مذاکرات انصارالله با دولت مستعفی یمن/ مبادله 400 زندانی و اسیر

 یکی از مذاکره کنندگان دولت مستعفی یمن که مورد حمایت عربستان است و خواست نامش فاش نشود، به این خبرگزاری گفت: حوثی‌ها هنوز اعلام نکرده‌اند که آیا قحطان زنده یا مرده است. رویترز نوشت: قحطان سال ۲۰۱۵ (۱۳۹۴) توسط گروه حوثی‌ها بازداشت شد. حزب او به نام «اصلاح» بخش نیرومندی از دولت مستعفی یمن بوده که از حمایت عربستان برخوردار بوده است.

«عبدالقادر المرتضی» رئیس کمیته امور اسیران دولت نجات ملی یمن به خبرگزاری رسمی این کشور (سبا) گفت که اگر قحطان مرده باشد، جنازه او با جنازه ۵۰ تن از اجساد انصارالله که در اختیار دولت مستعفی است و اگر او زنده باشد با ۵۰ تن از اعضای انصار الله که در زندان‌های دولت مستعفی هستند مبادله خواهند شد.

خانواده‌ قحطان اعلام کردند که از محل نگهداری وی اطلاع ندارند و تاکنون به آن‌ها اجازه ملاقات با او نداده‌اند. رویترز مدعی شد که المرتضی به سؤال این خبرگزاری در مورد زنده یا مرده بودن قحطان پاسخ نداده است.

این خبرگزاری بدون اشاره به کارشکنی دولت مستعفی یمن در دستیابی به توافق در مذاکرات با انصارالله، ادعا کرد: حوثی‌ها چند ماه پیش نیز به درخواست دولت یمن برای روشن کردن وضعیت قحطان پاسخ ندادند و این موجب شد، تا دور از مذاکرات میان دو طرف برای آزادی اسرا و مبادله زندانیان ناکام بماند.

المرتضی خبر داد که در مذاکرات روز چهارشنبه انصارالله با دولت مستعفی یمن، دو طرف فهرستی متشکل از حدود ۴۰۰ زندانی و اسیر که ممکن است مبادله شوند میان خود رد و بدل کردند. وی به رویترز گفته که تبادل فهرست اسرا میان دو طرف ادامه دارد و امروز نیز فهرست ۴۰۰ زندانی میان دو طرف رد و بدل شده است.

وی افزود: تاکنون توافق نهایی در این زمینه صورت نگرفته اما مذاکرات در مورد مبادله اسرا در مسقط پایتخت عمان ادامه خواهد یافت.

رویترز ادامه داد: گفتگو برای آزادی اسرا بخش مهمی از مذاکرات صلح برای پایان دادن به جنگ ده ساله یمن است که با میانجی‌گری سازمان ملل متحد و دولت سلطان نشین عمان جریان دارد.

انصارالله یمن در کنار دیگر گروه‌های محور مقاومت مانند حزب الله لبنان و گروه مقاومت عراق و گروه‌های فلسطینی از نیمه دوم آبان ماه سال گذشته و در دفاع از مردم مظلوم فلسطین، حملات پهپادی و موشکی به کشتی‌های تجاری به مقصد فلسطین اشغالی را در دریای سرخ آغاز کرد.

این گروه اعلام کرده که تا برقراری آتش‌بس در نوار غزه به حملات خود علیه کشتی‌های تجاری به مقصد رژیم صهیونیستی ادامه خواهد داد.​

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.