ضربه سنگین هلند به روسیه/ حمایت از اوکراین تداوم دارد

«روبن برکلمانز» وزیر دفاع و «کاسپار ولدکمپ» وزیر امور خارجه هلند با سفر به شهر کی‌یف پایتخت اوکراین با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور و دیگر مقامات ارشد این کشور دیدار کردند.

ولدکامپ به رویترز گفت: «پیام من به همه مقامات دولت اوکراین این است که هلند در کنار اوکراین می‌ایستد و به حمایت از این کشور از راه‌های سیاسی، نظامی، مالی و اخلاقی ادامه خواهد داد.»

خبر مرتبط
حمله هوایی اوکراین به یک منطقه در روسیه/ وضعیت اضطراری اعلام شد

در پی حمله هوایی اوکراین در بخش‌هایی از منطقه "ورونژ" روسیه وضعیت اضطراری اعلام شد.

برکلمانز گفت که کار فعالی برای تامین جت های جنگنده اف۱۶ به اوکراین و کمک به تقویت بیشتر دفاع هوایی این کشور در حال انجام است.

برکلمانز در شهر کی‌یف طی مصاحبه با خبرنگاران گفت: «می‌خواهم تاکید کنم که حمایت ما از اوکراین بسیار جدی بوده و هیچ شکی در این مسیر نداریم.»

پیشتر «دیک شوف»، نخست وزیر جدید هلند در یک تماس تلفنی به ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین اطمینان داد که کشورش به حمایت از اوکراین ادامه خواهد داد.

شوف به خبرنگاران گفت: من به زلنسکی اطمینان دادم که حمایت هلند از اوکراین همچنان پابرجاست و ما به حمایت سیاسی، نظامی و مالی از کی‌یف برابر روسیه تا هر زمان ممکن ادامه خواهیم داد.

کایسا اولونگرن وزیر دفاع دولت پیشین هلند روز گذشته اعلام کرد که هلند به زودی اولین جنگنده‌های اف-۱۶ وعده داده شده به اوکراین را در اختیار کی‌یف قرار خواهد داد. دولت هلند گفته است ۲۴ فروند از این جنگنده‌ها را در اختیار اوکراین قرار می‌دهد.

هلند یکی از کشورهای حامی ائتلاف بین المللی برای تامین جنگنده‌های اف-۱۶ برای تقویت دفاع هوایی اوکراین در مقابل روسیه بوده است.

دولت هلند پیشتر تعدادی از این جنگنده‌ها را به یک مرکز آموزشی در رومانی برای آموزش خلبانان اوکراینی ارسال کرده بود.

وزیر دفاع هلند پیشتر در ماه آوریل گفته بود که انتظار دارد ارسال جنگنده‌های اف-۱۶ از سوی دانمارک، هلند و آمریکا ظرف چند ماه آینده آغاز شود.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.