رئیس جمهور صربستان: غرب و شرق  درگیر جنگ می‌شوند

الکساندر ووچیچ در اظهاراتی با بیان این ادعا که وقوع جنگ میان حزب الله و رژیم صهیونیستی تقریباً حتمی است، تاکید کرد: این جنگ که اجتناب از آن تقریباً غیرممکن است، غرب و شرق را به طور کامل درگیر خواهد کرد.

ووچیچ در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی محلی در ادامه سخنان خود با اشاره به تداوم سیاست‌های به شدت رادیکال ضد روسیه در اتحادیه اروپا، گفت: همچنین ما شاهد این هستیم که تداوم اتخاذ سیاست‌های افراطی ضد روسیه در اتحادیه اروپا نیز در حال سوق دادن ما به سمت آغاز یک درگیری جهانی است.

وی در ادامه اظهارات خود با تاکید بر اینکه در این حالت، مشخص است که روسیه هم با استفاده از تمام سلاح‌هایی که در اختیار دارد، تا آخر به جنگ ادامه خواهد داد؛ تصریح کرد: بنابراین از این دیدگاه نیز باز غرب و شرق هیچ شانسی برای اجتناب از درگیری جهانی ندارند.

به گزارش ایرنا، رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

ولادیمیر پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تبدیل شد.

آمریکا و کشورهای غربی در پاسخ به این اقدام روسیه، تاکنون تحریم‌های گسترده‌ای را علیه مسکو اعمال و میلیاردها دلار تسلیحات و تجهیزات نظامی به کی‌یف ارسال کرده‌اند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.