معیار و ملاک اصلی در انتخاب اصلح، انتخاب کسی است که مکتب حاج قاسم را ادامه می‌دهد

آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه سیاسی نماز جمعه این هفته که با حضور پرشور زائران و مجاوران در حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به فرارسیدن دهه ولایت و جشن‌های این دهه اظهار کرد: از خدا می‌خواهیم این احساسات پرشور شما مردم دلداده و وابسته اهل بیت پیامبر (ص) در عید اعظم که بزرگترین عید اسلامی است، خودش را نشان بدهد و هرچه در ظرفیت فردی و جمعی شماست، از تشکل‌ها و نهادها گرفته تا هیئات و مساجد، این عشق‌ها و ارادت به ساحت ولایت امیرالمومنین (ع) بتواند ظهور و بروز کامل داشته باشد.

خبر مرتبط
توصیه انتخاباتی علم الهدی به مردم

نماینده ولی‌فقیه درخراسان رضوی، گفت: اگر شما برای انتخاب خود توانستید کسی را در رأس قرار دهید که بتواند حافظ این اقتدار باشد و بتواند با یک دیپلماسی کامل‌عیار، این قدرت را در دنیا حفظ کند و توسعه بدهد، در این‌صورت شما به تکلیف خود عمل کرده‌اید.

تداوم مکتب سلیمانی در سیره شهید رئیسی

امام جمعه مشهد با اشاره به فرارسیدن ایام انتخابات خاطرنشان کرد: با توجه به فرارسیدن ایام منتج به انتخابات، نکته‌ای موردتوجه است که متذکر می‌شوم و از شما برادران عزیز و خواهران گرامی می‌خواهم به این نکته توجه ویژه داشته باشید. عزیزان من، خدا رحمت کند سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را. وقتی این مرد بزرگ به شهادت رسید، رهبر معظم انقلاب اعلام کردند باید مکتب حاج قاسم زنده بماند. این مکتب چه بود؟ اصل مکتب این بود که این شهید بزرگوار در طول حدود چهار دهه از عمر خود هرگز جبهه را از دست نداد و در تمام عرصه‌ها، پایبند به سربازی ولی امر و رهبری باقی ماند.

وی افزود: ادامه سیره حاج قاسم در ابعاد و عرصه‌های مختلف برای ما باید بسیار مهم باشد و موضوعیت داشته باشد. خدا رحمت کند مرحوم آیت الله شهید رئیسی را. ایشان در یک سخنرانی پس از شهادت سردار دل‌ها فرمود «حاج قاسم عزیز، به قاسم ابن الحسن سوگند سلاحی که تو برافراشتی هرگز بر زمین نخواهد ماند. قاسم‌هایی در این عالم به نام تو و یاد مکتب تو پرورش خواهند یافت که هر کدام در این میدان یک حاج قاسم ان‌شاءالله خواهند بود.»

علم الهدی تصریح کرد: آن موضوعی که ما باید به آن توجه داشته باشیم، آن است که مدیریت اجرایی و سیره شهید آیت الله رئیسی بود که مکتب حاج قاسم را در همه ابعاد و زوایای مختلف ادامه داد. حاج قاسم سرباز رهبری در عرصه دفاع نظامی و جهاد بود اما شهید آیت الله رئیسی مکتب سربازی رهبری را در عرصه سیاست، مدیریت و ارتباطات بین المللی توسعه داد و هر جا که می‌رفت، تصریح می‌کرد که من یک طلبه ساده و سرباز رهبری هستم.

امام جمعه مشهد تأکید کرد: او بود که سربازی رهبری را در عرصه‌های مختلف اجرا کرد و نشان داد در عرصه مدیریت، سیاست و ارتباطات بین المللی، سربازی ولایت به چه معناست. وقتی خطاب به روح بلند شهید سلیمانی تأکید کرد در این کشور قاسم‌هایی تربیت می‌شوند، مقصود از یکی از آنها خودش بود.

وی با اشاره به سخنرانی شهید رئیسی در جلسه دی ماه هیئت دولت گفت: او باز در جای دیگری ایشان می‌فرماید «تلاش برای فهم مکتب حاج قاسم و تحقق اهداف آن از ضروریات امروز جامعه است». بله درست است. ضروریات امروز جامعه اقتضا می‌کند که مردم این مکتب را بفهمند. در این مکتب، سربازی رهبری به معنای سربازی حجت امام زمان (عج) معنا پیدا می‌کند و ادامه مکتب حاج قاسم به این است که هرکس در عرصه‌های سیاست و اداره کشور ظاهر شد، باید تداوم بخش این مبانی و ارزش‌ها باشد.

