• فرصت‌های احتمالی احیای برجام

  مصطفی گوهری‌فر پژوهشگر تجارت بین‌الملل و مدرس دانشگاه
  برنامه جامع اقدام مشترک(برجام)، که ماحصل مذاکرات متعدد فنی و پیچیده طی یک زمان طولانی بود، با وجود انتقادات وارده توسط منتقدان مصلح، همچنان یک الگوی قابل‌توجه از توافق برد-برد در حوزه روابط بین‌الملل است. حتی واکنش‌های مخالفان آن در داخل و خارج از ایران نیز، به نوعی تاییدی بر این مدعاست. قرار دادن خروج ایالات‌متحده از این توافق توسط ترامپ با این فرض که ایران پیروز این معامله بوده و امتیازات بیشتری گرفته، در کنار تقریرات و انتقادات مخالفان داخلی پس از خروج آمریکا از توافق درخصوص بلااثر شدن آن، نشان می‌دهد که در بازه زمانی اجرای برجام تا خروج ایالات‌متحده، این توافق واجد آثار متعدد اقتصادی بوده که بعضا فرصت‌های به‌وجودآمده، به‌دلیل عدم برنامه‌ریزی قبلی مورد استفاده قرار نگرفته است.
 • پایان حیات سیاسی ترامپ؟

  هادی خسروشاهین
  ترامپ اولین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکاست که برای دومین بار استیضاح می‌شود. استیضاح و محاکمه او در مورد مساله‌ اوکراین در دسامبر ۲۰۱۹ ناکام ماند و این مورد اخیر تعداد استیضاح‌ها در تاریخ آمریکا را به عدد ۴ می‌رساند.
 • همه متهمان آلودگی

  یوسف رشیدی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی
  غلظت آلودگی هوا در هر منطقه تابع دو پارامتر تولید آلودگی (از خودروها، صنایع و منازل) و شرایط هواشناسی است. شرایط هواشناسی (شامل وزش باد، تابش خورشید،‌ دما،‌ وارونگی دما و پایداری) مقصر آلودگی هوا نیستند و نباید در ماه‌های سرد سال مشکلات آلودگی هوا را به گردن آنها انداخت. بلکه مقصر اصلی آلودگی هوا عوامل تولید است که شامل منابع ثابت و متحرک باشند.
 • هراس اعراب از بازگشت ایران

  احسان ابطحی/ روزنامه‌نگار
  پس از سه سال و نیم محاصره زمینی، دریایی و هوایی قطر و قطع رابطه دیپلماتیک چهار کشور عربستان سعودی، مصر، امارات و بحرین با دوحه، هفته گذشته شیخ تمیم، امیر قطر برای شرکت در نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس وارد عربستان شد و مورد استقبال گرم محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی قرار گرفت. این دو درحالی‌که ماسک به‌صورت داشتند، بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی یکدیگر را به آغوش کشیدند.
 • دست مرئی در بازار

  دکتر علی فرحبخش
  آندری ایلارینف مشاور اقتصادی پیشین ولادیمیر پوتین و دانش‌آموخته اقتصاد در گفت‌وگویی تحلیلی چنین نقل می‌کند: «در دانشگاه‌های شوروی سابق هیچ چیز در مورد قیمت‌ها نمی‌آموختیم، چون قیمت امری ممنوعه بود.»
 • حرکت در مسیر بازآفرینی

  دکتر رضا بوستانی
  دهه‌هاست اقتصاددانان دریافته‌اند انتظارات، خودسازنده است. اگر فعالان اقتصادی انتظار کاهش رشد پول در آینده را داشته باشند، با توجه به رابطه مستقیم این متغیر و تورم، تقاضایشان را برای دارایی‌ها، کالاها و خدمات کاهش می‌دهند.
 • سلطان آدرس غلط

  علیرضا خسروشاهی
  اقتصاد ایران در سال‌های اخیر به‌دلیل هم‌افزایی سیاست‌های اقتصادی اشتباه با سیاست «فشار حداکثری» یاغی کاخ سفید، فشار تورمی کم‌سابقه‌ای را تجربه می‌کند که باعث کاهش قدرت خرید اکثریت مردم شده است.
 • نابازار تولید آلودگی

  امین کاوه‌ای
  ۱- «چرا نیروگاه‌ها مازوت یا گازوئیل می‌سوزانند که هوا بیشتر آلوده شود؟» سوخت اصلی نیروگاه‌های حرارتی ما «گاز طبیعی» است. در فصل سرما که مصرف گاز طبیعی خانگی و تجاری بالا می‌رود، گاز کم می‌آید.
 • راهنمای اشتباه ۱۴۰۰

  مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران
  بودجه ۱۴۰۰ در واقع راهنمای اداره کشور در سالی سخت و تعیین‌کننده به شمار می‌آید. طی این سال انتخابات ریاست جمهوری در ایران برگزار می‌شود و همزمان با حضور بایدن در آمریکا، در مورد بخش مهمی از تحریم‌ها نیز تعیین تکلیف دوباره صورت می‌گیرد.
 • بایدن با برجام چه می‌کند؟

  احسان ابطحی/ روزنامه‌نگار
  نحوه بازگشت دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آینده ایالات‌متحده به برجام همچنان مبهم است و به چالشی بزرگ برای تیم سیاست خارجی و امنیتی او تبدیل شده است. به‌نظر می‌رسد دو مسیر برای بازگشت دولت بایدن به برجام وجود دارد.
 • عامل اصلی شکل‌گیری انتظارات

  فروهر فردوسی
  ادوارد مورگان فوستر، نویسنده صاحب‌سبک بریتانیایی در کتاب «جنبه‌های رمان» به نویسندگان جوان توصیه می‌کند، قبل از طراحی اولیه رمان به فصل پایانی آن بیندیشند و سخت کنجکاو باشند تا اثر هنری آنها چه تاثیری بر مخاطب خواهد گذاشت و آنگاه اقدام به نگارش رمان کنند. این آموزه ارزشمند را که می‌توان آن را راز مانایی تاریخی یک اثر هنری دانست، در عرصه سیاست‌گذاری اقتصادی نیز انگاره‌ای غیرقابل کتمان است.
 • تنش‌های منطقه‌ای فروکش کرد؟

  هادی خسروشاهین
  همه نشانه‌ها از اختلاف‌نظر میان ژنرال‌ها و بوروکرات‌های تصمیم‌ساز و در عین حال وفادار ترامپ در پنتاگون حکایت دارد؛ درحالی‌که ژنرال مکنزی، فرمانده ستاد مرکزی آمریکا (سنتکام) خواستار باقی ماندن ناو نیمیتز در منطقه بود، کریستوفر میلر، سرپرست وزارت دفاع به ناگهان دستور بازگشت این ناو را به مقرش در برمرتون داد.
 • مشکلات در باشگاه رانت‌آفرینان

  علی میرزاخانی
  داستان جالبی از عصر شوروی نقل می‌شود که معلوم نیست واقعی است یا ساختگی؛ البته اهمیتی هم ندارد؛ چون نتیجه‌گیری از آن حائز اهمیت است. می‌گویند در یکی از سفرهای مقامات اقتصادی شوروی سابق به خارج از این کشور، یک اقتصاددان تازه‌کار از رئیس این هیات، وقت ملاقاتی گرفت و با حضور در جمع آنان، انتقادات شدیدی را درخصوص مشکلات سیاست‌گذاری اقتصادی در شوروی، خطاب به وی و بوروکرات‌های همراهش مطرح کرد. رئیس هیات اقتصادی شوروی پس از اینکه مودبانه به حرف‌های اقتصاددان تازه‌کار گوش کرد، از او پرسید: چرا این حرف‌ها را دارید به ما می‌زنید ما این چیزها را می‌دانیم همه بوروکرات‌های اقتصادی شوروی می‌دانند! اقتصاددان داستان ما با تعجب می‌پرسد: اگر شما از این مشکلات خبر دارید، پس چرا برای حل این مشکلات کاری نمی‌کنید؟ رئیس هیات در کمال خونسردی پاسخ می‌دهد: اشتباه شما دقیقا در همین جاست؛ آن چیزهایی که به نظر شما مشکلات است، به نظر ما مشکلات نیست.
 • خطر حذف از تجارت جهانی

  حسین سلاح ورزی
  حقیقت ایران امروز چیست؟ ایران امروز یک کشور منحصربه‌فرد در دنیا به حساب می‌آید. ایران قانون اساسی دارد که تصریح می‌کند هر اقدام و تصمیم و قانون‌گذاری باید در چارچوب اسلام و شرع صورت پذیرد و این اتفاق در ۴۱ سال سپری‌شده تا حد امکان اجرایی شده است. ازسوی دیگر نظام سیاسی ایران به‌گونه‌ای است که یک سلسله‌مراتب واقعی را مراعات می‌کند و نهادهای اداره‌کننده جامعه باید مطابق قانون اساسی از نهاد رهبری مجوز فعالیت‌هایشان را به‌ویژه در امور ویژه بگیرند.
 • زنگ خطر ناپایداری بودجه ۱۴۰۰

  پیام نوروزی
  لایحه بودجه ۱۴۰۰ در حالی ازسوی دولت به مجلس ارائه شده است که کشور در شرایط حساسی قرار دارد. از یک طرف تحریم‌های اقتصادی و از طرف دیگر شیوع ویروس کرونا، فضای کسب‌وکار در کشور را نامساعد کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر