واکنش تند کره جنوبی به معاهده جدید روسیه و کره شمالی

 «یون سوک یئول» رئیس جمهور کره جنوبی چهارشنبه گفت که تجارت سلاح میان کره شمالی و روسیه تهدیدی علیه صلح جهانی است و تقویت ائتلاف لیبرال دموکراسی‌ها تاثیری حیاتی در حفاظت از آزادی در برابر «عناصر خودسر» دارد.

بر اساس بیانیه دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی، یون که عازم نشست سران ناتو در واشنگتن شده است، این اظهارات را در توقفی در هاوایی بیان کرد. وی در این سفر با «ساموئل پاپارو» رئیس ستاد فرماندهی هندوپاسیفیک آمریکا درباره اهمیت موضع دفاعی مشترک ۲ کشور گفت‌وگو کرد.

یون در سخنانی خطاب به سران و نیروهای ارتش آمریکا گفت: کره شمالی به دلیل مشارکت در تجارت غیرقانونی سلاح با روسیه نه تنها صلح در شبه‌جزیره کره بلکه در تمام جهان را تهدید می‌کند.

وی افزود: برای آنکه بتوانیم از آزادی و دموکراسی و شکوفایی اقتصادی خودمان در برابر این نیروهای خودسر حفاظت کنیم، همبستگی میان کشورهایی که ارزش‌های مشترکی دارند، حائز اهمیت است.

نگرانی درباره همکاری نظامی مسکو و پیونگ یانگ پس از آن افزایش یافت که در پی دیدار اخیر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی پیمان مشارکت راهبردی میان ۲ کشور امضا شد.

پوتین پس از دیدار با کیم تاکید کرد: مسائل امنیتی و بین المللی بخش بزرگی از مذاکرات با کیم را به خود اختصاص داد. روسیه توسعه همکاری‌های نظامی-فنی با کره شمالی را بر اساس این توافق رد نمی‌کند.

وی افزود که مسکو و پیونگ یانگ متعهد شدند که در صورت حمله به یک طرف، دیگری به کمک بیاید.

کیم جونگ اون هم توافق روسیه و کره شمالی را نشان دهنده یک جهان چند قطبی جدید توصیف کرد که عاری از هژمونی، سلطه و خشونت خواهد بود. وی تاکید کرد که دوستی بین مسکو و پیونگ یانگ احساسات واقعا عمیقی را در او ایجاد می‌کند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.