آرشیو روزنامه شماره ۲۳۰۲ دنیای اقتصاد

اخبار سایر موارد - روزنامه شماره ۲۳۰۲

 • نوعدوستی و سخت‌کوشی هموار کننده راه توسعه

  راه محسن خلیلی از دریچه نوشته‌ها و سخنان
 • مانیفست و آرزوی مهندس خلیلی

  ارزش امروز و فردای هر آدمی را، هر که می‌خواهد باشد. زن یا مرد، سفید یا سیاه، فرمانروا یا فرمان‌بر، دارا یا نادار، درس‌‌خوانده یا درس ناخوانده از آرزوهای آنها می‌توان اندازه گرفت. مهندس محسن خلیلی یک از همین آدم‌هاست. او ایرانی، کارآفرین و رییس هیات‌مدیره انجمن مدیران صنایع و... است.
 • روشنگری و صنعتگری، تضاد ندارند

  محمد صادق جنان صفت
  «روزنامه نگاری اقتصادی» به من این فرصت را داده است که در دو دهه گذشته با شمار قابل توجهی از مدیران و صاحبان صنعتی از یک سو و شماری از روشنفکران ایرانی از سوی دیگر، گفت و گو و تعامل داشته باشم. نمی‌توان نادیده گرفت که جامعه روشنفکری ایران بویژه از آغاز استیلای سوسیالیزم در بلوک شرق اصولاً در راه اعمال سیاست های متمرکز برای دستیابی به رفاه و عدالت اجتماعی و آزادی‌های سیاسی – اجتماعی و بسط اقتصاد دولتی بوده است.
 • در انتظار دست های گرم او

  احمد پورفلاح
  اگرچه سهم محسن خلیلی عراقی از فعالیت‌های اقتصادی، این روزها خانه نشینی است و بستر بیماری او را همچنان رها نکرده اما همکاران آقای خلیلی طی این مدت سعی کرده‌اند به طرق مختلف از او یاد کنند و به این روش سهمی در پاسداشت بیش از پنج دهه فعالیت صنعتی و اقتصادی محسن خلیلی داشته باشند.
 • راه محسن خلیلی در یک نگاه (قسمت اول - ادامه درخبر بعدی )

  پیش گفتار
  ورود به صنعت نوین که از شاخص‌ها و مظاهر نو‌گرایی جامعه است، سابقه بیش از یکصد ساله در تاریخ توسعه ایران دارد که با خود در تمامی شئون و از جمله مناسبات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی تغییرات چشمگیری را پدید آورده است.
 • راه محسن خلیلی در یک نگاه (قسمت دوم - ادامه از خبر قبلی)

  گروه بوتان با اتکاء به غنای علمی و تجربه‌اندوزی و یادگیری از صنایع پیشرفته جهان و نیز با رعایت اصولی چون،تحلیل مستمر تحولات محیطی، بروز واکنش به‌جا و به‌موقع و سازگار با شرایط محیطی، همگامی با نیازهای جامعه و سیر تحولات آن از راه تولید محصولات جدید، افزایش مستمر قابلیت رقابت با رقبای حال و آتی، ارتقای روزافزون کیفیت محصولات شرکت، توجه دائم به جلب رضایت مشتریان، حفظ ارزش و اعتبار اجتماعی و ایفای مسوولیت اجتماعی و شهروندی سازمانی، همواره بر آن بوده است که سهم و نقش خویش را در گسترش مصرف گاز و اشاعه فرهنگ مصرف گاز به عنوان مناسب‌ترین و پاک‌ترین حامل انرژی در کشور گسترش دهد و به سهم خود در توسعه اقتصاد ملی و رفاه مردم نقش موثری داشته باشد.
 • پیام نوروزی-سال۱۳۸۷

  «میلتون فریدمن» اقتصاددان معاصر در مورد توسعه اقتصادی و نقش بخش خصوصی در آن بیان کرده است: نمی‌توان با بخش خصوصی توسعه یافت و همزمان سیاست اقتدارگرایانه داشت.
 • بیانیه صنعتگر

