خبر مهمی که معاون ویر بهداشت داد/ دستیاران بخوانند

دکتر ابوالفضل باقری فرد در نشست خبری با موضوع دستاوردها که امروز دوشنبه ۴ تیرماه برگزار شد، با بیان اینکه فعالیت دولت سیزدهم در دوران کرونا آغاز شد، گفت: در آن زمان کلاس‌ها تعطیل بودند و به صورت مجازی برگزار می‌شد ولی در رشته‌های پزشکی به دلیل ماهیت متفاوت، ضرورت برگزاری کلاس حضوری وجود داشت. بنابراین از ابتدای سال تحصیلی ۱۴۰۰ کلاس‌های درس و آزمون‌های رشته‌های پزشکی را حضوری کردیم.

وی افزود: این در صورتی است که وزارت علوم یک سال بعد این کار را انجام داد.

معاونت آموزشی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: در این دوران از ظرفیت دانشجویان پزشکی در پیشگیری و واکسیناسیون استفاده شد.

وی با بیان اینکه در دوران کرونا برخی کلاس‌های آموزشی در دانشگاه و بیمارستان تبدیل به انبار دارو شده بودند، گفت: همچنین برخی خوابگاه‌های استیجاری، برگردانده شده بودند به همین دلیل حضوری کردن کلاس‌ها کار ساده‌ای نبود.

خبر مرتبط
انتقاد فرهنگستان علوم پزشکی از وزارت بهداشت/ درخواست برای توقف طرح سلامت خانواده

فرهنگستان علوم پزشکی در نامه‌ای، از وزارت بهداشت درخواست کرد که طرح سلامت خانواده را متوقف کند.

باقری فرد در مورد اقدامات تحولی انجام شده در معاونت آموزشی وزارت بهداشت گفت: یکی از اقدامات انجام شده ساماندهی دانشجویان ایرانی در حال تحصیل خارج از کشور متقاضی انتقال به داخل بود. قبل از ۱۴۰۰ دانشجویان ایرانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کردند، اجازه داشتند با گذراندن ۳۶ واحد سر کلاس‌های دانشگاه‌های ایران بنشینند.

وی با بیان اینکه هزاران نفر از این طریق کنکور را دور می‌زدند، اظهار کرد: این ساماندهی بر اساس قانون مصوب شورای انقلاب فرهنگی انجام شد و براساس آن افرادی که در خارج از کشور تحصیل کرده‌اند، می‌توانند بعد از بازگشت به کشور پس از ارزشیابی، مشغول به کار شوند.

خبر مرتبط
توضیحات وزارت بهداشت درباره آتش سوزی بیمارستان قائم رشت/این بیمارستان تاییدیه آتش نشانی نداشته است؟

معاون وزیر بهداشت، با بیان اینکه بیمارستان قائم تاییدیه‌های آتش‌نشانی را داشته و از نظر ایمنی و اعلام و اطفاء حریق مشکل نداشته است، خاطرنشان کرد: این بیمارستان پروانه بهره‌برداری داشته و تمام مجوزهای لازم را گرفته و لذا علت حریق در دست بررسی است.

وی در مورد شرایط ادامه تحصیل دانشجویانی که تحصیلشان‌در خارج از کشور نیمه تمام مانده، گفت: این دانشجویان تنها در صورتی که حداقل ۴ ترم و معادل ۷۲ واحد گذرانده باشند، می‌توانند در آزمون شرکت کنند و پس از قبولی در آزمون، داخل کشور به تحصیل ادامه دهند.

معاون آموزشی تاکید کرد: در این آزمون افراد محدودی قبول می‌شوند و این ساماندهی در مسیر عدالت محوری بوده است.

باقری فرد با بیان اینکه این آزمون دوبار در سال برگزار می‌شود، گفت: در این موضوع به دلیل اینکه دانشجویان پزشکی با سلامت مردم سروکار دارند، نمی‌توان اغماض کرد.

افزایش ۷۰۰ برابری حقوق دستیاران

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به معضلات دستیاری رشته‌های تخصصی، گفت: در ابتدای کار دولت سیزدهم، حقوق دستیاران ۲ تا ۳ میلیون بود و در این دولت ۷۰۰ برابر شد.

وی در مورد این افزایش حقوق گفت: برای دستیاران مجرد ۱۲ میلیون و برای دانشجویان متأهل ۱۵ میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود.

وی با بیان اینکه هدف از این اقدام افزایش انگیزه دستیاران پزشکی بود، گفت: برای اولین بار در بودجه عمومی ۳ همت بودجه برای حقوق دستیاران در نظر گرفته شده استکه اگر درآمد اختصاصی دانشگاه‌ها کم شد، حقوق دستیاران کاهش نیابد.

وی اظهار امیدواری کرد که در سال‌های آینده این مبلغ رشد داشته باشد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.