پس لرزه سفر جنجالی پوتین/ ژاپن و کره جنوبی زنگ خطر را به صدا درآوردند

در پی تعمیق همکاری راهبردی مسکو و پیونگ‌یانگ پس از سفر رئیس جمهور روسیه به کره شمالی، دو کشور ژاپن و کره جنوبی زنگ خطر را به صدا درآوردند.

وزارت خارجه کره جنوبی در بیانیه‌ای ضمن ابراز تاسف از همکاری راهبردی مسکو و پیونگ‌یانگ، اعلام کرد که این همکاری نباید صلح و ثبات منطقه‌ای را تحت‌الشعاع قرار دهد و در ادامه مدعی شد که شراکت این دو کشور، در تعارض با قطعنامه‌های شورای امنیت است.

در این بیانیه آمده است: پس از تحلیل جامع سفر پوتین به کره شمالی و توافق‌نامه همکاری راهبردی همه‌جانبه آنها، به هر نوع اقدام مرتبط با این شراکت که امنیت ما با جامعه بین‌الملل از جمله متحدان ما را تهدید کند، قاطعانه پاسخ خواهیم داد.

خبر مرتبط
پیام تهدیدآمیز روسیه به اوکراین: صلح را نپذیرید با عواقب سختی روبرو می‌شوید

دیمیتری مدودف گفت: «صادقانه بگویم، فکر می‌کنم که رئیس جمهور [پوتین] همه چیز را گفته است، منظورم این است که پیشنهاد صلح بعدی از سوی روسیه برای مقامات اوکراین بدتر خواهد بود.»

یوشیماسا هایاشی، دبیرکل کابینه ژاپن نیز با انتقاد و حمله به این مشارکت، گفت که «با توجه به جو امنیتی پیرامون کشور ما و منطقه، اینکه رئیس جمهور روسیه همکاری با کره شمالی در حوزه فناوری نظامی را رد نکرد، برای توکیو بسیار نگران‌کننده است.»

پوتین بعد از ۲۴ سال به پیونگ‌یانگ سفر کرد. این سفر پس از سفر پارسال رهبر کره شمالی به روسیه بود که در جریان آن کیم جونگ اون از پیشرفته‌ترین سایت موشکی مسکو بازدید کرد.

فایننشال‌تایمز در ماه مارس گزارش کرده بود که روسیه در ازای دریافت موشک‌های بالستیک و میلیون‌ها عراده توپ جنگی، انتقال دریایی و مستقیم نفت به کره شمالی را آغاز کرده است!

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.