فرمانده کل سپاه: نباید دشمن شاد شویم/ به پای صندوق‌ها بشتابید، این جهاد امروز ماست

سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی در  آیین باشکوه اربعین شهدای خدمت و چهلمین روز شهادت آیت الله دکتر سیدابراهیم رئیسی که در حرم  مطهر رضوی برگزار شد، اظهارداشت: در روز اربعین شهادت شهیدان عرصه خدمت، به ملت عزیز ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به قافله سالاری یک سید شهید بزرگوار حضرت آیت الله سیدابراهیم رئیسی و همراهان عزیز او تسلیت عرض میکنم.

وی افزود: نام مبارک این شهیدان والامقام را در طلیعه سخن برای تجلیل از مقام معنوی و آسمانی آن ها بر زبان می آورم. حضرت آیت الله آل هاشم به عنوان امام جمعه مؤمن، انقلابی، بی ریا، وارسته و خدمت گزار آذربایجان شرقی و تبریز، جناب آقای دکتر حسین امیرعبداللهیان به عنوان وزیر خارجه باوقار، باصلابت، حمل کننده منطق انقلاب اسلامی و پرچمدار عرصه دیپلماسی که توانست منطق انقلاب و شعائر محور مقاومت را با ادبیات دیپلماتیک جهان تلفیق کند و تجلی نوینی از دیپلماسی مقاومت بسازد، فرمانده شهید سردار سیدمهدی موسوی به عنوان کسی که در همه لحظات با رئیس جمهور شهید ما در همه سفرها و مأموریت ها با سختی ها همراه بود و همچون یک فرمانده وفادار و فداکار، شبانه روز برای حفظ جان رئیس محترم جمهور مجاهدت می کرد، استاندار جوان، رشید، پرتلاش و دلسوز آذربایجان شرقی که مدتها در کنار رئیس محترم جمهور، خادم حضرت ثامن الحجج(ع) بود و برای مردم تبریز و آذربایجان شرقی، یک مائده و موهبت الهی قلمداد می شد. خلبانان شهید سیدطاهر مصطفوی فرزند یک روحانی وارسته و برادر یک شهید بود. شهید بزرگوار امیر دریانوش و سرهنگ خلبان شهید بهروز قدیمی، هر دو خلبانان میدان دیده، کارکشته، فداکار و جان برکفی بودند که در آن پرواز آسمانی، عروج به درگاه الهی را تجربه کردند.

شهید رئیسی، سیدالشهدای خدمت بود

فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: افضل همه این ها، سیدالشهدای خدمت شهید آیت الله سیدابراهیم رئیسی بود؛ رئیس جمهوری که دوست داشت با مردم از نزدیک سخن بگوید، گرمای صورت آن ها را حس کند. صدای آن ها را بشنود. دمای تب مردمان دردمند را از نزدیک اندازه بگیرد. با مشکلات آن ها عجین شود. در میان مردم ادغام شود. یکی بودن و یکدل بودن را بین خود و مردم به خصوص طبقات محروم و کم برخوردار جامعه ایجاد کند.

وی ادامه داد: ابعاد شخصیتی رئیس جمهور محترم ما که شهید شد، در گستره وسیعی تعریف می شود که شاید دستیابی به کرانه های شخصیت او بسیار سخت و ناممکن باشد. ابعاد شخصیتی این روحانی عالی مقام و سید بزرگوار، برای او جاذبه های قوی و نفوذ کلام عمیقی ساخته بود؛ هرچند که خداوند علیم بذات الصدور است و آن چه در قلب ها می گذرد، فقط با علم الهی قابل کشف است اما ما در رفتار ظاهری و صورت نورانی این مرد بزرگ، جلوه های درخشانی از فضائل معنوی را می دیدیم.

رئیسی عزیز، اهل کرامت بود

سردار سلامی با بیان اینکه کلام و عمل شهید رئیسی همواره سرشار از امید بود، تصریح کرد: او برای اسلام تحمل می کرد، ناملایمات را هضم می کرد، اندوه و حزن را در قلبش پنهان می کرد و در سیمای ظاهری بشاش و درخشان بود. کلامش سرشار از امید بود. دلبستگی خاصی به مردم محروم داشت. هیچ انسانی برای او پیش و پا افتاده نبود. همه را تکریم می کرد. او اهل کرامت بود. کریمانه برخورد می کرد. با مردم صادقانه سخن می گفت و در مقابل همه انسان ها متواضع و در عین حال، جدی بود. بیشترین رغبت او، حل مشکلات دردمندان جامعه بود.

