رایزنی تلفنی وزرای دفاع آمریکا و روسیه/ هشدار درباره افزایش تنش‌ها

وزیر دفاع جدید روسیه برای نخستین بار به صورت تلفنی با همتای آمریکایی خود درباره بحران اوکراین گفت‌وگو کرد.

بنابر اعلام این بیانیه این گفت‌وگوی تلفنی به ابتکار طرف آمریکایی برقرار شده است.

در این بیانیه آمده است که دو وزیر دفاع نظرات و دیدگاه‌های خود را درباره شرایط در اوکراین بیان کردند و در این گفت‌وگو بلوسوف نسبت به افزایش تنش‌ها به علت تأمین نیروهای اوکراینی با تسلیحات آمریکایی هشدار داد.

روسیه معتقد است که ارسال تسلیحات به اوکراین با امکان حل و فصل مناقشه تداخل دارد و مشارکت مستقیم کشورهای ناتو در درگیری «بازی با آتش» است.

خبر مرتبط
اقدام تلافی جویانه روسیه علیه اروپا

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است که در پاسخ به تصمیم شورای اتحادیه اروپا در ۱۷ مه مبنی بر ممنوعیت «هر گونه فعالیت پخش» در سه رسانه، محدودیت های متقابلی از امروز، ۲۵ ژوئن اجرایی می شود.

۲۴ اردیبهشت «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه، آندری بلوسف، که پیش از این معاون اول نخست وزیر بود را به عنوان وزیر دفاع جدید روسیه منصوب کرد. البته این تغییر براساس قانون اساسی روسیه توسط نخست وزیر صورت می‌گیرد و در واقع پوتین چنین تغییری را به نخست وزیر پیشنهاد و درخواست کرده است.

در مقابل، «سرگئی شویگو»، وزیر دفاع روسیه جایگزین نیکولای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی شد.

سرگئی شویگو که از سال ۲۰۱۲ ریاست وزارت دفاع روسیه را بر عهده داشت به عنوان دبیر شورای امنیت منصوب شد.  بلوسف پیش از این به عنوان وزیر توسعه اقتصادی، دستیار رئیس جمهور روسیه در امور اقتصادی و معاون اول نخست وزیر، که بر بلوک اقتصادی نظارت داشت، خدمت کرد.

خبر مرتبط
شوک بزرگ به روسیه/ اوکراین برگ برنده رو کرد/ سامانه‌های هیمارس تقویت شد

دو مقام آمریکایی که خواستند نام‌ آنها فاش نشود، خبر دادند که انتظار می‌رود واشنگتن امروز (سه‌شنبه / به وقت محلی) کمک نظامی جدید ۱۵۰ میلیون دلاری خود شامل مهمات بیشتر برای سامانه‌های پرتاب چندگانه هیمارس به اوکراین را اعلام کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت که تصمیم برای انتصاب بلوسف به عنوان وزیر دفاع با نیازهای اقتصاد بلوک امنیتی به بخشی از اقتصاد کشور مرتبط است. اکنون بودجه وزارت دفاع به سطح دهه ۱۹۸۰ نزدیک شده است، که بحرانی نیست اما بسیار مهم است. وی خاطرنشان کرد که انتصاب بلوسف به هیچ وجه سیستم فعلی را از نظر مسائل دفاعی تغییر نخواهد داد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.