بحران در اردوی اوکراین/ زلنسکی فرمانده ستاد مشترک ارتش را برکنار کرد

 رئیس جمهور اوکراین در یک پیام ویدئویی که در کانال رسمی وی در تلگرام منتشر شد، گفت: تصمیم گرفته‌ام آندری گناتوف را جایگزین یوری سودول فرمانده ستاد مشترک ارتش اوکراین کنم.

به نوشته اوکراین اینفو، رئیس جمهور اوکراین از زمان آغاز جنگ با روسیه مقام‌های نظامی و غیرنظامی زیادی را برکنار کرده است اما برکناری والری زالوژنی فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور که پس از ناکامی کی‌یف در عملیات ضدحمله بزرگ سال ۲۰۲۳ انجام شد، بزرگ‌ترین تغییر نظامی توسط زلنسکی بود.

خبر مرتبط
شوک بزرگ به روسیه/ اوکراین برگ برنده رو کرد/ سامانه‌های هیمارس تقویت شد

دو مقام آمریکایی که خواستند نام‌ آنها فاش نشود، خبر دادند که انتظار می‌رود واشنگتن امروز (سه‌شنبه / به وقت محلی) کمک نظامی جدید ۱۵۰ میلیون دلاری خود شامل مهمات بیشتر برای سامانه‌های پرتاب چندگانه هیمارس به اوکراین را اعلام کند.

در همین رابطه، ماریانا بزوگلایا یکی از نمایندگان پارلمان اوکراین از فراکسیون خدمتگزار مردم پیش تر با انتقاد از تصمیم زلنسکی در برکناری زالوژنی و انتصاب الکساندر سیرسکی به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین، تاکید کرد: این جابجایی هیچ اثر مثبتی به دنبال نداشته است.

این نماینده پارلمان اوکراین، سیرسکی را به مخفی کردن حقیقت، افزایش بوروکراسی و از بین بردن رقبای خود متهم کرد و افزود: وی فرماندهان تیپ‌ها و گردان‌های ارتش اوکراین را قبل از اینکه زمان لازم برای آشنایی با واحد داشته باشند، تغییر می‌دهد.

 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.