هشدار صادر شد/ احتمال سیلاب در این استان‌ها

سازمان هواشناسی با صدور هشدار وقوع سیلاب ناگهانی در برخی استان‌ها از فعالیت سامانه بارشی تا چهارشنبه در ۱۵ استان و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی خبر داد.

 پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری  سازمان هواشناسی  نشان می‌دهد امروز در برخی مناطق استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان،‌ خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات البرز در استان‌های زنجان، قزوین، تهران و سمنان رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید پیش‌بینی شده است.

روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه این شرایط در شمال غرب، نیمه غربی سواحل دریای خزر، ارتفاعات البرز مرکزی و غربی رگبار باران همراه با رعدوبرق روی می‌دهد.

 روز پنجشنبه در ساعات بعدازظهر در برخی مناطق شمال غرب و ارتفاعات البرز مرکزی رگبار پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

از امروز تا روز چهارشنبه در ساعات بعدازظهر در برخی مناطق جنوبی سیستان و بلوچستان، ارتفاعات هرمزگان و کرمان در ساعات بعدازظهر رشد ابر و احتمال رگبار پراکنده وجود دارد. از امروز تا چهارشنبه در شمال شرق، شرق، جنوب شرق، بخش‌های از مرکز کشور، استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز واز روز دوشنبه تا چهارشنبه در غرب و جنوب غرب کشور در برخی ساعات وزش باد شدید و پدیده گردوخاک و کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

طی امروز و فردا دریای خزر، شرق دریای عمان، خلیج‌فارس و تنگه هرمز مواج است.

هشدار نارنجی تشدید فعالیت سامانه بارشی همراه با بارش های شدید محلی

زمان پایان: یکشنبه 1403/04/10

نوع مخاطره: رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، در برخی نقاط گردوخاک، در نقاط مستعد بارش تگرگ

منطقه اثر:

یکشنبه 1403/04/10: شمال استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی.

اثر مخاطره: جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌های فصلی، صاعقه، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها و احتمال سقوط سنگ به‌ویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، رخداد تگرگ، خسارت به سازه‌های موقت و محصولات کشاورزی.

توصیه: احتیاط در سفرها به‌ویژه بین‌شهری، عدم اتراق و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت طبیعت‌گردی به‌ویژه در ساعات بعدازظهر، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، پرهیز از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی، تسریع در برداشت محصولات کشاورزی و انتقال آن‌ها به مکان‌های مسقف.

هشدار فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری‌های محلی

زمان پایان: چهارشنبه 1403/04/13

نوع مخاطره: رگبارباران، رعد و برق، وزش باد نسبتاً شدید تا شدید موقت در نواحی مستعد گرد و خاک

منطقه اثر:

یکشنبه 1403/04/10: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات استان‌های تهران، البرز، قزوین، زنجان و سمنان.

دوشنبه 1403/04/11: آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران و ارتفاعات استان‌های تهران، البرز، قزوین، زنجان، سمنان و جنوب سیستان و بلوچستان.

سه‌شنبه 1403/04/12: آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، زنجان و ارتفاعات تهران، البرز، قزوین، سمنان، جنوب سیستان و بلوچستان و مرکز کرمان.

چهارشنبه 1403/04/13: آذربایجان شرقی، نیمه شمال شمالی آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال سمنان و ارتفاعات استان‌های تهران، البرز، قزوین و زنجان.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی محلی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، صاعقه، احتمال تگرگ، لغزندگی به‌ویژه در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی، وزش باد نسبتاً شدید، در مناطق مستعد گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ و درختان کهنسال.

توصیه: عدم اتراق و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت طبیعت‌گردی در ساعات بعدازظهر، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی بویژه در ساعات بعدازظهر، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، لایروبی دهانه پل‌ها، کانال‌ها و آب‌روها و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی، خودداری از محلول‌پاشی و سم‌پاشی باغات و مزارع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال و عدم سم یا محلول‌پاشی باغات و مزارع و استفاده از قیم برای نهال‌ها، بسته نگه داشتن درب سالن‌های پرورشی

هشدار افزایش گرادیان فشاری

زمان پایان: چهارشنبه 1403/04/13

نوع مخاطره: وزش باد شدید، در نواحی مستعد همراه با گرد و خاک

منطقه اثر:

یکشنبه 1403/04/10: سمنان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، البرز، تهران، قم، مرکزی، اصفهان، یزد، فارس، ایلام، خوزستان و چهارمحال و بختیاری.

دوشنبه 1403/04/11: سمنان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، یزد، اصفهان، شمال شرق فارس، شرق هرمزگان، کرمان، قم، البرز، مرکزی، تهران، کرمانشاه، ایلام و خوزستان.

سه‌شنبه 1403/04/12: سمنان، قم، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، یزد، فارس، بوشهر، خوزستان، ایلام، کرمانشاه، کردستان، مرکزی، اصفهان، تهران، البرز، همدان، جنوب آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری.

چهارشنبه 1403/04/13: سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، یزد، شمال شرق اصفهان، فارس، بوشهر، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، کرمان، شرق هرمزگان، البرز، تهران، قم و مرکزی.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: پرهیز از کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، عدم جابجایی با گلایدر و بالگرد، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال و عدم سم یا محلول‌پاشی باغات و مزارع و استفاده از قیم برای نهال‌ها، بسته نگه داشتن درب سالن‌های پرورشی.

هشدار افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج دریا

زمان شروع: اواخر وقت شنبه 1403/04/09

زمان پایان: اواخر وقت یک‌شنبه 1403/04/10

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد شمال در محدوده 24 نات و افزایش ارتفاع امواج تا 1.8 متر در فراسواحل و تا 1.3 متر درساحل

منطقه اثر: شنبه 1403/04/09: و یک‌شنبه 1403/04/10: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان مازندران، در دریای خزر

اثر مخاطره: خطر غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تورهای صیادی، صدمه به ماهیان در قفس و صدمه به قایق های کوچک تفریحی و مسافری و شناورهای سبک

توصیه: منع فعالیت‌های شنا و تفریحی و تردد قایق‌های کوچک و شناورهای سبک، محدودیت تردد شناورهای سنگین و نیمه سنگین و اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت‌های دریایی.

هشدار افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج دریا

زمان پایان: سه‌شنبه 1403/04/12

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد لحظه ای شمال غربی تا جنوب غربی در محدوده 24 نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج تا 1.5 متر

منطقه اثر:

یکشنبه 1403/04/10 و دوشنبه 1403/04/11: مناطق دور از ساحل استان خوزستان، تنگه هرمز و غرب دریای عمان.

سه‌شنبه 1403/04/12: خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان.

اثر مخاطره: خطر غرق‌شدن شناگران، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس های پرورش ماهی ،اختلال در ترددها و فعالیت دریایی به‌ویژه تردد شناورهای سبک، قایق‌های صیادی و نیمه‌ سنگین، اختلال در فعالیت سکوهای نفتی

توصیه: منع شنا، منع فعالیت های تفریحی و شیلاتی، محدودیت در تردد شناورهای سبک و نیمه سنگین، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت های ساحلی و فراساحل همچنین سکوهای نفتی.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.