بایدن هوشیار است/ مشاوران نظر دادند!

تارنمای نیوزمکس روز چهارشنبه به وقت محلی نوشت: اگرچه نیویورک تایمز نمونه‌های متعددی از «سرگردانی» اخیر رئیس‌جمهور آمریکا، از جمله سردرگمی او در مراسم سالگرد موسوم به روز پیروزی در فرانسه و فراموش کردن نام وزیر امنیت داخلی خود را ارائه کرده است، اما مشاواران بایدن اعلام کرده اند که او همچنان هوشیار است و آمادگی ذهنی دارد.

نیوزمکس نوشت: با این حال، تنها مثال مفصل ارائه شده از هوشیاری بایدن رفتار وی با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل پس از حمله موشکی ایران در ۱۳ آوریل به اسرائیل بود. بایدن به نخست وزیر اسرائیل هشدار داد که دست به حمله متقابل در مقیاس بزرگ نزند.

دستیاران حاضر در اتاق، درباره وضعیت شبی که ایران رگبار موشک و پهپاد را به سوی اسرائیل شلیک کرد، رئیس‌جمهور را در نقش یک فرمانده به تصویر کشیدند که برای جلوگیری از تشدید تنش تلافی‌جویانه که می‌توانست خاورمیانه را ملتهب کند، تلفنی با بنیامین نتانیاهو بحث می‌کرد.

خبر مرتبط
جدیدترین نظرسنجی ها پس از اولین مناظره انتخاباتی /فاصله ترامپ و بایدن کم شد؟

نتایج یک نظرسنجی جدید نشان داد جو بایدن با وجود مناقشه بر سر نمایش ضعیفش در اولین مناظره ریاست جمهوری با دونالد ترامپ توانسته همچنان رقابت شانه‌به شانه با رقیب جمهوریخواهش را حفظ کند.

به گفته مشاوران، بایدن گفت: « واضح می گویم. اگر حمله بزرگی به ایران انجام دهید، خودتان تنها خواهید بود.»

مقامات کاخ سفید افزودند: «نتانیاهو با اشاره به نیاز به واکنش مشابه برای جلوگیری از حملات آینده، سعی کرد در مقابل بایدن ایستادگی کند. » بایدن نیز با جدیت به او گفت: «اگر این کار را انجام دهی، من حمایتی نخواهم کرد.»

تایمز همین مثال را در گزارش تکرار کرد. در این گزارش تایمز آمده است: «برخی از مقامات کاخ سفید قاطعانه از رئیس‌جمهوری حمایت کرده و این امر که بایدن در برخورد با همتایان سرسخت خارجی ضعیف عمل می‌کند را رد کردند و داستان شب حمله ایران به اسرائیل در ماه آوریل را بیان کردند.بایدن و مقامات ارشد امنیت ملی او ساعت ها در اتاق وضعیت بودند و برای حمله که حوالی نیمه شب رخ داد، آماده می شدند. بایدن در زمان واقعی آخرین اخبار را دریافت می کرد و نیروهایی که او در منطقه به حالت آماده باش درآورده بود، شروع به سرنگونی موشک‌ها و پهپادهای ایرانی کردند.»

خبر مرتبط
ریزش شدید تعدادحامیان بایدن/ چند درصد آمریکایی ها از حزب دموکرات ناامید شدند؟

نظرسنجی شبکه سی ان ان نشان داد که ۷۵ درصد آمریکایی معتقدند شانس دموکرات‌ها اگر نامزدی غیر بایدن داشتند، برای پیروز بیشتر بود.

سپس بایدن با نتانیاهو تماس گرفت تا او را متقاعد کند که اقدام تشدید کننده ای انجام ندهد. به گفته دو نفر از مقامات کاخ سفید در اتاق، بایدن بدون خواندن متن آماده شده یا یادداشت های مفصل با نخست وزیر اسرائیل گفتگو و او را متقاعد کرد که واکنش متقابل بزرگ و تشدید کننده ای انجام ندهد.

«کارین ژان پی یر» سخنگوی کاخ سفید روز سه‌ شنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالات درباره سلامت جسمانی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا گفت: ما نگرانی‌های مربوط به عملکرد رئیس جمهور در مناظره را درک می‌کنیم اما او سابقه بی نظیری در خدمت به مردم آمریکا دارد.

این مقام ارشد کاخ سفید تصریح کرد: «ما هیچ اطلاعاتی در مورد سلامتی و توانایی رئیس جمهور در انجام وظایفش پنهان نکرده‌ایم. رئیس جمهور بایدن هیچ گونه زوال عقل یا آلزایمر ندارد».

نشریه نیوزویک به نقل از کارل برنشتاین روزنامه‌نگار کهنه‌کار اهل ایالات متحده در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گفت که برخی از نزدیک‌ترین افراد به بایدن می‌گویند که وی طی ۶ ماه گذشته به طرز قابل توجهی با زوال شناختی و ناتوانی جسمی روبرو شده است.

شورای سردبیری نیویورک تایمز در سرمقاله این نشریه آمریکایی پس از برگزاری نخستین مناظره بایدن با دونالد ترامپ در توصیه‌ای به رئیس جمهور آمریکا، نوشت: بهترین خدمتی که جو بایدن در حال حاضر می‌تواند برای مردم این کشور انجام دهد، انصراف از ادامه رقابت‌ها برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ ایالات متحده است.

بایدن ۸۱ ساله روز جمعه از خود دفاع کرد و مدعی شد: اگر با جان و دل معتقد نبودم که می‌توان این کار را انجام بدهم بار دیگر برای ریاست جمهوری شرکت نمی‌کردم.

ترامپ از سال ۲۰۱۶ که برای اولین بار به ریاست جمهوری آمریکا رسید، یکی از چهره‌های برجسته حزب جمهوری‌ خواه است که در انتخابات سال ۲۰۲۰ از رقیب دموکرات خود جو بایدن شکست خورد.

آمریکایی‌ها روز سه شنبه ۵ نوامبر ۲۰۲۴ (۱۵ آبان ماه ۱۴۰۳) برای انتخاب رئیس جمهور بعدی آمریکا به پای صندوق‌های رای می‌روند. برنده این انتخابات، دوره چهار ساله ریاست جمهوری را از ژانویه ۲۰۲۵ آغاز خواهد کرد.

 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.