پرتاب موشک بالستیک از سوی کره شمالی/ ژاپن تایید کرد

 گارد ساحلی ژاپن گفت: یک موشک احتمالا بالستیک از کره شمالی شلیک شد. خبرگزاری یونهاپ نیز به نقل از ارتش کره جنوبی این خبر را تایید کرد. شلیک این موشک یک روز پس از هفتاد و چهارمین سالگرد آغاز جنگ کره رخ داد.

کره شمالی هفته جاری از انتقال ناو هواپیمابر تئودور روزولت آمریکا به منطقه برای مشارکت در رزمایش‌های مشترک با کره جنوبی و ژاپن انتقاد کرد و گفت که بازدارندگی جدیدی را در مقابل این اقدام نشان می‌دهد. ناو روزولت روز شنبه به بندر بوسان کره جنوبی است و قرار است در رزمایش‌های چند روز آینده در منطقه شرکت کند.استقرار این ناو پس از امضای توافقنامه مشارکت راهبردی جامع بین «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه و «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی انجام شد.

چو تائه یول وزیر خارجه کره جنوبی اعلام کرد که پس از امضای این توافقنامه امنیتی، سئول، توکیو و واشنگتن بر سر افزایش همکاری‌های امنیتی به توافق رسیدند. سفر پوتین در حالی انجام شد که روسیه و کره شمالی تحت تحریم‌های شدید غرب قرار دارند و گرم شدن روابط آنها موجب نگرانی در اروپا و آمریکا شده است.

غرب مدعی است که کره شمالی به روسیه سلاح داده و مسکو از آنها در جنگ علیه اوکراین استفاده کرده است اما مسکو و پیونگ یانگ این اتهام را رد کرده‌اند.

از سوی دیگر رئیس جمهور روسیه به دنبال امضای توافق مشارکت راهبردی جامع با کره شمالی، اعلام کرد که مسکو و پیونگ یانگ متعهد شدند که در صورت حمله به یک طرف، دیگری به کمک بیاید.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.