  نوع‌دوستی‌وسخت‌کوشی هموار‌کننده راه توسعه
  شرایط اقتصادی کشورها بیش از انقلاب صنعتی تفاوت چشمگیری با یکدیگر نداشت. صنعت مدرن با ارتقاء باورنکردنی بهره­‌وری، رشد شدید میزان تولید و عرضه محصولات و خدمات بدیع سبب پیشرفت سریع اقتصادی جدید و انباشت ثروت و اقتدار در بخشی از جهان و سلطه آنان بر دیگر کشورها گردید.
 • خصوصی‌سازی و نگاه محسن خلیلی (قسمت اول - ادامه در خبر بعدی )

  پرسش‌هایی پیرامون قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل‌۴۴ قانون اساسی و نقش بخش خصوصی کشور
  مصاحبه شونده: مهندس محسن خلیلی عراقی، عضو شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل‌۴۴ قانون اساسی
  جناب آقای خلیلی عراقی، ضمن عرض تبریک به‌مناسبت انتخاب شما به عنوان «قهرمان قهرمانان صنعت ایران» خواهشمند است جایگاه بخش صنعت کشور را در تحقق اهداف قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل‌۴۴ قانون اساسی تشریح بفرمایید.
 • خصوصی‌سازی و نگاه محسن خلیلی (قسمت دوم - ادامه از خبر قبلی)

  امروزه هم در چارچوب اقتصاد نهادگرایی و هم در چارچوب «حکمرانی خوب» مناسبات و تعاملات دولت با بخش خصوصی در تحقق اهداف کلان اقتصاد بسیار تعیین‌کننده است که فرآیندش می‌تواند توسعه، رفاه و بهروزی مردم باشد.
 • تشکل‌ها را پربار کرد

  جوان‌ترین عضو اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با اشاره به سابقه آشنایی دیرینه‌اش با مهندس خلیلی عراقی، وی را صنعتگر نمونه‌ای دانست که در مقایسه با همترازهای خود از نظر فکر و اندیشه تا حدود زیادی پیش است. پدرام سلطانی سابقه تشکل‌گرایی و تشکل‌سازی خلیلی‌عراقی را مهم‌ترین ویژگی اخلاقی او بیان می‌کند. اعتقاد به تحقیق و پژوهش و عملی کردن نظرات بخش خصوصی نیز از دیگر ویژگی‌های اخلاقی وی بوده است.
 • نقش و جایگاه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن

  اشاره:
  امروزه ثابت شده است که اقتصادهای دستوری که در آن کسب‌و‌کار‌ها صرفا به اقدامات و مداخلات دولت واکنش نشان داده و قادر به مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها نیستند، ایجاد یک بخش خصوصی پویا و کارآمد را که بتواند به رقابت منصفانه بپردازد و یا در اقتصاد جهانی نقش داشته باشد، مانع می‌شود.
 • رسالت‌های ما صنعتگران

  تمدن، جوامع و ملتها حاصل تلاش خلاقه جمعی انسانها در راه حفظ حیات و اعتلای زندگی و معرف ابداعات، اکتشافات و نوآوریهای آنها است.
 • مقررات بهینه و رشد کسب‌و‌کار

  کسب‌و‌کارها معمولا به عواملی چون هزینه‌ها، انگیزه‌ها و محدودیت‌ها واکنش نشان می‌دهند که می‌توان مجموعه این عوامل و واکنشها نسبت به آنها را فضای کسب‌و‌کار نامید.
 • توسعه صنعتی و بخش خصوصی

  صنعت دارای ابعاد و جوانب متفاوت و گاه متضادی است که با وجود مجهولات متعدد باید در پی راه‌حل‌های چند‌جانبه و چندگانه‌ای بود تا شناخت کاملی از این بخش مولد به دست آید و این کلاف در هم تنیده را به تدریج باز کرد. هر تلاشی که بتواند بخشی از آن را بگشاید طبعا به یافتن و گردآوری مجموعه‌ای از شناخت و راهکارها کمک خواهد کرد.
 • تنگناهای صادرات غیر نفتی

