توضیحات زاکانی درباره اموالش/جوری جلوه دادند که انگار ما درخت قطع کردیم

علیرضا زاکانی چهارشنبه شب ؛ ۶ تیر ۱۴۰۳ با حضور در برنامه «بدون تعارف» گفت: چیزی که باعث ورودم به صحنه انتخابات شد ترسیدم که یک وقت برگردیم به دهه ۱۳۹۰ همان دهه‌ای که به تعبیری دهه عبرت شد و سیاهی‌هایی که باعث دردسر مردم شد. جنبه دوم البته معیشت و سفره مردم بود که در کنارش کشور ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بالایی دارد که در خصوص رفع مشکلات مردم و کشور و پیشرفت و آبادانی کشور انجام شده و باید بشود.

خبر مرتبط
عصبانیت زاکانی از دیدار پزشکیان و روحانی/آنها به مردم راست نمی‌گویند

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: عکس امروز پزشکیان با روحانی نشان می‌دهد که آنها به مردم راست نمی‌گویند.

وی در ارزیابی از عملکردش در شهرداری تهران گفت: در دوره شهرداری روح و جسم تهران را یکپارچه دیدیم و تمام تعهدات گذشته که در جهت منافع مردم بود را پذیرفتم اگرچه شهردار دیگری تعهد ایجاد کرده بود. ۳۳ ماه در تهران شهردارم. این همان نسبتی است که دائما غبطه می‌خورم که کارهای بزرگ‌تری می‌شد انجام داد اما چرا بهتر و بیشتر کار نکردیم؟ با این حال کارهای انجام داده ما بیشتر از کارهایی است که دیگران انجام دادند.

وی ادامه داد: باید زیر دو خم عناصر فساد اقتصادی را گرفت البته واسطه‌هایی با عمل‌شان سفره مردم را تنگ می‌کنند و معیشت مردم را به خطر می‌اندازند. وقتی شما بخواهید این‌ها را به زمین بزنید حتما سراغ‌تان می‌آیند اما خدا مدافع ماست و هیچ کس نمی‌تواند حریف شود. زور مردم و خدا به آن‌ها می‌رسد. ان‌شاءالله به لطف الهی فساد را ریشه‌کن می‌کنم.

کاندیدای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری ادامه داد: وزیر مهمی  را در سال ۱۳۸۳ که جنبه‌های امنیتی را دنبال می‌کرد به مجلس آوردم. بعد از مدتی پرونده‌ای را  دنبال می‌کردم با وجودی که هنوز نماینده هم نبودم، یک فرد عادی و استاد دانشگاه بودم. به نظرم رسید که حق مردم در حال ضایع شدن است، به همان وزارتخانه زنگ زدم و گفتم فلان مدیرتان فلان فساد را می‌کند، دو نفر از مدیران‌شان را به دفتر بنده فرستادند. آن‌جا صحبت کردیم و کلنجار رفتند و آخرش گفتم اگر رعایت نکنید حتما با شما برخورد می‌کنم، برگشت گفت مگر تو کی هستی و چه کاری از دستت بر می‌آید؟

وی تصریح کرد: ماجرایی اتفاق افتاد و همین‌ها شکایت کردند اما محکوم شدند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اموالش گفت: بنده چیز خاصی ندارم. حقوق هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستان امام خمینی را می‌گیرم. در عمرم کار خصوصی پزشکی نکردم. معتقدم باید در مجموعه‌های دولتی کار کنم وگرنه کار در بیمارستان‌های خصوصی بد نیست.

زاکانی ادامه داد: منزلی که در آن سکونت دارم را در دهه ۱۳۸۰ خریداری کردم و در دهه ۱۳۹۰ با دامادها و فرزندانم ساختیم. منزلم در اطراف خیابان ایران است. هیچ ویلا و ماشینی ندارم. از شهرداری هم مثل مجلس حقوق نگرفتم. در عمرم اصلا ماموریت نگرفتم. منزل و ماشین ثبت‌نامی هم ندارم. امروز هم که در خدمت شما هستم به هیچ وجه لنگ نمانده‌ام.