وی تأکید کرد: وقتی سفر می رفت، برادران یگان حفاظت به بنده می گفتند کار برایمان خیلی سخت شده زیرا رئیس جمهور اجازه نمی دهد حلقه محافظت پیرامون ایشان را کامل کنیم زیرا ایشان علاقه مند است از فاصله صفر با مردم سخن بگوید، دردها را از نزدیک تشخیص دهد و این مسائل، کار را برای آن ها دشوار می کرد.

شهید رئیسی، تجلی رئیس جمهور در تراز اسلام

فرمانده کل سپاه گفت: این یک استثناست در تمام دولت های عالم که یک رئیس جمهور بیش از آن که در خانه خود باشد، در خانه فقرا باشد. بیش از آن که به زن و فرزندان خویش توجه کند، به عائله دیگران توجه کند. بیش از آن که در جمعه ها و روزهای تعطیل با خانواده اش باشد، با مردم همراه می شد. اغراق نیست اگر بگویم هیچ جمعه نبود که در میان مردم نباشد. به همین دلیل، او محبوب آمد، محبوب زیست و محبوب تر دنیا را ترک کرد.

وی با اشاره به آیه 96 سوره مبارکه مریم بیان کرد: این حکم الهی است که فرمود « إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا» تا بر این اساس، خداوند عالم برای کسانی که ایمان آوردند و عمل صالح انجام دهند، محبت و مودّت مردم را قرار دهد. او با صداقت وارد میدان شد و با صداقت از دنیا رفت. این جلوه های ملکوتی و معنوی اوست و حتماً دامنه های این معنویت، فراتر از این کلماتی است که من به کار می برم اما ابعاد شخصیت سیاسی و مدیریتی این رئیس جمهور عزیز ما یک تجلی درخشان از رئیس جمهوری است که در مکتب اسلام تعلیم یافته و می خواست سنت های شریف نبوی را اجرایی کند.

خدمت صادقانه با وجود تخریب ناجوانمردانه

سردار سلامی ضمن تشریح ابعاد جنگ روانی علیه شهید رئیسی و خدمات صادقانه او با وجود فشارهای داخلی و خارجی اظهار کرد: وقتی او به ریاست جمهور انتخاب شد، دشمنان اعم از خارجی و عناصر داخلی آن ها در جستجوی ایجاد یک تصور باطل و القای رؤیاهای شیطانی خود بودند. آن ها اینگونه از دوران خدمت او و همراهانش تصویر ساخته بودند که اگر رئیس جمهور شود، پنجره های دیپلماسی به روی ایران بسته خواهد شد، سیاست خارجی در مسیر انسداد کامل قرار خواهد گرفت و ایران در جهان تنها و منزوی خواهد ماند. هم چنین با قطع کامل روابط با کشورها، چالش های اقتصادی سنگین در انتظار ملت خواهد بود.

وی افزود: دشمنان اینطور ادعا می کرد که در دولت او، صادرات و واردات قطع می شود، اثرات تحریم شدت خواهد گرفت، سرمایه گذاری نزول پیدا خواهد کرد، انبارها خالی و یارانه ها قطع خواهد شد، دولت در تأمین مایحتاج عمومی مردم از مشکلات عقب خواهد افتاد. کرونا بر کشور غلبه خواهد کرد، ثبات و امنیت تحت تأثیر تنش های داخلی برهم خواهد ریخت. اعتماد مردم فروخواهد پاشید و امید مردم به یأس مبدل خواهد شد. آن ها این عبارات، گزاره ها و شایعات را مدام در جامعه و کل عالم منتشر می کردند.