  صادرات غیر نفتی به‌رغم تمام تمهیدات و تسهیلات مقرراتی مثل حذف پیمان سپاری ارزی دچار عدم تحرک است.
 • استاد تسخیر دل‌ها

  وقتی از مهندس محسن خلیلی صحبت می‌شود، اولین چیزی که به ذهنم می‌آید رافت و مهربانی اوست، صفتی که دیگران هم می‌توانند داشته باشند یا دارند ولی در اعمال روزمره خیلی به کار گرفنه نمی‌شود، اما مهندس خلیلی بر پایه صفت‌های متعالی دیگری که دارد یعنی صبر و حوصله به همراه ادب و تواضع، هنر انتقال و نشان دادن مهربانی را دارد.
 • ما موثر و مفید بوده‌ایم و خواهیم بود

  تصوری در میان برخی آدمیان، حتی افراد دانش‌آموخته، با تجربه و نخبه وجود دارد که حرف زدن، نوشتن و تبادل‌آرا و نظرات در فضاهایی را که به نظر می‌رسد صداها کمتر به گوش می‌رسد، بی‌فایده دانسته و اقدام به این امور را هدر دادن وقت و انرژی گوینده یا نویسنده می‌دانند.
 • ویژگی‌های ممتازی که داشتیم

  تجربه، یادگیری و دانش پایه‌های استوار برای هر نهاد و سازمان به حساب می‌آیند و راه جلو رفتن و بالنده شدن را هموار می‌کنند.
 • گمرکات گیلان، پیشرو در تنوع خدمات گمرکی کشور

  ناظر گمرکات گیلان و مدیر کل گمرک انزلی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار دنیای اقتصاد به اهم سئوالاتی پاسخ گفت که نقش مهم گمرکات گیلان با اجرای برنامه های دولت الکترونیک از گذشته تا حال و آینده به لحاظ موقعیت جغرافیایی خاص این گمرک در حاشیه کشورهای CIS نقش محکم و ارزنده گمرکات گیلان را در سایر گمرکات کشور متمایز می نماید.
 • با جذب سرمایه ثابت، طرح توسعه کاشی خزر ۳۰۰ نفر را جذب کار می‌کند

  محمدجواد برازجانی
  محمدجواد برازجانی، مدیرعامل صنایع کاشی خزر در ماه‌های پایانی سال ۱۳۸۹ و همزمان با اجرای طرح هدفمندسازی یارانه‌ها در نشستی اختصاصی به فعالیت‌های شرکت کاشی خزر پرداخت و گفت: این کارخانه در سال ۱۳۶۱ تاسیس شده و از سال ۱۳۶۸ شروع به تولید کرده است.
 • گمرکات گیلان ،همگام با توسعه اما ...

  سیامک علی پناه
  تا پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، دریای خزر تنها یک دریاچه داخلی میان دو قدرت بزرگ منطقه یعنی ایران و اتحاد جماهیر شوروی بشمار می‌آمد و تنها از نظر این دو کشور دارای اهمیت و موقعیت استراتژیکی و ژئوپولیتیکی بود. اما در همین حال دریای خزر طی دویست سال گذشته، یکی از اصلی‌ترین کریدورهای ارتباطی میان ایران و اروپا نیز بوده است.
 • نقش مهم اصناف در اشتغال و تولید ناخالص داخلی

  جلال الدین محمد شکریه
  نایب رییس اول شورای اصناف کشور در جریان سفر سوم هیات دولت به گیلان در گردهمایی مسوولان عالی‌رتبه وزارت بازرگانی در محل مجمع امور صنفی شهرستان رشت گفت:
 • برخورداری فعالان اقتصادی از پشتیبانی بیمه ایران

