آغاز ثبت سفارش کتب درسی/ متقاضیان از این طریق اقدام کنند+جدول

ثبت سفارش کتاب‌های درسی سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۳ دوره‌های تحصیلی آموزش ابتدایی، متوسطه اول، متوسطه دوم و کتاب‌های درسی تکمیلی دوره اول متوسطه ویژه دانش‌آموزان استعدادهای درخشان و همچنین کتاب‌های درسی دانش‌آموزان استثنایی در راستای توسعه دولت الکترونیک و به‌منظور تسهیل دسترسی دانش‌آموزان به کتاب‌های درسی، نظارت نظام‌مند بر فرآیند توزیع مواد آموزشی از امروز - دهم تیرماه - آغاز شد.

بر اساس اعلام سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش، ثبت سفارش کتاب های درسی برای دانش آموزان این پایه های تحصیلی تا نهم شهریورماه اعلام شده است و دانش‌آموزان و اولیا می توانند از طریق پنجره ملی خدمات دولت هوشمند my.gov.ir یا پنجره واحد خدمات الکترونیک وزارت آموزش و پرورش‌ my.medu.ir یا سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی www.irtextbook.ir نسبت به ثبت کتاب های درسی اقدام کنند.

معاون سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش وپرورش نیز در این رابطه با بیان اینکه ثبت سفارش پایه‌های ورودی اول ابتدایی، هفتم و دهم پس از ثبت‌نام در مدارس و ثبت‌نام قطعی در سامانه سیدا از امروز تا ششم شهریور امکان‌پذیر است گفت: پرداخت به صورت برخط از طریق درگاه‌های پیش‌بینی شده و سامانه انجام می‌شود.

محمد علوی تبار اعلام کرد که هیچ دریافتی به صورت نقدی صورت نمی‌گیرد و قیمت‌ها به صورت میانگین در تمامی پایه‌ها ۵۰ درصد افزایش داشته است.

وی یادآورشد: برای مناطق محروم، مطابق سال قبل مدارسی که به صورت رایگان و نیم‌بها کتاب دریافت کردند امسال هم به صورت رایگان و نیم‌بها کتاب دریافت می‌کنند.

مدارس موظف هستند با ورود به سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی، نسبت به ثبت سفارش گروهی کتاب‌های درسی دانش‌آموزان اقدام و از ارجاع دانش‌آموز یا اولیای دانش‌آموز به کافی‌نت‌ها پرهیز کنند.

‌دانش‌آموزان و اولیای آنان، در صورت تمایل می‌توانند از طریق سامانه مذکور نسبت به ثبت سفارش انفرادی اقدام کنند و برای ورود به سامانه کد ملی دانش‌آموز، نام کاربری و شش رقم سمت راست شماره سریال شناسنامه دانش‌آموز، «رمز عبور» ورود به سامانه است.

کتاب‌های درسی دانش‌آموزان تمامی دوره‌های تحصیلی، از طریق مدرسه محل تحصیل آنان که در سفارش دانش‌آموز قید شده است، توزیع می‌شود.

دانش‌آموز یا اولیای دانش‌آموز صرفاً موظف به پرداخت هزینه کتاب درسی برابر با قیمت پشت جلد (ثبت شده در سامانه) است؛ لذا، دریافت هرگونه وجه اضافی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

پیش از این ثبت‌نام کتاب‌های درسی پایه‌های تحصیلی آمادگی۲ (استثنائی)، اول۲ (استثنائی)، اول۳ (استثنائی)، اول تکمیلی (استثنائی)، دوم تا ششم، هشتم و نهم، یازدهم و دوازدهم از ۲۸ فروردین ماه تا ۳۱ خردادماه انجام شد.

همچنین اصلاح سفارش کتاب‌های همه دوره‌های تحصیلی از دهه سوم تیرماه توزیع به منطقه و سپس به مدارس نیز از شهریورماه صورت می‌گیرد.

سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: مدارس ضمن اطلاع رسانی به دانش‌آموزان به شرح جدول تقویم زمانی زیر باید نسبت به ثبت سفارش کتاب های درسی سال تحصیلی ۱۴۰۴-۱۴۰۳ بر فرض قبولی دانش‌آموز در سال تحصیلی جاری اقدام کنند و در صورت عدم موفقیت دانش آموز در پایه فعلی در زمان اصلاح سفارش امکان تغییر پایه وجود خواهد داشت.

171248070

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.