خبر مهم سرپرست سازمان ملی سنجش درباره کنکور 1403

عبدالرسول پورعباس امشب در یک برنامه تلویزیونی درباره فرآیند برگزاری نوبت دوم آزمون سراسری ۱۴۰۳ افزود: در اردیبهشت ماه یک میلیون و ۱۵۰ هزار نفر و در نوبت تیرماه ۹۸۴ هزار نفر شرکت کننده داریم. کار بزرگ همکاران سنجش این بوده است که با وجود دستگاه‌های قدیمی، دفترچه‌ها بسیار شخصی سازی شده اند و شخصی سازی دفترچه‌ها به حوزه‌های فرعی رسیده است.

خبر مرتبط
مصوبه‌ای که مجمع تشخیص مصلحت نظام به مصلحت کنکوری‌ها ندانست

مجمع تشخیص مصلحت نظام، مصوبه اصرار مجلس شورای اسلامی با موضوع تاخیر تاثیر قطعی معدل در تعیین تراز و رتبه شرکت کنندگان در آزمون سراسری (کنکور) تا سال ۱۴۰۶ را به مصلحت ندانست.

تعداد سوالات کنکور ۱۴۰۳ با کنکور ۱۴۰۲ تفاوتی ندارد

وی افزود: تعداد سوالات کنکور ۱۴۰۳ با کنکور ۱۴۰۲ تفاوتی ندارد. به طور مثال در دفترچه گروه ریاضی و فنی مجموع ۱۰۵ سوال را باید در ۱۴۵ دقیقه پاسخ دهند. از سال گذشته با توجه به حذف دروس عمومی، تعداد سوالات معقول است و زمان هم مناسب سازی شده است. هر یک از دفترچه‌های آزمون پاسخنامه جداگانه دارد. حجم پاسخنامه‌ها هم بیشتر از گذشته شده است. برای کسانی که از معلولیت برخوردار هستند زمان پاسخگویی از یک و نیم برابر تا سه برابر زمان معمول درنظر گرفته می‌شود.

سرپرست سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور یادآور شد: بیشترین میزان داوطلب به دلیل جمعیت بیشتر متعلق به تهران با ۱۴۸ هزار نفر داوطلب است و سمنان با ۸ هزار داوطلب کمترین میزان داوطلب را دارد. دو خانم متولد ۱۳۲۲ پیرترین و یک خانم متولد سال ۱۳۹۰ به عنوان جوان‌ترین داوطلب هستند.

وی درباره حفاظت و حراست از سوالات کنکور سراسری گفت: از شورای امنیت کشور تشکر می‌کنم که در دو سال گذشته مصوباتی را داشته اند که موجب شد آزمون سراسری به یک آزمون ملی تبدیل شود. تمامی دستگاه‌های اجرایی کشور در این آزمون همکاری دارند. از اورژانس تا نیروی انتظامی و همه دستگاه‌های حفاظتی و اطلاعاتی و حافظان امنیت کشور تحت عنوان حفاظت آزمون با ما همکاری می‌کنند.

پورعباس خاطرنشان کرد: چند لایه حفاظتی اضافه‌تر در مخزن‌ها ایجاد شده است. دوربین‌هایی تعبیه شده و به صورت برخط شرایط مخزن‌ها کنترل می‌شود. سر ساعت مخزن‌ها فعال می‌شوند و با حضور عوامل اجرایی و حفاظتی، مخزن اولیه باز می‌شود و بسته‌های سوالات به حوزه‌های فرعی می‌رسد. در نهایت این داوطلب است که بسته سوال و پاسخنامه خود را به صورت کاملاً پلمپ دریافت می‌کند.

متأسفانه داوطلبانی هستند که فریب کسانی را می‌خورند که می‌گویند ما سوالات را در اختیار داریم

وی افزود: در این مسیر متأسفانه داوطلبانی هستند که فریب کسانی را می‌خورند که می‌گویند ما سوالات را در اختیار داریم. در چند روز گذشته پلیس فتا ۱۱۴ نفر را دستگیر کرده است که حتی یک مورد به سوال دسترسی نداشته اند اما به دروغ گفته اند که سوال دارند. این شبکه‌های شیاد از داوطلب عکس می‌گیرند تا از وی اخاذی کنند.

سرپرست سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور افزود: در نوبت اردیبهشت ماه کنکور ۳۵ نفر دستگیر شدند که تجهیزات به همراه داشتند ولی نتوانستند از آنها استفاده کنند. ما اکنون دستگاه‌هایی در اختیار داریم که هر موج رادیویی و هر موج بلوتوثی را شناسایی می‌کند. دستگاه‌های نسل سوم سیگنال یاب به گونه‌ای عمل می‌کند که بلافاصله فرد را شناسایی می‌کند.

وی افزود: تخلف برای داوطلب ۱۰ سال محرومیت به همراه دارد اما کسانی که آنها را پشتیبانی می‌کنند مجرم هستند و سریع به قاضی‌های کشیک معرفی می‌شوند و جرم آنها تا ۵ سال زندان دارد.

پورعباس یادآور شد: نوبت دوم کنکور ۱۴۰۳ به صورت ویژه حساسیت دارد چون در شرایط تغییر دولت قرار داریم و لازم است که با حساسیت کامل فرآیند کنکور را طی کنیم و داوطلبان با سلامت وارد دانشگاه‌ها شوند.