حرکت شهید رئیسی مایه برکت ایران شد

فرمانده کل سپاه خاطرنشان کرد: در این شرایط، وقتی او به ریاست جمهوری رسید، در قلب موقعیتی قرار گرفت که بسیاری نسبت به او شک و تردید داشتند و پروژه مأیوس سازی ملت با قدرت درحال اجرا بود. او باید از اقتدار ایران دفاع و روحیه جهاد را در بدنه مدیران احیا می کرد. کار سختی در انتظارش بود. توکلی قوی و اعتماد به نفسی فراوان نیاز داشت تا کسی بتواند با این همه چالش ها مقابله کند اما جریان یابی اندیشه و تفکر رهبر انقلاب اسلامی در بدنه دولت باعث شد تا دقیقاً برخلاف این جریان اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: همراستایی دولت با اندیشه ها و تدابیر رهبر عظیم الشأن انقلاب اسلامی، جریان قدرتمندی ساخت که آنچه در مرکزیت و قلب نظام تدبیر می شد، همان به مرحله اجرا می رسید. اینها به ما قوت می بخشید، برکت و حرکت می داد و بالاخره ملت نیز با این الگو همراه شد. مردم سختی ها را تحمل می کردند زیرا می دانستند مردان دولت برای تحقق اهداف و حل مشکلات به آب و آتش می زنند، آن ها افسرده نیستند، خسته نیستند و بلکه امیدوار، امیدبخش و مقتدر هستند. وقتی ملت به مقامات و مسئولان خود اینطور نگاه کند و آن ها را پا به رکاب در میدان ببیند، در این صورت همراهی خواهد کرد.

خاطره فرمانده کل سپاه از شهید امیرعبداللهیان

سردار سلامی ضمن یادآوری تحولات مرتبط با کرونا و تلاش های دولت سیزدهم در کنترل این بلای فراگیر تصریح کرد: وقتی او آمد، کرونا از بین رفت. تسلط این دولت بر کرونا، یک قضاوت جهانی را در پی داشت و درحالی که قدرت های بزرگ در مقابل این بحران زانو زده بودند، او ایران اسلامی را از کرونا رهایی بخشید. علاوه بر این، رئیسی عزیز توانست نفوذ ایران را توسعه دهد. او می فهمید و می دانست آمریکا بسیار کوچکتر از همه دنیاست و ایران به عنوان یک کشور مقتدر، صاحب نفوذ و قدرت های برتر می تواند از شعائر و ارزش های خود دفاع کند.

وی تأکید کرد: او تنش ها را حل کرد و رابطه با کشورها را توسعه بخشید؛ آن هم با کمک وزیر خارجه مقتدر خود که با قلب مطمئن کلام طیب می گفت. امیرعبداللهیان یک وزیر نمونه بود. من او را در شبهای سخت عملیات وعده صادق دیدم؛ آن زمان که وزرای امور خارجه کشورهای بزرگ با او تماس می گرفتند و التماس می کردند یا عملیات نکنیم و یا خفیف واکنش نشان بدهیم اما این امیرعبداللهیان بود که به دنیا نشان داد ما حق پاسخ داریم.

شکست تحریم ها در سایه پیشرفت مقاومت

فرمانده کل سپاه گفت: در سازمان همکاری شانگهای، رئیس جمهور محترم و وزیر امور خارجه باصلابت ما عضویت یافتند و این کار بزرگی بود که انحصارطلبی ها را شکست. از آفریقا و آسیای میانه گرفته تا قفقاز، همه جا میدان های تأثیرگذاری رئیس جمهور شهید و وزیر امور خارجه او مشهود بود. همه فهمیدند بدون ایران نمیتوان معادلات منطقه ای را حل و فصل کرد.ایران رفعت یافت، موقعیت و منزلت بین المللی ما در بلندای عالم قرار گرفت، شعاع تأثیرگذاری ما پیش رفت و حلقه انزوا شکسته شد.

وی بیان کرد: بازهم اینها همه ماجرا نیست. دشمن تلاش داشت تحریم، نفس ملت را قطع کند اما با هدایت رهبر عظیم و رئیس جمهور عزیز و البته همراهی ملت، قائمه مقاومت پیشروی کرد، مردم حیثیت خود را با دلار عوض نکردند و برای تخفیف چند دلار در هر بشکه نفت به دشمن پناه نبردند تا درنهایت، صادرات برخلاف اراده دشمن در مسیر توسعه قرار گرفت.

تحریم، زمینه ساز پیشرفت

سردار سلامی اظهار کرد: در آن ایام، ایران اسلامی به قدرتی دست یافت که هرکس از ما کشتی ربود، ما هم از او کشتی گرفتیم و هرکس کشتی ما را زد، ما هم کشتی او را زدیم تا امروز خطوط کشتیرانی ما از هر قدرتی در عالم امن تر باشد. تحریم اینگونه شکسته شد و ما از اثرات تحریم به تدریج فاصله گرفتیم. همه این تحریم ها فرصتی برای استقلال اقتصادی ما شد. در عصر تحریم بود که ماهواره های ما به فضا پرتاب شد، نیروگاه ها ساخته شدند و جوانان ما در علوم نوین به پیش رفتند.

