جزئیات دیدار مقام اطلاعاتی ارشد آلمان با مقام بلندپایه حزب‌الله

روزنامه الاخبار لبنان فاش کرد که یک مقام ارشد اطلاعاتی آلمان در راستای تکمیل دیدار قبلی خود با شیخ نعیم قاسم در ۶ ماه گذشته درباره جنگ با رژیم صهیونیستی، مجددا در راس هیئتی به بیروت سفر و با این مقام حزب‌الله دیدار کرد.

از چند ماه قبل در راستای سفرهای مکرر هیئت‌های آمریکایی و غربی به لبنان با هدف محافظت از منافع رژیم اشغالگر و وادار کردن لبنان به عقب نشینی از پاسخ به تجاوزات این رژیم و در شرایطی که وزرای خارجه کشورهای غربی امکان دیدار علنی با مسئولان حزب الله را نداشتند، سرویس‌های اطلاعاتی آنها این ماموریت را بر عهده گرفتند تا به شکل مستقیم با مقاومت لبنان وارد مذاکره شده و دیدگاه‌های آن را درباره جنگ غزه و روند تقابل با ارتش صهیونیستی جویا شوند.

خبر مرتبط
عملیات پهپادی بی‌سابقه حزب‌الله لبنان

عملیات پهپادی حزب‌الله لبنان علیه یکی از مواضع ارتش رژیم صهیونیستی در جولان اشغالی تلفات سنگینی را به دشمن صهیونیست تحمیل کرده است.

سرویس‌های اطلاعاتی غرب دست به دامن حزب‌الله شدند

در همین زمینه در ماه ژانویه سال جاری میلادی، «اولی دیال» جانشین رئیس سرویس اطلاعات آلمان در سفری به بیروت با شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب‌الله دیدار کرد.« برنارد ایمیه» رئیس پیشین سرویس اطلاعات فرانسه نیز در همان دوره به همراه هیئتی از این کشور با مسئولان حزب‌الله دیدار کرده بود.

در این میان سفر مقام ارشد اطلاعاتی آلمان به بیروت در آن زمان با هدف جدا کردن جبهه لبنان از جنگ غزه بود؛ اما تلاش‌های او به نتیجه نرسید و آلمانی‌ها همانند دیگر شرکای غربی خود نتوانستند حزب الله را از ادامه عملیات‌های آن ضد رژیم صهیونیستی باز دارند. شیخ نعیم قاسم در این دیدار تاکید کرد که مقاومت لبنان، قدرت و اراده بالا برای شکست دادن اسرائیل در صورت گسترش دامنه جنگ دارد و قبل از توقف کامل تجاوزات علیه غزه، حزب‌الله هیچ پیشنهادی برای مذاکره را نمی‌پذیرد.

معاون دبیرکل حزب الله در آن زمان از طرف آلمانی خواست تا به جای متقاعد کردن لبنان جهت عقب نشینی از پاسخ به تجاوزات رژیم صهیونیستی، فشارهای خود را بر این رژیم جهت توقف جنگ علیه غزه تشدید کند.

دومین دیدار مقام اطلاعاتی ارشد آلمان با مقام حزب‌الله

اما در حالی که حدود شش ماه از این سفر مقام اطلاعاتی آلمان به بیروت و دیدار او با یک مقام ارشد حزب الله می‌گذرد، روزنامه الاخبار امروز در گزارشی اعلام کرد که اولی دیال، مجدداً به بیروت برگشته تا ماموریت خود را تکمیل کند و در همین راستا شنبه شب گذشته بار دیگر با شیخ نعیم قاسم دیدار کرد.

بر اساس این گزارش، مقام اطلاعاتی مذکور آلمان با تیم خود چند ساعت در بیروت بود و بدون اینکه با هیچ یک از مسئولان لبنانی دیدار کند، صبح یکشنبه به برلین برگشت. در حالی که هیچ یک از طرفین این دیدار را تایید یا تکذیب نکرده‌اند، بعد از ظهر یکشنبه منابع لبنانی اعلام کردند یک هواپیما که از پوشش سرویس اطلاعاتی فدرال آلمان استفاده می‌کرد، شامگاه شنبه در فرودگاه بین المللی بیروت فرود آمد.

منابع آگاه از فضای دیدار اولی دیال با شیخ نعیم قاسم اعلام کردند که فضای این جلسه مثبت بود و طی آن دو طرف نظرات خود را درباره حوادث جاری در منطقه و جنگ در غزه و جنوب لبنان بیان کردند.

