هشدار جدی چین درباره اقدامات اتحادیه اروپا

وزارت بازرگانی چین در بیانیه‌ای اتحادیه اروپا را به تحریک و شعله‌ور کردن جنگ تجاری متهم و تاکید کرد که پکن در هر صورتی از منافع قانونی خود دفاع خواهد کرد.

خبر مرتبط
چین خشم ناتو را برانگیخت/ باید تنبیه شود

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو با تکرار ادعاها درباره کمک چین به روسیه در جنگ با اوکراین و تامین ریزتراشه و سایر قطعات مهم برای مسکو، گفت که پکن باید بابت این اقدامات مجازات شود!

کمیسیون اروپا اخیراً تحقیقی در مورد وسایل نقلیه الکتریکی وارد شده از چین انجام داده و اعلام کرده است که بروکسل یارانه‌های دولتی چین را غیرمنصفانه می‌داند.

هفته گذشته اتحادیه اروپا بعد از انتشار نتایج تحقیقات این کمیسیون اعلام کرد که تعرفه‌های خود را بر خودروهای چینی افزایش خواهد داد که قرار است از چهارم ماه جولای امسال (۱۴ تیرماه) اعمال شود.

وزارت بازرگانی چین در اقدامی تلافی جویانه، تحقیقات خود را در مورد واردات گوشت خوک از اتحادیه اروپا آغاز کرده است.

سخنگوی این وزارتخانه در بیانیه‌ای که در وب‌سایت خود منتشر کرد، گفت که اصطکاک تجاری فعلی بین چین و اتحادیه اروپا، خواسته پکن نیست.

این وزارتخانه تاکید کرد که چین همیشه به قوانین سازمان تجارت جهانی پایبند بوده و در استفاده از اقدامات حفاظتی تجاری، احتیاط و خویشتنداری به خرج داده است.

در این بیانیه آمده است: متاسفانه، طرف اروپایی همچنان به تشدید اختلافات تجاری ادامه می‌دهد که می‌تواند باعث جنگ تجاری شود که مسئولیت این جنگ کاملاً بر عهده اتحادیه اروپا خواهد بود.

پیشتر چین اعلام کرده بود که برنامه‌های اتحادیه اروپا برای اعمال تعرفه بر خودروهای برقی چینی به حقوق و منافع مشروع صنعت خودروهای برقی این کشور آسیب می‌زند. پکن نارضایتی شدید خود را ابراز کرده و متعهد شده بود که اقدامات متقابلی اتخاذ کند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.