اوکراین کوتاه آمد، زلنسکی پیشقدم شد/ تهیه طرح جامع پایان جنگ

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در بحبوحه جنگ این کشور با روسیه مدعی شد که می‌داند این جنگ چطور باید حل و فصل شود و در این راستا طرحی جامع را نیز تدوین کرده است!

طرفین جنگ جاری وقتی پای توافق صلح احتمالی در میان باشد، بیش از همیشه دچار اختلاف بوده و با یکدیگر فاصله دارند. زلنسکی پیشتر در کنفرانسی که با محوریت جنگ اوکراین در سوئیس برگزار شد، به‌دنبال جلب حمایت بیشتر جامعه بین‌الملل بود.

خبر مرتبط
دیدار مقامات ارشد ترکیه و اوکراین/ گفت‌وگو درباره آخرین وضعیت جنگ در کی‌یف

وزیر خارجه ترکیه با وزیر دفاع اوکراین در آنکارا دیدار کرد.

رئیس جمهور اوکراین درباره طرحی که برای صلح اوکراین در ذهن دارد، گفت: بسیار حائز اهمیت است که برای پایان جنگ طرحی را ارائه دهیم که اکثریت جامعه جهانی از آن حمایت کنند.

وی با اشاره به قربانیان زیاد نظامی اوکراین در حملات گسترده روسیه، مدعی شد: این مسیر دیپلماتیکی است که در حال کار روی آن هستیم. ظرف چند ماه آتی طرحی دقیق را ارائه خواهم کرد. زمان چندان زیادی نداریم.

بیش از ۹۰ کشور مقامات و هیات‌های خود را به اجلاس دو روزه سوئیس اعزام کردند. عمده این کشورها با بیانیه پایانی این اجلاس درباره «احترام به تمامیت ارضی اوکراین در هر توافق احتمالی» موافقت کردند. با این حال، برخی کشورهای مهم از جمله هندوستان با این بیانیه موافقت نکرده و دیگر کشورهای حائز اهمیت از جمله چین، به دلیل عدم دعوت از روسیه به اجلاس، در آن شرکت نکرده و به نوعی آن را تحریم کردند.

اوکراین همواره مدعی شده است که روسیه باید نیروهای خود را از بخش‌هایی که کی‌یف قلمروی خود می‌پندارد، شامل شبه‌جزیره کریمه که در سال ۲۰۱۴ به مسکو الحاق شد، خارج کند و سپس پای میز مذاکره بنشیند. در این بین، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه که در فوریه ۲۰۲۲ فرمان آغاز عملیات نظامی در اوکراین را صادر کرده است، خواستار تخلیه نیروهای اوکراینی از مناطق شرق و جنوب این کشور شده و بارها نیز نسبت به آغاز مذاکره با کی‌یف ابراز تمایل نمود اما زلنسکی در فرمانی هر نوع مذاکره با مسکو را ممنوع کرده است!

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.