این منابع گزارش دادند که جانشین سرویس اطلاعاتی آلمان حامل هیچگونه پیام تهدید آمیزی برای حزب الله نبود و همچنین هیچ ابتکار جدیدی هم نداشت؛ بلکه در راستای تکمیل دیدار اول خود با شیخ نعیم قاسم که حدود ۶ ماه قبل انجام شد به بیروت آمد. همچنین لازم به ذکر است که «آنالنا بربوک» وزیر خارجه آلمان در دیدار اخیر خود با مسئولان لبنانی در بیروت، نقش میانجی‌گری آلمان برای پایان دادن به درگیری‌ها در مرزهای لبنان و فلسطین اشغالی را آغاز کرده بود.

حزب‌الله باز هم آب پاکی را روی دست غرب و اسرائیل ریخت

به گزارش الاخبار، دیدار جانشین سرویس اطلاعاتی آلمان با شیخ نعیم قاسم همچنین در راستای تکمیل سوال وزیر خارجه این کشور درباره وضعیت مرزهای لبنان و فلسطین اشغالی بود، مبنی بر اینکه برای جلوگیری از گسترش جنگ چه کاری می‌توان انجام داد. آلمانی‌ها این دیدگاه‌ها را مطرح کردند که اسرائیل خواهان بازگرداندن شهرک نشینان به شمال است و برای رسیدن به این هدف، لبنان را تهدید به آغاز جنگ گسترده می‌کند. بنابراین هرگونه اشتباه از سوی دو طرف در جریان تبادل خشونت آمیز آتش می‌تواند منجر به یک تقابل بزرگ شود.

بر اساس این گزارش، اما پاسخ شیخ نعیم قاسم به مقام اطلاعاتی آلمان تفاوتی با پاسخ قبلی او در شش ماه گذشته نداشت؛ زیرا معاون دبیرکل حزب الله بار دیگر تاکید کرد: هرگونه بحث درباره آرام کردن جبهه جنوب لبنان مرتبط به آتش بس مورد قبول مقاومت فلسطین در غزه است و اگر غربی‌ها از وقوع جنگ گسترده می‌ترسند، باید اسرائیل را برای توقف تجاوزات آن علیه غزه تحت فشار قرار دهند و بعد از آن می‌توانیم درباره جبهه جنوب لبنان صحبت کنیم.

به گفته این منابع، شیخ نعیم قاسم خطاب به مقام اطلاعاتی آلمان تاکید کرد که تهدیدات دشمن صهیونیستی مبنی بر آغاز جنگ همه جانبه، به هیچ وجه مقاومت در لبنان را نمی‌ترساند و مقاومت، قدرتمند و آماده است. شیخ نعیم قاسم همچنین درباره شهروندان لبنانی که به اتهام وابستگی به حزب الله در آلمان بازداشت شده‌اند سوال کرد و اولی دیال در پاسخ به این سوال معاون دبیرکل حزب الله گفت که مسئله بازداشت شدگان بر عهده وزارت دادگستری آلمان است و ارتباطی به پرونده‌های اطلاعاتی این کشور ندارد.

روزنامه الاخبار لبنان در ادامه گزارش خود تاکید کرد: اصرار آلمانی‌ها برای آرام کردن جبهه جنوب لبنان و جلوگیری از گسترش جنگ در شمال فلسطین اشغالی از طریق ارتباط مستقیم با مقاومت، نشان می‌دهد که کشورهای بزرگ غربی همانند آلمان که به شکل کورکورانه و همه جانبه از اسرائیل حمایت می‌کنند، متوجه جدیت و بزرگی خطر گسترش جنگ در شمال برای این رژیم شده‌اند؛ به ویژه بعد از مشاهده قدرت مقاومت برای تقابل و گسترش آتش.

بر اساس این گزارش، همچنین اصرار آلمان بر ارتقای سطح روابط با حزب الله نشان می‌دهد، برلین به این نتیجه رسیده که ایفای نقش موثر در کرانه شرقی مدیترانه مستلزم اتخاذ رویکردهای متفاوتی در سیاست خارجی نسبت به رویکردهایی است که آلمان در دهه‌های گذشته اتخاذ کرده بود. در همین راستا آلمان چه از کانال‌های امنیتی و چه سیاسی، در تلاش برای گسترش روابط با حزب الله است و علاوه بر دیدار اخیر مقام اطلاعاتی آلمان با شیخ نعیم قاسم، هرازگاهی دیدارهایی میان نمایندگان سفارت آلمان در بیروت با نمایندگان حزب الله انجام می‌شود.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.