ناتو ناتوان از جمع‌آوری کمک برای این کشور

ناتو در حالی چندی پیش با کمک نظامی دائمی به کی یف در آینده موافقت کرد که اما بعد از آن همه چیز مبهم شد. "ینزاستولتنبرگ"، دبیرکل ناتو حالا نمی‌تواند ۳۲ عضو این ائتلاف را پشت این ایده اش جمع کند تا از کی یف حمایت کند. یکی از دلایل آن طرح تامین مالی است که از رم و پاریس به میزان قابل توجهی سهم بیشتری طلب می کرد.

به این ترتیب ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو در تلاش برای متقاعد کردن کشورهای عضو به تعهدات چند ساله برای کمک نظامی به اوکراین شکست خورده است. به گفته چندین هیئت، قبل از نشست سران ناتو در واشنگتن، تنها ۳۲ متحد توانستند با ارائه حداقل ۴۰ میلیارد یورو کمک به اوکراین در سال آینده موافقت کنند. بر اساس اطلاعات منتشر شده توافق مشخصی در مورد این که چه کسی چقدر کمک می کند نیز حاصل نشد. بنابراین، کشورهای ناتو فقط به طور مبهم بیان می کنند که تولید ناخالص داخلی باید در این زمینه نقشی داشته باشد.

استولتنبرگ در ابتدا از متحدین و اعضای این ائتلاف نظامی خواسته بود که کمک نظامی بلندمدت به اوکراین را به ارزش سالانه حداقل ۴۰ میلیارد یورو تضمین کنند. وی در نشستی با وزرای خارجه ۳۲ عضو در پراگ در پایان ماه مه توضیح داد که این موضوع همچنین نشان دادن این مسئله است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در جنگ خود علیه اوکراین پیروز نخواهد شد. مبلغ ۴۰ میلیارد یورو تقریباً با حمایت سالانه متفقین از زمان شروع تهاجم روسیه مطابقت دارد.

خبر مرتبط
روسیه به استقرار نیروهای ناتو در مرز واکنش نشان داد

یک مقام وزارت امور خارجه روسیه اظهار داشت: افزایش نیروهای نظامی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در نزدیکی مرز روسیه بی‌پاسخ نخواهد ماند.

استولتنبرگ در مورد این سوال که چگونه می توان از تقسیم بار عادلانه اطمینان حاصل کرد، در آن زمان گفت که یکی از گزینه ها محاسبه سهم تک تک کشورهای عضو بر اساس تولید ناخالص داخلی آنها خواهد بود. بر این اساس، آمریکا، آلمان، بریتانیا، فرانسه و ایتالیا باید سالانه بیشترین بخش از ۴۰ میلیارد یورو را بپردازند.

استولتنبرگ از اعضای این ائتلاف نظامی خواسته بود تا در نشست هفته آینده در واشنگتن بر سر یک موضع مشترک به توافق برسند. با این حال، توافق بر سر یک تعهد بسیار بلندپروازانه از ابتدا بعید تلقی می شد - از جمله به این دلیل که کشورهایی مانند فرانسه و ایتالیا تاکنون تنها بخش نسبتا کمی از تولید ناخالص داخلی خود را صرف حمایت نظامی از اوکراین کرده اند.

"استولتنبرگ" در ماه اکتبر پس از ده سال ریاست ائتلاف نظامی ناتو از سمت خود کناره گیری خواهد کرد. پس از او مارک روته، نخست وزیر سابق هلند این مسئولیت را بر عهده خواهد گرفت.

خبر مرتبط
کابوس تازه برای پوتین/ جزئیاتی از رزمایش نیروهای ناتو در لیتوانی

بر اساس بیانیه ارتش لیتوانی، یک سامانه دفاع هوایی پاتریوت هلند برای شرکت در رزمایش نیروهای ناتو موسوم به «بالتیک ۲۴» که از تاریخ ۷ تا ۱۹ ژوئیه (۱۷ تا ۲۹ تیر) در این کشور برگزار خواهد شد و همچنین به منظور آموزش نیروهای نظامی لیتوانی در این کشور مستقر خواهد شد.

به این ترتیب ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در تلاش خود برای وادار کردن کشورهای عضو به تعهدات چند ساله برای کمک نظامی به اوکراین شکست خورده است.

پیش از نشست سران ناتو در واشنگتن، ۳۲ متحد تنها توانستند با ارائه کمک حداقلی در سال آینده موافقت کنند. خبرگزاری آلمان این موضوع را از چندین هیئت دریافت کرد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.