گفت و گوی بایدن و نتانیاهو درباره این موضوع مهم+ جزئیات

یک مقام کاخ سفید روز پنجشنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت، کامالا هریس، معاون رئیس جمهور نیز در این گفتگو حضور داشته است.

یک منبع اسرائیلی آشنا با مذاکرات نیز به سی ان ان گفت این تماس در حالی مطرح شد که به نظر می رسد اسرائیل و حماس در آستانه دستیابی به یک چارچوب برای توافق هستند.

او افزود: حماس اخیراً به میانجی‌های قطری و مصری پاسخی به این چارچوب داده است، اقدامی که مقامات اسرائیلی معتقدند دو طرف را قادر می‌سازد تا مذاکرات مفصلی را برای دستیابی به توافق انجام دهند. با این حال، توافق هنوز نهایی یا تضمین نشده است.

سی ان ان پیش از این گزارش داده بود که واشنگتن اخیراً فرمول جدیدی را برای کمک به رفع اختلافات پیشنهاد کرده است.  لحن پیشنهادی بر دوره‌ای در مرحله اول پیشنهاد متمرکز بود که انتظار می‌رود اسرائیل و حماس مذاکرات بیشتری با هدف انتقال به مرحله دوم توافق انجام دهند.

خبر مرتبط
اعتراف سنگین بایدن به مناظره فاجعه‌بار با ترامپ

رئیس جمهور آمریکا ۶ روز بعد از نمایش فاجعه‌بارش در نخستین مناظره ریاست جمهوری با رقیب جمهوری‌خواه خود اعتراف کرد که در این مناظره «گند زده است.»

 یک مقام آمریکایی گفت که به نظر می رسد این پاسخ حماس سازنده است.   مقام اسرائیلی نیز که خواست نامش فاش نشود، به سی ان ان نیز گفت که نتانیاهو پنجشنبه شب جلسه کابینه را تشکیل خواهد داد.

 بایدن و نتانیاهو آخرین بار در ۶ ماه مه گفتگو کردند.

یک منبع آگاه پیش از این به سی ان ان گفته بود که انتظار می رود  بایدن و نتانیاهو طی چند هفته آینده در واشنگتن  دیدار کنند.  این منبع گفت که مقامات آمریکایی و اسرائیلی هنوز در حال بررسی جزئیات دیدار بایدن و نتانیاهو هستند که احتمالاً در کاخ سفید برگزار خواهد شد. 

 این تماس همچنین در حالی مطرح می‌شود که بایدن در تلاش برای بقای سیاسی خود پس از عملکرد ضعیف در مناظره با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا است. مدیریت درگیری بین اسرائیل و حماس از سوی بایدن همچنان نگرانی  بسیاری از دموکراتها، از جمله دموکرات های جوان است.

خبر مرتبط
ادعای جدید دونالد ترامپ درباره بایدن/احتمال انصراف رئیس‌جمهور آمریکا قوت گرفت

نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مدعی شد رقیب دموکراتش قصد کناره‌گیری از رقابت‌های انتخاباتی را دارد.

شبکه خبری سی ان ان آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد که انتظار می رود جو بایدن رییس‌جمهور آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در چند هفته دیگر در واشنگتن دی سی دیدار کنند.

این دیدار زمانی که نخست وزیر اسرائیل برای سخنرانی در کنگره در ۲۴ ژوئیه به آمریکا سفر می کند، اتفاق خواهد افتاد.

این منبع گفت که مقامات آمریکایی و اسرائیلی هنوز در حال بررسی جزئیات دیدار بایدن و نتانیاهو هستند که احتمالاً در کاخ سفید برگزار می شود.

یکی از مقامات کاخ سفید به سی‌ان‌ان گفت که بایدن چندین دهه است که نتانیاهو را می‌شناسد و «احتمالاً زمانی که نخست‌وزیر اسرائیل در طول یک هفته در واشنگتن حضور دارد، با او دیدار خواهد کرد. اما در حال حاضر توضیح بیشتری برای اعلام نداریم.»

نشست این ماه در حالی برگزار می‌شود که آتش‌بس و توافق آزادی اسرا میان اسرائیل و حماس همچنان بی نتیجه مانده و تنش‌ها بین بایدن و نتانیاهو در ماه‌های اخیر تشدید شده است، زیرا آمریکا به طور فزاینده‌ای از نحوه انجام جنگ از سوی اسرائیل ناراضی است.

بایدن و نتانیاهو از زمان ۷ اکتبر مرتباً تلفنی گفتگو کرده‌اند و آخرین دیدار آنها چند روز پس از حمله گروههای مقاومت فلسطین به رهبری حماس در تل آویو بود.

پس از گذشت حدود ۹ ماه از حمله بدون نتیجه و دستاورد اسرائیل به نوار غزه، این رژیم روزبه‌روز بیشتر در بحران‌های داخلی و خارجی خود فرو می‌رود. نخست‌وزیر اسرائیل با فشارهای گسترده داخلی بویژه از سوی خانواده اسرای اسرائیلی برای امضای توافق آتش بس با مقاومت فلسطین به جای ادامه جنگ روبه رو است.

در حالی که نتانیاهو و متحدانش خواهان تداوم جنگ هستند، مخالفان آنها بر آتش بس و آزادی اسرا تاکید دارند و بسیاری از کارشناسان، هدف نتانیاهو از اصرار بر تداوم جنگ را حفظ حیات سیاسی و فرار از تعقیب قضائی به خاطر پرونده های فساد می دانند.

دولت دموکرات آمریکا، اقدامات کابینه نتانیاهو را عامل گرایش بیشتر جوانان فلسطینی به مقاومت و در نتیجه تسریع فروپاشی این رژیم می داند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.