اعلام آمادگی پکن برای همکاری با مسکو برای تضمین امنیت دنیا

وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای به خبرگزاری تاس اعلام کرد: چین و روسیه اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل و قدرت‌های اصلی در حال ظهور هستند. کشورهای مسئولیت مهمی برای تضمین امنیت و ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی دارند.

خبر مرتبط
واکنش چین به ادعاهای گروه 7 علیه پکن

سران جی۷ در بیانیه‌ پایانی خود مدعی شدند که پکن برای روسیه تجهیزات و قطعاتی با کاربری دوگانه نظامی و غیرنظامی را می‌فرستد و به این طریق به مسکو در جنگ اوکراین کمک می‌کند.

وزارت خارجه چین تاکید کرد: پکن آماده است ابتکارات امنیتی جهانی را با جامعه بین‌المللی از جمله روسیه اجرا کند. چین خواهان همکاری پایدار و برابر و همچنین توجه به نگرانی‌های معقول همه کشورهاست.

بر اساس بیانیه این وزارتخانه، چین آماده است «به حل مسالمت‌آمیز اختلافات و مناقشه‌های کشورها از طریق گفت‌وگو و مشاوره کمک کند.»

این بیانیه پس از آن صادر شد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه پیشنهاد کرد یک نظام امنیتی جدیدی ایجاد شود که مشارکت میان کشورهای اوراسیای بزرگ هسته‌ای اصلی آن باشد.

وی به وزارت خارجه روسیه دستور داده که همکاری و مشارکت در توافقنامه‌های بین‌المللی را به منظور ایجاد یک نظام امنیتی جدید افزایش دهد.

این در حالی است که غرب نسبت به همکاری پکن و مسکو نگران است و در همین راستا، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو روز دوشنبه اعلام کرد که این ائتلاف نظامی باید بر چین به دلیل حمایت از روسیه هزینه تحمیل کند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.