  مدیر عامل بیمه ایران
  مدیرکل بیمه ایران استان گیلان گفت: بیمه نقش موثری در کاهش تصادفات دارد چون حضور بیمه به افراد آرامش خاطر می‌دهد.
 • کسب درآمد ۳۰۴ میلیاردو ۱۷۷ میلیون تومانی گمرکات گیلان در ۱۰ ماهه نخست سال جاری

  ناظر گمرکات گیلان گفت: گمرکات گیلان از ابتدای سال جاری تا کنون سه هزار و چهل و یک میلیارد و هفتصد و هفتاد و یک میلیون ریال (۳۰۴ میلیارد و ۱۷۷ میلیون تومان) درآمد کسب و به حساب خزانه دولت واریز نمود.
 • نگاهی به نقش مهم گمرک در اقتصاد کلان کشور

  یوسف ابراهیمی
  گمرک ایران به عنوان یکی از با سابقه ترین سازمان‌های دولتی و همچنین مرزبان اقتصادی کشور، نقش مهمی در اجرای سیاستها و خط‌مشی های اقتصادی ـ بازرگانی کشور دارد.
 • گمرکات گیلان مکانیزه ترین گمرک کشور

  ناظر گمرکات گیلان با اشاره به اینکه گمرکات استان گیلان به عنوان مکانیزه ترین گمرک در بین گمرکات کشور شناخته شده است گفت: راه اندازی سیستم تحت وب در اداره کل گمرک بندر انزلی از دیگر اقدامات موثر این گمرک است.
 • اهمیت انتخابات اتاق بازرگانی و تفاوت آن با دوره های گذشته

  انتخابات اتاق هر ۴ سال یکبار انجام می شود. در دوره فعلی از آنجا که فضای اصل ۴۴ و مخصوصا برنامه پنجم توسعه کشور نقش کاملا متفاوتی را به اتاق بازرگانی و بخش خصوصی داده و وظایف جدیدی را بر عهده آنها گذاشته است.
 • بزرگترین هولدینگ اقتصادی شرق کشور

  مؤسسه سازمان اقتصادی رضوی
  تحولات سریع جهانی، شرایط منطقه‌ای و ملی و به ویژه نیازهای کوتاه مدت ایجاب می‌کند که فعالیت‌های اقتصادی آستان قدس رضوی در قالب راهبردهای توسعه‌ای و برنامه‌های منطقی و عملی، طراحی و به مرحله اجرا در آیند.
 • قیمت زعفران در چرخه مکرر سقوط و صعود

  قیمت داخلی زعفران که تا یک دهه پیش هر ساله به علت کاهش پول ملی در برابر دلار به صورت پلکانی رشد می کرد ، با ثابت ماندن قیمت برابری نرخ دلار با ریال، در عددی نسبتا ثابت با قیمت تمام شده تولید برابر گشت . با از نفس افتادن رشد قیمت ، مشکلات به تدریج خود را نشان داد.
 • ظرفیت اقتصادی همسایگان ایران در سایه

  با ادامه تحریم اقتصادی کشور و دشواری مبادلات بازرگانی با کشورهای اروپایی ، شرق آسیا و حتی چین به نظر می رسد باید ازظرفیت های منطقه ای استفاده بیشتری به عمل آورد.
 • مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی، ساختن ملتی دارای هویت ملی است

  به مناسبت فرا رسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی، جمعی از خانواده شهدا و ایثارگران و نیز معلمان و مدیران آموزش و پرورش استان با نماینده ولی فقیه و تولیت آستان قدس رضوی دیدار کردند.
 • آشنایی با مهندس محسن خلیلی

  محسن خلیلی در سال ۱۳۳۲ از دانشکده فنی دانشگاه تهران در رشته مهندسی الکترومکانیک فارغ‌التحصیل شد و با استفاده از رفع انحصار فعالیت در امور نفت و گاز برای مردم ایران در اثر ملی شدن صنعت نفت، در خدمت پدر خود که صنعتگری به نام و بنیان‌گذار برق نوین کشور بود، فعالیت جدید استفاده از گاز مایع در کشور را آغاز نمود و به انجام فعالیت‌های زیر اهتمام ورزید:

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر