روند رکودی بازار سهام معاملات در خرداد + جدول

بازار سهام بورس تهران و فرابورس ایران ماه بسیار سختی را پشت سر گذاشتند. در ابتدای خرداد ماه ۱۴۰۳، با وقوع حادثه تلخی که برای بالگرد رئیس دولت سیزدهم رقم خورد، تصمیم دامنه نوسان دو درصدی اتخاذ شد که تا روز ۹ تیر ماه تمدید شده و کل معاملات خرداد ماه را در بر گرفت. با وجود وضع دامنه نوسان دو درصدی، بازدهی شاخص کل و هم وزن بورس تهران در کنار بازدهی شاخص صنایع، نشان از تکرار عملکرد اردیبهشت ماه داشتند. این محدودیت دو درصدی، فقط در برابر نوسانات سنگین روزانه مقاومت کرده و بازار سهام روند نزولی خودش را ادامه داده است و موجب افزایش رکود معاملاتی و تشدید خروج سرمایه حقیقی نیز شده است.

خبر مرتبط
فروش سهام آرامکو چگونه کلید خورد؟

امین ناصر، رئیس غول نفتی آرامکو در روزهای گذشته با سفر به کشورهای خارجی تلاش کرد معامله‌گران را به خرید و سرمایه‌گذاری در آرامکو جذب کند و توانست فروش بزرگی را رقم بزند.

بازدهی قابل توجه شاخص صنعت لاستیک و بانک‌ها

در بین شاخص 30 صنعت بزرگ بورس تهران، 12 صنعت بازدهی بهتری به نسبت متوسط بازار داشتند و دو صنعت نیز رشد تراز داشتند. صنعت لاستیک و پلاستیک با 4 درصد افزایش تراز توانست بیشترین بازدهی را در بین 30 صنعت بزرگ به ثبت برساند. صنعت بانک‌ها و مؤسسات اعتباری نیز با رشد تراز نزدیک به 3.2 درصد، دومین بازدهی مثبت را در بین شاخص این 30 صنعت به ثبت رساند.

030330

صنایع خودرو و ساخت قطعات، شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی، فلزات اساسی و سیمان نیز از جمله صنایع سنگینی بودند که ریزش تراز کمتری به نسبت شاخص کل در خرداد ماه تجربه کردند.

صنایع محصولات شیمیایی، فرآورده‌های نفتی، بیمه و صندوق‌های بازنشستگی و صنعت انبوه‌سازی نیز از جمله صنایع سنگینی بودند که در خرداد ماه ریزش تراز بیشتری به نسبت شاخص کل هم‌وزن داشتند. بیشترین ریزش تراز نیز در بین شاخص این ۳۰ صنعت به صنعت محصولات فلزی با ۷.۸ درصد و پس از آن به صنایع انبوه‌سازی و اطلاعات و ارتباطات با بازدهی منفی ۷.۸ درصدی و منفی ۶.۹ درصدی تعلق گرفت.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.