خبر ستاد انتخابات درباره زمان آغاز شمارش آرای انتخابات

محسن اسلامی در ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران گفت: بنابر درخواست ستادهای انتخابات استانی برای تمدید مدت زمان اخذ رأی و موافقت وزیر کشور، زمان اخذ رأی دو ساعت دیگر یعنی تا ساعت ۲۴ تمدید شد.

وی ادامه داد: پایان رای گیری از ساعت ۲۲ در شعب روستایی مانعی ندارد، اما در شعب شهری و کلانشهرها، مردم هنوز در شعب حضور دارند و قانون، اجازه تمدید زمان رای گیری را در اختیار وزیر کشور قرار داده و وزیر کشور هم تا ساعت ۲۴ اجازه اخذ رأی داده است. بعد از ساعت ۲۴، در شعبه ها بسته می شود اما رای کسانی که در نوبت رای گیری در داخل شعب هستند، اخذ می‌شود.

اسلامی افزود: پس از ساعت ۲۴، پلمب صندوق‌ها باز شده و شمارش آرا آغاز می شود. شمارش آرا با حضور نماینده نامزدها و بدون دخالت آنها انجام می‌شود. ابتدا در شعب، آمار صندوق در دستگاه احراز وارد می‌شود و در صورت جلسه ثبت شده و داده این دستگاه به صورت برخط به فرمانداری‌ها می رود. در ادامه فرمانداری آمار همه شعبه‌ها را تجمیع می‌کند. سپس آمار به وزارت کشور ارسال می‌شود.

خبر مرتبط
آمار رسمی انتخابات چه زمانی اعلام می‌شود؟

رئیس ستاد انتخابات کشور تاکید کرد: آمار آرای خارج از کشور توسط وزارت خارجه اخذ شده و در اختیار ستاد وزارت کشور و ستاد انتخابات قرار می‌گیرد.رئیس ستاد انتخابات کشور خاطر نشان کرد: در تهران بیش از ۴ هزار شعبه وجود دارد و این فرایند طول می‌کشد. اگر امار ۲۵ هزار شعبه تجمیع و نهایی شود، می‌توانیم آمار اولیه را اعلام کنیم.

وی گفت: نامزد پیروز باید اکثریت مطلق یعنی نصف به علاوه یک کل آرا چه آرای صحیح و چه باطله آرا را بدست آورد.

اسلامی بیان کرد: اگر نامزدی نصف به علاوه یک آرا را بدست نیاورد، انتخابات به مرحله دوم می‌رود. در این شرایط پس از اینکه شورای نگهبان اسامی دو نفر اول را به وزارت کشور اعلام کرده و ما این اسامی را منتشر کنیم، فرصت تبلیغات این دو نامزد آغاز شده و تا 24 ساعت قبل از زمان رای گیری یعنی اولین جمعه بعد ادامه می‌یابد.

خبر مرتبط
شمارش آرای انتخابات ایران در این کشور آغاز شد

محسن بختیار، سفیر ایران در چین گفت: برگزاری انتخابات در چین به اتمام رسیده است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.