ضرورتی ندارد اینترنت در زمان برگزاری کنکور قطع شود

وی درباره قطعی اینترنت در زمان برگزاری کنکور گفت: ضرورتی ندارد که اینترنت قطع شود. آن سالی که اینترنت قطع شد دلیل اش این بود که ما ابزارهای سیگنال یاب را نداشتیم. حتی در آن زمان هم اگر عکسی گرفته شده نتوانستند آن را ارسال کنند. در نوبت گذشته یک مورد تقلب شبکه ای نداشتیم ولی افرادی بودند که یادداشت با خودشان آورده بودند و با همین یادداشت‌های کوچک خودشان را لو داده بودند. هر چیزی که غیر از آن مواردی که گفته شده داوطلب همراه داشته باشد اول تمرکز خود را از بین می‌برد.

سرپرست سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور افزود: وسایل ریزی که به عنوان تجهیزات تقلب ممکن است فرد همراه خود داشته باشد دیگر کارآیی ندارد. چند نفری که با خودشان این تجهیزات را آورده بودند نتوانستند از آنها استفاده کنند.

وی تاکید کرد: داوطلبان متخلف محسوب می‌شوند اما افراد غیر داوطلب که در شبکه‌ها شناسایی می‌شوند مجرم هستند و زندان و جریمه نقدی دارند. داوطلبان متخلف بین یک تا ۱۰ سال محرومیت از شرکت در آزمون سراسری را دارند.

در آزمون‌های هوشمند با سخت افزارهای پیشرفته دیگر سوالات به صورت فیزیکی منتقل نمی‌شود

پورعباس اظهار داشت: سوالات اکنون به صورت فیزیکی انتقال می‌یابد اما در آزمون‌های هوشمند با سخت افزارهای پیشرفته دیگر سوالات به صورت فیزیکی منتقل نمی‌شود. در حال تشویق شرکت‌های دانش بنیان و بخش خصوصی برای حضور در این حوزه هستیم اما مساله بودجه زیادی است که باید برای این کار صرف شود. در دنیا تجربه‌های مشابهی وجود دارد که فرد حتی در خانه می‌تواند یک آزمون مهم را بدهد اما حفظ امنیت آن آزمون به دلیل تجهیزات زیاد هزینه بسیار سنگینی در بر دارد.

وی گفت: در آزمون‌های هوشمند که ما در حال طراحی آن هستیم داوطلب باید در فضاهایی با تعبیه سخت افزارهای مناسب آزمون، آزمون دهد. هنوز تعداد این مراکز آزمون و فضای ویژه آزمون در کشور محدود است و در تلاش هستیم که با تشویق بخش خصوصی آزمون‌ها را هوشمند کنیم.

تمامی دفترچه‌های کنکور هوشمند و رمزنگاری می‌شوند

سرپرست سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور گفت: سال آینده تلاش می‌کنیم که دستگاه‌های جدید برای تهیه دفترچه‌های کنکور نصب کنیم و با کمک آن تمامی دفترچه‌های کنکور هوشمند و رمزنگاری می‌شوند و دیگر کوچک‌ترین تقلبی شناسایی می‌شود.

وی یادآور شد: با برگزاری نوبت دوم کنکور ۱۴۰۳ هر داوطلب که در کنکور ۱۴۰۲ هم شرکت کرده باشد چهار نمره دارد که با ترکیب سوابق تحصیلی نمره نهایی خود را بدست می‌آورد. کارنامه نمره کل برای نوبت تیرماه به همراه نمره‌های آموزش و پرورش نیمه اول شهریورماه اعلام می‌شود که انتخاب رشته هم در همان زمان انجام می‌گیرد.

مصوبه جدیدی برای سهمیه‌های کنکور نداشته ایم

پورعباس تاکید کرد: مصوبه جدیدی برای سهمیه‌ها نداشته ایم. سهمیه مناطق یک و دو و سه و سهمیه ایثارگری در کنکور اعمال می‌شود. با توجه به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال بازنگری موضوع سهمیه‌ها هستند اما این کار در مرحله کارشناسی است.

وی با اشاره به تغییر سازمان سنجش به سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور، گفت: سازمان با این تغییر ارتقا پیدا کرد و دو مأموریت مهم برعهده گرفت. یک مأموریت سنجش داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و مأموریت دیگر ارزشیابی و تضمین کیفیت و ارزیابی عملکرد مراکز آموزشی کشور است. مسؤولیت مدیریت آزمون‌های تمام وزارتخانه‌های آموزشی (وزارت علوم، وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش) و مسؤولیت اعتباربخشی و ارزشیابی بیرونی مراکز آموزشی در اختیار سازمان ملی سنجش است.

سرپرست سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور خاطرنشان کرد: لازم است یاد کنم از رئیس جمهور شهیدمان که اعتقاد داشتند که کشور ما در حوزه ارزشیابی نظام آموزشی باید به سطح اول منطقه برسد و در این مسیر خیلی وقت گذاشتند و اساسنامه مصوب شد.

وی درباره بورسیه دانشجویان از کنکور گفت: این کار از سال گذاشته شروع شده و تهداد آن سال به سال بیشتر می‌شود. در این مسیر سازمان‌ها و مراکزی که نیاز به دانشجویان بورسیه دارند هنوز فرصت دارند که سهمیه‌های خود را اعلام کنند. این کار پس از انتخاب رشته داوطلبان توسط سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ساماندهی می‌شود.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.