دفاع مکرون از اوکراین/ صلح به معنای تسلیم این کشور نیست

رئیس‌جمهور فرانسه در کنفرانس سوئیس گفت، صلح در اوکراین نمی‌تواند به معنای تسلیم این کشور باشد.

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در کنفرانس صلح سوئیس برای اوکراین در جمع همتایانش عنوان کرد: همه ما مصمم به ایجاد صلح پایدار هستیم و همان‌طور که چندین نفر از شما اشاره کرده‌اید، چنین صلحی نمی‌تواند کاپیتولاسیون اوکراین باشد.

به نقل از یوروپ ۱، ماکرون با بیان اینکه «یک مهاجم و یک قربانی وجود دارد»، اعلام کرد این جنگ یک مشکل جهانی است.

در این اجلاس دو روزه بیش از ۵۰ رئیس دولت با هدف ترسیم مسیری به‌سوی صلح در اوکراین (بدون حضور روسیه) گرد هم آمده‌اند.

خبر مرتبط
سنتکام اعلام کرد: آتش‌سوزی کشتی تحت مالکیت اوکراین

سنتکام اعلام کرد که یک کشتی تحت مالکیت اوکراین تحت اصابت موشک قرار گرفت.

رئیس‌جمهور فرانسه خطاب به رهبران شرکت‌کننده و دعوت شده تأکید کرد: هیچ‌کس در اینجا با روسیه در جنگ نیست، اما همه خواهان صلحی پایدار هستند، یعنی صلحی که به قوانین بین‌المللی احترام بگذارد و اوکراین را به حاکمیت خود بازگرداند.

وی تأکید کرد که یکی از اولویت‌های این کنفرانس ایمن‌سازی اوضاع در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپوروژیا و محکوم‌کردن هر گونه حمله به اهداف و زیرساخت‌ها در اوکراین است.

ماکرون با یادآوری اینکه این نوع حملات جنایت جنگی محسوب می‌شود، اظهار کرد: من فکر می‌کنم افزایش فشار به روسیه در این زمینه برای دستیابی به آتش‌بس بسیار مهم است.

رئیس‌جمهور فرانسه همچنین پیشنهاد کرد: «هم‌زمان، همه با هم به دنبال همراه‌کردن کشورها برای پیوستن به تلاش‌هایمان باشیم.» او توضیح داد این امر امکان جلوگیری از تقسیم بزرگ جهان و اجتناب از وسوسه‌شدن کشورها برای ابتکارات دیگر را فراهم می‌کند.

امروز یکشنبه، سه موضوع در گروه‌های کاری در طول کنفرانس صلح سوئیس مورد بحث قرار خواهد گرفت: ایمنی هسته‌ای، آزادی کشتیرانی و امنیت غذایی، و جنبه‌های بشردوستانه، به‌ویژه سرنوشت کودکان اوکراینی منتقل شده به روسیه.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.