پای اجنه به انتخابات ریاست‌جمهوری باز شد؟/اداره کشور برنامه می‌خواهد یا اشراف؟

سعید جلیلی در دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: امروز پس از ۸ سال در حالی که دیدند آن نسخه جواب نمی‌دهد، دوباره همان گروه وارد عرصه شدند.

وی تاکید کرد: شرایط امروز کشور از لحاظ فرصت‌ها که باید ثمره آن یک ایران جهش باشد.

جلیلی گفت: ما فرصت زیاد نداریم و باید از فردای انتخابات این حرکت بزرگ با سرعت آغاز شود و کار را جدی آغاز کنیم.

وی تاکید کرد : آنچه در انتخابات به عنوان شعار مطرح کردیم، عصاره، خلاصه آن رویکرد، برنامه و توصیف از شرایط کشور است.

جلیلی ادامه داد: یک جهان فرصت یعنی مجموعه‌ای از سرمایه‌ها و نیروی انسانی متخصص، با انگیزه و با نشاط که آماده‌اند ایران یک جهش در خود داشته باشد.

وی با بیان اینکه امروز تعارف نداریم و در معرض یک انتخاب هستیم، گفت: ۴ سال آینده کشور، سرنوشت و منابع کشور و هزینه‌های کشور بر این اساس می‌خواهد تعریف شود و اینکه طی ۴ سال آینده به کجا می‌خواهیم برویم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: باید تلاش و حرکت جدی داشته و ظرفیت‌ها و فرصت‌ها را بشناسیم و در تراز انقلاب اسلامی حرکت کنیم، به طوری که به حداقل‌ها اکتفا نکرده و جهش درخور توسط ملت انجام شود.

وی یادآور شد: سال ۹۲ گفتند کاری می‌کنیم هم سانتریفیوژ و هم اقتصاد بچرخد، مگر مسیر هموار نشد، امتیازاتی بیش از تصورات دادید، آژانس ۱۵ بار گفت ایران همه تعهدات را انجام داد، اما خروجی آن این شد که آژانس به طور کل از توافق خارج شد.

وی گفت در آن سال رشد اقتصادی کشور صفر و بلکه منفی شد تحریم‌ها دو برابر شد خودتان هم تحریم شدید روزانه بیش از ۷۰۰ نفر بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند و باید واکسن وارد می‌کردید اما مسئولان وقت گفتند تا fatf و برجام انجام نشود نمی‌توان واکسن وارد کرد.

جلیلی گفت: بهمن ماه سال ۹۷ وزرای دولت وقت نامه زدند که اگر تا روز شنبه فلان موضوع یعنی همان fatf تایید نشود قادر به پرداخت حقوق اسفند ماه نیستیم و چنین نگاهی در مدیریت کشور وجود داشت. یادآوری می‌کنم امروز تیرماه ۱۴۰۳ است و هنوز آن مسئله امضا نشده است.

این نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری در ادامه به تلفات بیش از ۲۰ هزار نفری جاده‌ای سالیانه و چندین برابر همین رقم مجروحان جاده‌ای و همچنین نبود امنیت شغلی اشاره کرد و گفت: چه کسی باید عهده دار این‌ها باشد؟ نقش رئیس جمهوری بسیار مهم است که چگونه دستگاه‌ها را در این زمینه‌ها پای کار بیاورد؛ این یک حرکت دسته جمعی است و باید برای همه ماموریت تعریف شود.

وی تاکید کرد: وقتی از نظام سلامت صحبت می‌کنیم که باید به آن نقطه مطلوب برسیم، کار حکمرانی این است که تک بعدی نگاه نکند، نگوید باید اینقدر بودجه بدهید تا این کار به سرانجام برسانم؛ بلکه یک بخش مهم کار مدیریت و نیروی انسانی است، آن هم در محیطی آرامش بخش، امیدوار و رضایتمند.

وی تصریح کرد: اگر چنین نگاهی را در کار داشته باشیم بسیاری از این موضوعات وظیفه دولت می‌شود، قبل از اینکه از سوی افراد مطرح شود.

جلیلی در پاسخ به اینکه موفقیت‌ها چگونه شکل می‌گیرد اظهار داشت: استفاده از فضای مجازی و عرصه سایبری در ارائه خدمات، از جمله ظرفیت‌هاست و باید از این فناوری‌ها حداکثر استفاده را انجام داد، به ویژه در کشورمان که امکانات، تجهیزات و نیروی متخصص آن را داریم.

وی شغل و امنیت شغلی را مهم‌ترین عوامل موثر بر سلامت برشمرد و گفت: وقتی این‌ها شکل نگیرد و واسطه‌هایی وجود داشته باشد که بخش عمده زحمات را به جیب می‌زنند، با استفاده از فناوری‌ها می‌توان هزینه‌های سنگین را کاهش داد و عواید آن را مستقیم به همان زحمت کشان ارائه داد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: سه سال به دلیل حضور در هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام به بسیاری از مباحث و موارد ورود کردم. وقتی مسئله‌ای همچون حقوق پرستاران عنوان می‌شود می‌گویم بودجه‌اش چطور باید تامین شود؟ وقتی در بودجه کشور تامل می‌کنیم مواردی از حیف و میل ها، تبعیض‌ها و رانت‌ها ملاحظه می‌کنیم که اگر جلوی آنها گرفته شود به راحتی این موارد جبران می‌شود.

وی با اشاره به نفت و گاز به عنوان ۲ مزیت اصلی نسبی در کشور، یادآور شد: متاسفانه همین مزیت نسبی سالیانه بین ۲ تا ۴ درصد معادل ۶ تا ۷ میلیارد دلار پرتی دارد، مسئله‌ای که در ابتدای دولت شهید رئیسی نیز آن را عنوان کردم.

جلیلی گفته این موضوع امروز در برنامه هفتم توسعه گنجانده شده و در ۵ سال آینده جلوی آن گرفته خواهد شد که به معنای بازگشت ۳۰ میلیارد دلار به خزانه کشور است.

وی در خاتمه تاکید کرد: حکمرانی و اداره امور کشور اشراف می‌خواهد و اینطور نیست که فقط برنامه نیاز داشته باشد. همین ۷ میلیارد دلار که عنوان کردم، آیا اجنه آن را می‌خورند؟!

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: اگر با فساد مبارزه کرده و منابع کشور را حفظ کنیم، شرمنده کارگران، کشاورزان، پرستاران و غیره نمی‌شویم. در این راه دقت به بودجه کشور و انضباط مالی بسیار مهم است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.