا وزیر جدید صمت گفته که بخش عمده‏ای از وقت ایشان صرف تنظیم بازار می‏شود. با این حال قیمت‌ها در بازار هر روز بالاتر می‌رود و نارضایتی مردم افزون‌تر شده است. نیروهای سیاسی مخالف دولت تلاش می‌کنند سهم تحریم‌ها را ناچیز و سهم دولت را زیاد جلوه دهند و ادعا می‌کنند اگر آنها بودند وضعیت دگرگون می‌بود. این در حالی است که هیچ ایده متفاوتی نسبت به رویه فعلی دولت ندارند.
 • برندگان و بازندگان بهره منفی

  علی رضاییان
  سیاست‌گذاران پولی در همه دنیا به‌دنبال ثبات مالی در بازارها هستند. درحالی‌که هدف اصلی و اولیه آنان رسیدن به تورم پایین و پایداری آن است، ثبات بازارهای دارایی نیز از اهداف بعدی آنان است. از این رو در تابع هدف سیاست‌گذار پولی البته با اولویتی کمتر، ثبات مالی نیز وجود دارد که با ابزار نرخ بهره باید به آن دست یافت.
 • ابزار کمکی کنترل تورم

  سیدمحمدرضا داودالحسینی و امیر کرمانی
  مهر ۹۹ درحالی به پایان رسید که میزان رشد ۱۲ماه نقدینگی در روندی فزاینده به عدد ۲/ ۳۷ درصد رسید. به‌منظور مقابله با این روند خطرناک و جلوگیری از افزایش تورم،‌ در تاریخ ۱۲ آبان شورای پول و اعتبار با پیشنهاد بانک‌مرکزی مبنی بر اجرای سیاست احتیاطی کنترل رشد ترازنامه شبکه بانکی موافقت کرد. این سیاست به بانک‌مرکزی اختیار می‌دهد به‌صورت مستقیم بر میزان رشد ترازنامه‌ بانک‌ها اعمال محدودیت کند.
 • ضرورت واکنش سریع به تغییرات

  مسعود حقیقت‌طلب
  نکته مهمی که در حوزه علم سیاست‌گذاری مطرح است این است که سیاست‌گذار این هنر را داشته باشد که اگر زمین بازی عوض شد، پارادایم سیاست‌گذاری خود را به‌طور متناسب و به سرعت تغییر دهد. اگر زمین و قواعد بازی عوض شود ولی سیاست‌گذار انگیزه و دانش لازم برای تغییر متناسب در پارادایم سیاست‌گذاری را نداشته باشد، به‌طور قطع بازنده خواهد شد و تازیانه این بی‌انگیزگی و بی‌سوادی بر پیکر مردم خواهد نشست.
 • ضرورت تسهیل تجارت خارجی

  مصطفی گوهری‌فر پژوهشگر تجارت بین‌الملل و مدرس دانشگاه
  در نسخه روز شنبه «دنیای‌اقتصاد» یادداشتی منتشر شد که در آن استدلال‌های بانک‌مرکزی در مقام مخالفت با رویه تجاری «واردات بدون انتقال ارز» مطرح شده است. این نوشتار با رویکردی متفاوت از آن نوشته مساله را مورد بررسی قرار داده است. می‌توان ساختار آن یادداشت را به سه بخش پیش‌فرض‌ها، استدلا‌ل‌ها و نتیجه‌گیری تقسیم و سپس به تفکیک ایراداتی وارد کرد.
 • سفسطه‌ای فراگیر علیه فقرا

  دکتر علی سرزعیم
  این روزها هر از چندگاهی به مدد رسانه‌های جدید و فضای مجازی تصاویری از عمق فقر و محرومیت مناطق مختلف کشور منتشر می‌شود و گاه آدمی از شدت فقر در نقاط مختلف کشور حیرت می‌کند. همزمان وقتی به این نکته توجه می‌شود که ایران کشوری با درآمد نفت است و سالانه دست‌کم ۵۰ میلیارد دلار نصیب این اقتصاد می‌شود، وجود چنین فقرهایی غیرقابل تحمل می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر