طلا در این دو هفته به اوج خود رسید/ علت چه بود؟

قیمت طلا در روز چهارشنبه (۱۳ تیر) با افزایش بیش از ۱ درصدی به بالاترین سطح خود در نزدیک به دو هفته گذشته رسید. این افزایش قیمت به دنبال افزایش انتظارات برای کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در ماه سپتامبر رخ داد، چراکه داده‌های اخیر ایالات متحده حاکی از ضعیف شدن بازار کار است.

به نوشته رویترز، قیمت لحظه‌ای طلا تا ساعت ۱۷:۳۹ به وقت ایران در سطح ۲۳۶۲ دلار به ازای هر اونس قرار گرفت. معاملات آتی فلز زرد نیز با رشد ۱/۷ درصدی به ۲۳۷۲ دلار در هر اونس افزایش یافت.

تای وانگ، یک معامله‌گر مستقل فلزات در نیویورک، گفت: «مجموعه فلزات گران‌بها و همچنین فلزات پایه به‌طور گسترده در حال افزایش هستند. داده‌های مربوط به شرکت پردازش داده‌های حقوق و دستمزد (ADP)  و تعداد متقاضیان جدید بیکاری، روایت ضعیف شدن اقتصاد را تقویت می‌کند که به احتمال زیاد منجر به نخستین کاهش نرخ بهره در سپتامبر می‌شود.»

او افزود: «بازار در حال پیش‌بینی انتشار گزارشی ضعیف از داده‌های حقوق و دستمزد در روز جمعه است.»

خبر مرتبط
گزارش قیمت بسته شده طلا، سکه و دلار امروز چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۳+ جدول

امروز قیمت دلار در جریان معاملات ثبات را تجربه کرد، قیمت سکه امامی به ۴۲,۶۰۰,۰۰۰ (چهل و دو میلیون و ششصد هزار) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، کاهش ۰.۵۹ درصدی داشته است.

تعداد متقاضیان جدید بیکاری در ایالات متحده در هفته گذشته افزایش یافته، در حالیکه تعداد افرادی که همچنان بیکار هستند تا پایان ماه ژوئن به بالاترین رقم دو و نیم سال گذشته رسیده است که با روند تدریجی تضعیف بازار کار سازگار است.

شاخصی از فعالیت بخش خدمات ایالات متحده در ماه ژوئن به دلیل کاهش شدید سفارشات به پایین‌ترین سطح چهار ساله خود سقوط کرد که به‌طور بالقوه نشان‌دهنده از دست رفتن سرعت رشد در اقتصاد در پایان سه‌ماهه دوم است.

به دنبال انتشار داده‌های ایالات متحده، ارزش دلار به پایین‌ترین سطح دو هفته گذشته رسید که باعث شد طلا برای دارندگان ارزهای دیگر جذاب‌تر شود، در حالیکه بازده اوراق خزانه‌داری ۱۰ ساله آمریکا نیز کاهش یافت.

بازار در حال حاضر احتمال ۶۸ درصدی برای کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در ماه سپتامبر و همچنین کاهش دیگری در ماه دسامبر قائل است. کاهش نرخ بهره، هزینه نگهداری طلا که یک دارایی بدون بازده است را کاهش می‌دهد.

سرمایه‌گذاران اکنون منتظر صورت‌جلسه آخرین نشست سیاست‌گذاری بانک مرکزی آمریکا هستند که در اواخر امروز منتشر می‌شود و همچنین گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی که در روز جمعه منتشر می‌شود تا دید واضح‌تری نسبت به کاهش نرخ بهره در آمریکا به دست آورند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.