علم الهدی بیان کرد: معیار و ملاک اصلی در انتخاب اصلح، انتخاب کسی است که مکتب حاج قاسم را ادامه می‌دهد نه کسی که در مقابل مقام ولایت و رهبری به عنوان یک اهرم قدرت قرار بگیرد و منویات خودش در هر خط سیاسی را اجرا کند. شما در انتخاب اصلح باید دنبال این چنین معیار و ملاکی باشید. رهبر معظم انقلاب در عرصه سیاست خارجی تصریح دارند فاصله از غرب، گسستن از حیطه فشار کشورهای غرب و توسعه چند برابری بازار و ارتباطات بین المللی باید محقق شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: این خط و توصیه رهبری بود که ما نباید به غرب تکیه کنیم و به آن امیدوار باشیم. اینکه بعضی دوستان می‌گویند در مقام برهم زدن تحریم‌ها باید با غرب ارتباط برقرار کنیم، این امر با نظریات رهبری در دیپلماسی و امور بین الملل سازگار نیست. شما تجربه کردید آقا. یک بار ما آمدیم با آمریکا و غرب وارد مذاکره شدیم. برجام به دست آمد. ما خیانت آنها را دیدیم.

وی با اشاره به آیات ۵۵ تا ۶۱ سوره مبارکه انفال افزود: این برادر بزرگواری که استناد می‌کند به سوره انفال، همان آیه می‌گوید «وَإِنْ جَنَحُوا لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَهَا» یعنی اگر کفار با شما کوتاه آمدند، شما هم صلح کنید. الان واقعاً وضع این طور است؟ آیا دشمن ما کوتاه آمده است؟ اصلاً آیا در جریان برجام ما کوتاه آمدیم یا آمریکا کوتاه آمد؟ ما بتن ریختیم در قلب رآکتورمان یا آمریکا ریخت؟ ما سانتریفیوژها را مثل حلبی از جا کندیم یا آمریکا کند؟ رئیس جمهور الدنگ آن روز آمریکا با کمال وقاحت گفت من قرار برجام را باطل کردم و هیچ چیز آن را قبول ندارم.

علم الهدی خاطرنشان کرد: خودتان یک زمان می‌گفتید اگر تحریم‌ها حل نشود، آب نخواهیم داشت. الان باز می‌گوئید اگر تحریم‌ها حل نشود، نان نخواهیم داشت؟ برادران عزیز، راه حل تحریم‌ها، خنثی سازی تحریم هاست؛ یعنی همان کاری که در دولت سیزدهم انجام شد و نفت را استخراج کردند، صادر کردند و پولش را هم گرفتند و آمریکا هم هیچ غلطی نتوانست بکند.

امام جمعه مشهد ادامه داد: مردم ما دیدند به چشم خودشان که نتیجه مذاکره با آمریکا، اروپا و غرب چه شد و چه افتضاحی پیش آمد. ما هستی خودمان را دادیم و کوتاه آمدیم اما آنها بر رذالت خودشان افزودند و حتی چندین تحریم را بر گذشته اضافه کردند. ما با شیطان ناپاکی با این کیفیت مواجه هستیم. حالا بیاییم برای نان شب سراغ او برویم؟

مردم ما بیدار و هشیار هستند

وی تصریح کرد: این مردم بیدارند. این مردم هشیارند و خیلی خوب می‌فهمند. این ملت همه چیز را در طول ۴۵ سال عمر انقلاب تجربه کرده است. ما نابه کاری‌ها، رذالت‌ها و جنایت‌ها از آمریکا و دشمن دیده ایم. اینها فقط در یک صورت راضی می‌شوند و اینکه ما دست از اسلام برداریم، پیامبر (ص) و اهل بیت او را فراموش کنیم و دین را کنار بگذاریم. فقط شاید آن زمان اینها راضی می‌شوند.

علم الهدی تأکید کرد: خیلی مردم باوفا و عزیزی هستید. شما با این انقلاب و نظام همراه شده اید. ۴۵ سال است پای کار امام زمان (عج) و نایب برحق او هستید. این جور ایستادگی کرده اید و نه تنها خسته نشده اید بلکه امروزتان به مراتب قوی‌تر و منسجم‌تر از دیروزتان است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.