ماجرای عجیب مسمومیت دسته جمعی این شهر گیلان

 محمدتقی آشوبی اظهار کرد: مراجعه بیماران به بیمارستان شهدای رضوانشهر با علائم مشابه از صبح جمعه گذشته شروع شده که تاکنون تعداد آن‌ها به ۳۹۷ نفر رسیده است که طی این مدت به مراکز دولتی و خصوصی این شهرستان مراجعه کرده و به صورت سرپایی درمان شده اند.

 وی با بیان اینکه تهوع و گاه استفراغ از علائم مسمومیت شهروندان رضوانشهری بوده است، افزود: تاکنون هیچ بیماری به دلیل این علائم در مراکز درمانی شهرستان و استان بستری نشده و همه با حال خوب ترخیص شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تاکید بر اینکه اقدامات بهداشتی و درمانی لازم انجام شده‌است و جای نگرانی نیست، ادامه داد: بررسی‌های لازم انجام شده کلرزنی آب در حد مناسب بوده و تاکید شده که دقت بیشتری صورت گیرد و نمونه‌ها بیشتر کنترل شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به جزئیات مسمومیت تعدادی از شهروندان در رضوانشهر و ترخیص همه مراجعه‌کنندگان گفت: توصیه‌های لازم به آبفای رضوانشهر جهت پایش منابع آب داده شده است.

وی با بیان اینکه هنوز نمی‌توان علت قطعی مسمومیت را از آب شرب شهری اعلام کرد، افزود: کِشت ۴۸ ساعته آب در دست انجام است و به زودی نتایج آن اعلام خواهد شد.

آشوبی با تاکید بر لزوم رعایت توصیه‌های بهداشتی توسط شهروندان رضوانشهری گفت: شهروندان آب را بجوشانند و دست‌ها را ضدعفونی کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان شنبه گذشته با اشاره به افزایش شمار مسمومیت شهروندان رضوانشهری به ۲۶۰ نفر گفته بود: تمام مراجعه‌کنندگان پس از ارائه مراقبت‌های درمانی با حال خوب مرخص شدند.

شرکت آب و فاضلاب گیلان

شرکت آب و فاضلاب گیلان نیز در زمینه انتشار مطلب «مسمومیت جمعی از شهروندان رضوانشهری» اعلام کرد: «بلافاصله پس از نشر این خبر بازدید مشترک همکاران واحد کنترل کیفیت و اداره بهره‌برداری آب امور آب و فاضلاب رضوانشهر با کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت رضوانشهر از وضعیت کیفیت آب شرب شبکه توزیع مناطق اعلام شده همراه با انجام آزمون‌های کلرسنجی، کدورت‌سنجی و سایر بررسی‌های میدانی انجام و صورت‌جلسه شد.

وضعیت کیفیت آب شرب از نظر کلر باقیمانده، کدورت، رنگ و بو مطلوب گزارش شده و هیچ ارتباطی بین وقوع حادثه و مصرف آب شرب شبکه توزیع وجود ندارد.

بر اساس بررسی‌های انجام شده در سامانه ارتباطات مردمی ۱۲۲ و گزارش‌های بهره‌برداری هیچ حادثه کیفی در خصوص اختلال در روند گندزدایی و بروز شکستگی در شبکه توزیع طی روزهای اخیر گزارش نشده است و به منظور حصول اطمینان از روند مطلوب بودن کیفیت آب شرب، شستشوی شبکه توزیع مناطق مورد نظر انجام و کلر باقیمانده در محدوده استاندارد افزایش یافت.

لازم به ذکر است که نمونه‌برداری مجدد و کلرسنجی ساعت ۵ صبح یکشنبه نیز حاکی از مطلوبیت کلر باقیمانده آزاد در تمام نقاط شبکه توزیع است.»

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.