وی افزود: در حالت کلی، شکستن تحریم دو راه بیشتر ندارد؛ یا پناه بردن به کسی که اصل مشکل ما از او ایجاد شده و یا اینکه خودمان مشکلاتمان را حل و فصل کنیم. نمیتوان از ترس دشمن به دشمن پناه برد. آن ها هرگز راه غلبه بر مشکلات را به ما یاد نخواهد داد. این واقعیت جهان امروز است و تحریم با همین منطق شکسته شد.

دنیا شاهد مجاهدت های شهید رئیسی بود

فرمانده کل سپاه با اشاره به وقوع بحران های طبیعی در دوران دولت سیزدهم خاطرنشان کرد: رئیس جمهور ما توانست محرومیت زدایی و فقرزدایی را به اصل محوری اجرا در این کشور تبدیل کند. هر سیل یا زلزله ای که پیش می آمد، خود به قلب خطر می شتافت. من به یاد دارم، وقتی در ایالت نیواورلئان آمریکا سیل آمد، بسیاری از خانه ها ویران و برق قطع شد، بعد از هفته ها رئیس جمهور آنها از مناطق حادثه دیده بازدید کرد اما رئیس جمهور ما در همان ایام، از نزدیک به مناطق بحران زده می رفت.

وی ادامه داد: دنیا شاهد این مجاهدت ها بود و به همین دلیل، وقتی او و همراهانش شهید شدند، همه چشم ها گریان شدند. ملت همه به خیابان آمد و حتی آن هایی که به او رأی نداده بودند، در مراسم تشییع پیکرش حاضر شدند. علاوه بر این، همه جهان لب به تحسین او گشود. مقامات عالی کشورها در مراسم سوگواری او حاضر شدند. او و همراهانش در تاریخ جاودانه شدند با اینکه ریاست جمهوری اش کمتر از سه سال طول کشید.

نباید دشمن شاد شویم

سردار سلامی با اشاره به فرارسیدن ایام انتخابات و نزدیک بودن دور دوم انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم تصریح کرد: ای ملت عزیز ایران به عنوان یک خادم کوچک، یک سرباز و خاک کف پای همه شما، به شما می گویم که راه رئیسی باید با قوت ادامه پیدا کند. هرکسی صدای مرا می شنود، به این نکته توجه کند. ما در آستانه یک رویداد بزرگ هستیم. دشمنان وقتی آن تشییع پیکرها را دیدند، خاموش شدند و فهمیدند ملت ایران فریب القائات بیگانگان را نمی خورد. به همه عملیات روانی دشمن پاسخ شرافتمندانه می دهد و از حیثیت ملی خود دفاع می کند اما هفته گذشته میزان مشارکت مردم در انتخابات متأسفانه مطلوب نبود. دشمن به طمع افتاده است. تصور می کند که میزان مشارکت به معنای رویگردانی ملت از انقلاب است.

وی تأکید کرد: هرکس صدای مرا می شنود، این واقعیت را بداند که این نظام و دستاوردهای آن، محصول خون پاک هزاران جوان برومند ایران عزیز است. اینطور نبود آن ها تارک دنیا باشند. آن ها هم عاشق خانواده شان بودند و آرزوهای بزرگ داشتند اما خانه خود را ترک کردند و به سمت سخت ترین میدان ها شتافتند درحالی که همسران جوان و فرزندان خردسال خود را تنها می گذاشتند. در آن حال، به این امید بودند که شما ملت، امتداددهنده راه آنان باشید. ما در معرض یک قضاوت جهانی هستیم. دشمنان ما خوشحال می شوند اگر مردم ایران در انتخابات مشارکت نکنند. به پای صندوق ها بشتابید. این جهاد امروز ماست. نباید دشمن شاد شویم. هنوز فرصت باقی است. فکر کنید. دقیق و صحیح عمل کنید. اگر در لحظه های تاریخی یک ملت درست عمل نکند، مشکلاتی حاصل می شود که ابعاد آن خارج از اندازه خواهد بود.

فرمانده کل سپاه گفت: ما کشور قوی می خواهیم. ما عزت می خواهیم. اگر کشور قوی و عزت می خواهید، دشمن را در روز جمعه خانه نشین کنید. او را زمین گیر کنید. هنر مردم ایران، درهم شکستن آرزوهای دشمن است. ما همه جا او را شکست داده ایم و این بار هم ملت ما او را شکست خواهد داد. روز جمعه هرکدام به نیابت از یک شهید پای صندوق ها بیایید و راه رئیسی عزیز را ادامه دهید. همه شما را به خدای بزرگ می سپارم.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.