وی گفت: بارها بین دو راهی مانده‌ام. مثلا در موضوعی فکر می‌کردم غارتی صورت می‌گیرد. دو رییس‌جمهور و یک برادر رییس‌جمهور علیه بنده شکایت کردند. وزارت اطلاعات و نفت و برادر رییس‌جمهور در دهه ۱۳۹۰ بر علیه بنده شکایت کردند. آنان ۸ وکیل داشتند و بنده تنها بودم. صحبت کردم اما هیات منصفه که ترکیبی از سلایق سیاسی بود، هر ۱۵ نفرشان رای دادند که بنده دارم از حق مردم دفاع می‌کنم اما قاضی آن دادگاه بنده را محکوم کرد به یک سال زندان. این یک سال زندان سبب شد در سال ۱۳۹۶ شورای نگهبان صلاحیت بنده را احراض نکند چون این زندان، زندان بدوی بود. بعدا این حکم شکسته شد و گفتند این حکم سیاسی بود و فلانی از حقوق ملت دفاع کرده بود.
وی ادامه داد: آن لحظه برایم سخت بود چون دنبال خدمت به مردم بودم اما با توکل به خدا مشکلات رفع شد.

وی تصریح کرد: احساس مردم از بنده این است که بنده آدم سرسختی هستم. بنده این اخلاقم را از پدرم آموختم.  در برابر کسانی که حق مردم را می‌خورند سرسخت هستم. سرسختیم نسبت به افرادی است که حق مردم و انقلاب را رعایت نمی‌کنند.

کاندیدای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری گفت: در قضیه قطع درختان به بنده تهمت زدند. طی ۳۳ ماه مسوولیتم در شهرداری بیش از ۳ میلیون درخت در تهران کاشتیم و هیچ وقت هم تصور قطع درخت نداشتم. در پارک قیطریه حتی یک درخت هم قطع نکردیم و نمی‌شود. ساخت مسجد هم با یک منطق در جریان است. پارک‌ها برای جذب مردم ساخته می‌شوند اما برخی امنیت مردم را در پارک‌ها سلب کرده‌اند. در کنار مسجد، خانه‌های بهداشت، مجموعه‌های فرهنگی و آموزشی در جذب مردم به پارک‌ها تاثیرگذار است.

وی ادامه داد: علت برجسته شدن مسجد قیطریه این بود که عده‌ای عادت دارند چهره مردم را طور دیگری نشان دهند. قطع درختان در سال ۱۳۹۷ اتفاق افتاد. زمانی که بنده مسوولیتی در شهرداری نداشتم اما جوری جلوه دادند که انگار ما درخت قطع کردیم.

وی ادامه داد: بسیاری از چیزهایی که در ذهن مردم نسبت به بنده است، درست نیست. ما حرف‌هایی را می‌زنیم که مثل روز روشن است اما تکذیب می‌کنند.

زاکانی گفت: برای روشنگری هر چیزی که به خودم و خانواده‌ام ارتباط دارم، همیشه آمادگی دارم. چیزی که درباره تحصیل دخترم در اروپا  شایع شده مربوط به دختر دومم است. ایشان فارغ‌التحصیل دانشگاه شریف است و در یکی از طبقات منزل با هم زندگی می‌کنیم.  تحصیلش که تمام شد، برگشت.

وی در پاسخ به سوالی درباره زمان بازنشستگیش اظهار کرد: فکر می‌کنم یک بسیجی هستم و بازنشستگیش با شهادت اتفاق می‌افتد. از سوی دیگر یک پزشکم و بازنشستگی ندارم. اگر فرصتی شد کادرسازی می‌کنم و به مردم خدمت می‌کنم.

وی گفت: رییس‌جمهور اختیارات بسیار خوبی دارد. حتما اختیاراتش ویژه است برای خدمت. اگر برخی موارد بهانه‌ای می‌شود بیشتر به کم آوردن اشخاص اتفاق می‌افتد. می‌شود تحولات بزرگی در کشور با حضور مردم و در تبعیت از رهبری انجام داد تا خارجی‌ها انگشت به دهان بگیرند.

کاندیدای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری گفت: از هوادارانم تشکر می‌کنم، رعایت حقوق رقبا انجام دهید. سینه‌ام برای شنیدن مخالفان و منتقدانم گشاده است. اتفاقا با برخی از منتقدانم دوست هستم.

وی در پایان خطاب به مردم گفت: خادمی هستم که برای خدمتگزاری به شما منت شما را می‌کشم تا لطف کنید و توفیق خدمتگزاری را بر دوش بنده بگذارید.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.