دلیل کاهش صادرات نفت خام از آمریکا به اروپا مشخص شد

رویترز در گزارشی بر اساس داده‌های شرکت کپلر نوشت: میانگین روزانه صادرات نفت از آمریکا به اروپا در ماه میلادی گذشته، ۱.۴۵ میلیون بشکه بوده که ۱۴ درصد کمتر از میانگین صادرات روزانه در ماه مه و ۲۷ درصد کمتر از ژوئن سال ۲۰۲۳ بوده است.

اختلاف قیمت بین نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت، خرید نفت آمریکا را برای خریداران اروپایی گران‌تر کرده است. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت در حال حاضر، حدود ۸۳ دلار در هر بشکه است در حالی که نفت برنت، نزدیک به ۸۷ دلار در هر بشکه معامله می‌شود.

بعلاوه، وست تگزاس اینترمدیت در سال میلادی گذشته، در ترکیب شاخص نفت برنت قرار گرفت که بر قیمت کلی تاثیر گذاشت و نفت برنت را با قیمت شاخص نفت آمریکا مرتبطتر کرد.

خبر مرتبط
قیمت نفت در اوج می‌ماند؟/ دلایل افزایش قیمت نفت

با کاهش ذخایر نفت خام آمریکا و پایین آمدن شاخص دلار، قیمت‌های نفت خام با رشد همراه شده‌اند.

در مجموع، صادرات نفت آمریکا در ژوئن، کاهش داشت و به به ۳.۹۴ میلیون بشکه در روز در مقایسه با ۴.۲۱  میلیون بشکه در روز در ماه مه رسید.

در این بین، افزایش صادرات نفت از آمریکا باعث شده است وست تگزاس اینترمدیت، به ترکیب غالب شاخص نفت برنت تبدیل شود. طبق داده‌های آژانس «اس اند پی گلوبال پلاتس»، وست تگزاس اینترمدیت میدلند، در بیش از ۵۰ درصد موارد، در قیمت محموله های فیزیکی نفت برنت دریای شمال، تعیین کننده بوده است.

خبر مرتبط
درآمد نفتی در این دولت چگونه هزینه شد؟

مهم‌ترین درآمد دولت در ایران را برخی تحلیلگران، صادرات نفتی می‌دانند. به اعتقاد این دسته دخل دلاری دولت از فروش نفت، جدی‌ترین ابزاری است که می‌تواند موجب تزریق ارز در کشور شده و در ادامه نرخ دلار و نوسانات آن را کنترل کند.

صادرات نفت آمریکا در اواخر سال ۲۰۲۳، به ۲.۹۴ میلیون بشکه در روز رسید و نیمی از این صادرات به میزان ۱.۷۱ میلیون بشکه در روز به مقصد اروپا، ارسال شد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، کاهش اخیر صادرات عمدتا ناشی از هزینه‌های حمل محموله بوده است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.