لاهه حکم به بازداشت دو مقام ارشد نظامی روس  داد

دیوان کیفری بین‌المللی خواستار بازداشت دو مقام دفاعی ارشد روسیه به اتهام «جنایت جنگی» و «جنایت علیه بشریت» شد.

این دیوان مدعی شد: «دلایل کافی وجود دارد که نشان می‌دهد این دو مظنون در حملات موشکی نیروهای مسلح روسیه علیه زیرساخت‌های برق اوکراین از ۱۰ اکتبر ۲۰۲۲ تا حداقل ۹ مارس ۲۰۲۳ مسئولیت داشته‌اند.»

این مقامات روس به ارتکاب جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت در حمله به اشخاص و زیرساخت‌های غیرنظامی متهم شده‌اند.

مسکو ضمن تکذیب کشتار غیرنظامیان، بارها گفته است که زیرساخت‌های انرژی اوکراین به‌عنوان تأمین‌کننده صنعت تسلیحاتی این کشور را یک هدف نظامی قانونی برای نیروهای مسلح خود می‌داند.

خبر مرتبط
شوک بزرگ به روسیه/ اوکراین برگ برنده رو کرد/ سامانه‌های هیمارس تقویت شد

دو مقام آمریکایی که خواستند نام‌ آنها فاش نشود، خبر دادند که انتظار می‌رود واشنگتن امروز (سه‌شنبه / به وقت محلی) کمک نظامی جدید ۱۵۰ میلیون دلاری خود شامل مهمات بیشتر برای سامانه‌های پرتاب چندگانه هیمارس به اوکراین را اعلام کند.

دیوان کیفری بین‌المللی پیش‌تر برای «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و «بنی گانتس» وزیر جنگ این رژیم نیز به اتهام ارتکاب جنایت جنگی قرار بازداشت صادر کرد. اما آمریکا و حامیانش با استناد به اینکه رژیم صهیونیستی عضو این دیوان نیست، جنگ غزه را خارج از اختیارات قضایی این دیوان دانستند.

این در حالی است که روسیه و اوکراین نیز عضو این دادگاه نیستند، اما ایالات متحده و دیگر حامیان اوکراین با احکام این دادگاه علیه روسیه مخالفت نکردند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.