سالیوان به دیدار مودی رفت/تعهد هند به پیشبرد مشارکت استراتژیک جهانی با آمریکا

نارندرا مودی نخست وزیر هند با جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا دهلی ملاقات کرد. پس از این نشست، مودی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: هند متعهد به پیشبرد مشارکت استراتژیک جهانی خود با آمریکا است.

خبر مرتبط
هند تهدید شد/ هرگونه نقض حاکمیت ارضی پاکستان با پاسخی قاطع مواجه می‌شود

فرمانده ارتش پاکستان گفت: این‌ کشور همیشه از صلح و ثبات در منطقه حمایت کرده است. با این حال هر گونه تحریک یا نقض حاکمیت ارضی پاکستان با پاسخی سریع و قاطع و با حمایت کامل مردم (پاکستان) مواجه خواهد شد.

دیدار مودی و سالیوان چند روز پس از دیدار نخست وزیر هند با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در حاشیه اجلاس سران گروه ۷ در ایتالیا انجام شد.

این اولین سفر یک مقام ارشد دولت بایدن به هند از زمانی است که نارندرا مودی برای سومین دوره نخست وزیر شد.

صبح امروز، سالیوان با آجیت دووال، مشاور امنیت ملی هند نیز ملاقات کرد. این دو مقام ارشد امنیتی گفت‌وگوهای گسترده ای را با تمرکز بر اجرای طرح‌های هند و آمریکا در زمینه فناوری های حیاتی و نوظهور (iCET)، روابط دوجانبه دفاعی و وضعیت امنیت منطقه ای برگزار کردند.

جیک سالیوان همراه با یک هیات بلندپایه متشکل از مقامات ارشد دولت آمریکا و روسای شرکت های تجاری و صنعتی آمریکایی به هند سفر کرده است.

در همین حال خبرگزاری هند گزارش داد: آجیت دوال و جیک سالیوان در مورد کریدور اقتصادی هند-خاورمیانه-اروپا (IMEC) گفت‌وگو کردند که با توجه به وضعیت کنونی غرب آسیا، به تاخیر افتاده است.

جیک سالیوان همچنین با سوبرامانیام جایشنکار وزیر امور خارجه هند ملاقات کرد.

وزیر امور خارجه هند در شبکه ایکس نوشت: گفتگوی جامعی در مورد طیف گسترده ای از مسائل دوجانبه، منطقه ای و جهانی با مشاور امنیت ملی آمریکا انجام شد.

جایشنکار نوشت: مطمئنم که مشارکت استراتژیک هند و ایالات متحده در دوره جدید به شدت به پیشرفت خود ادامه خواهد داد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.