خبر خوش این کشور برای اوکراین/ ۶ فروند جنگنده اف-۱۶ راهی کی‌یف می‌شود

«یوناس گار استوره» (Jonas Gahr Støre) نخست وزیر نروژ امروز چهارشنبه و مقارن با نشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در آمریکا از ارسال جنگنده اف-۱۶ به اوکراین خبر داد.

خبر مرتبط
جو بایدن بالاخره گاف نداد/پوتین به دنبال محو اوکراین

بایدن روز سه شنبه سخنرانی خود را از روی یک دستگاه متن‌نمای تله‌پرومتر با صدایی غرا و مطمئن ایراد و تا حد زیادی از لغزش‌های کلامی و سردرگمی‌های مناظره‌اش، اجتناب کرد.

نخست وزیر نروژ اعلام کرد که ۶ فروند جنگنده اف-۱۶ به اوکراین تحویل خواهد داد.

بر اساس اعلام این رسانه، نخست وزیر نروژ در اظهاراتی جانبدارانه گفت: تحویل جنگنده‌ های اف-۱۶ به کی‌ یف از سال جاری میلادی آغاز خواهد شد.

کی‌ یف مدت‌ هاست که این جنگنده‌ های پیشرفته را درخواست کرده است تا مثلا به نیروی هوایی خود برتری نظامی دهد؛ این در حالیست که روسیه پیشتر بارها تأکید کرده است که کمک های اهدائی محور غرب را اهداف مشروع نظامی قلمداد کرده و آن ها را نابود می کند.

خبر مرتبط
قول بایدن درباره اوکراین

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا ضمن خوشامدگویی به سران کشورهای عضو ناتو و با اشاره به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفت: «پوتین چیزی جز محو کامل اوکراین از روی نقشه نمی‌خواهد. اوکراین اما می‌تواند پوتین را متوقف کند.»

نشست سران ناتو در حالی در آمریکا برگزار می‌ شود که حمایت از اوکراین در برابر روسیه یکی از مهمترین محورهای آن است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین پس از ورود به واشنگتن برای شرکت به عنوان میهمان در اجلاس سران ناتو اعلام کرد: تمام عزم خود را به کار خواهم گرفت تا حمایت مالی، سیاسی، و تسلیحاتی غرب از اوکراین را تضمین کنم. ما نیازمند تقویت سامانه دفاع موشکی هستیم. همچنین ما به دنبال تصمیم قاطع ناتو به منظور اختصاص جنگنده‌های اف ۱۶ بیشتر به کی یف هستیم.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.