افزایش چشمگیر صادرات از گمرک جلفا در بهار امسال

ایرج جباری گفت: در سه ماهه سال گذشته ۶۱ هزار و ۳۸۱ تن کالا به ارزش ۳۶ میلیون و ۷۱۵ هزار و ۸۳۱ دلار کالا از گمرک جلفا صادر شد گفت: صادرات سه ماهه نخست سال جاری ۱۰۹ هزار و ۱۴۷ تن به ارزش ۸۷ میلیون و ۳۰۳۰ هزار و ۳۲۰ دلار بود.

وی همچنین از واردات ۶۸ هزار و ۸۶۵ تن کالا به ارزش ۱۸۳ میلیون و ۴۷۴ هزار و ۹۴۵ دلار از طریق گمرک جلفا در سه ماهه سال جاری خبر داد و اظهار کرد: نسبت به واردات سه ماهه نخست سال گذشته از نظر وزن افزایش ۶ درصدی و از نظر ارزش کاهش یک درصدی اتفاق افتاده است.

وی موارد خارجی از مبدا جلفا را در سه ماهه امسال ۱۳۱ هزار و ۵۷۲ تن به ارزش ۲۰۳ میلیون و ۳۳۰ هزار و ۷۳۲ دلار و در سه ماهه سال گذشته ۱۳۴ هزار و ۲۷۳ تن به ارزش ۱۸۹ میلیون و ۳۰۷ هزار و ۳۴۸ دلار اعلام کرد و گفت: از نظر وزن کاهش ۲ درصدی و از نظر ارزش افزایش هفت درصدی را شاهد هستیم.

جباری در خصوص ترانزیت خارجی با مقصد جلفا هم گفت: در سال جاری ۲۱۳ هزار و ۷۴۶ تن کالا به ارزش ۳۹۳ میلیون و ۱۶۴ هزار و ۶۸۰ دلار کالا به مقصد جلفا ترانزیت شده است که نسبت به ترانزیت ۲۰۹ هزار و ۷۴۲ تن کالا به ارزش ۴۰۴ میلیون و ۱۱۸ هزار و ۵۶۰ دلار کالا در سه ماهه سال گذشته از نظر وزن ۲ درصد افزایش و از نظر ارزش سه درصد کاهش یافته است.

مدیرکل گمرک جلفا درآمد این گمرگ در بهار سال جاری را ۱۰ هزار و ۴۰۷ میلیارد و ۱۱۲ میلیون و ۷۰۵ هزار و ۷۷۵ ریال اعلام کرد و گفت: نسبت به بهار سال گذشته با درآمد هفت هزار و ۴۹۲ میلیارد و ۴۷۰ میلیون و ۴۹۷ هزار و ۳۵۷ ریال، افزایش ۳۹ درصدی اتفاق افتاده است.

گمرک جلفا با سابقه بیش از یک قرن با وسعت ۵۰۰ هکتار از نظر امکانات و داشتن انبارهای بزرگ کالا یکی از بزرگترین گمرکات کشور است. این گمرک قبل از تاسیس جمهوری‌های مستقل مشترک المنافع در انتهای مسیر قطار شوروی ـ جلفا قرار گرفته بود و حجم عظیمی از کالاهای ورودی به کشور از طریق راه آهن از این مسیر وارد کشور می‌شد. پس از تشکیل جمهوری‌های مستقل اتحاد جماهیر شوروی این گمرک با جمهوری خود مختار نخجوان هم مرز شده است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.