واکنش تند و تیز زلنسکی به شرایط صلح پوتین

 ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در جریان سخنرانی در وزارت خارجه گفت: «کرملین آماده آغاز مذاکرات بدون تاخیر است.»

خبر مرتبط
چراغ سبز اتحادیه اروپا به آغاز مذاکرات الحاق اوکراین

سفیران اتحادیه اروپا با شروع مذاکرات الحاق اوکراین و مولداوی به این بلوک موافقت کردند.

به نقل از شبکه خبری فرانس ۲۴، درخواست‌های گسترده‌تری برای صلح که پوتین فهرست کرد شامل به رسمیت شناختن کریمه از سوی اوکراین به عنوان بخشی از روسیه، حفظ وضعیت غیرهسته‌ای اوکراین، محدود کردن نیروی نظامی اوکراین و حفاظت از منافع جمعیت روسی‌زبان بود.

پوتین همچنین گفت که همه اینها باید بخشی از «توافق‌های بین‌المللی» باشد و همه تحریم‌های غرب علیه روسیه باید لغو شوند.

خبر مرتبط
فوری/ پوتین شرط صلح با اوکراین را اعلام کرد+ جزئیات مهم

رئیس جمهوری روسیه امروز طی سخنانی شرایط کشورش برای صلح با اوکراین را اعلام کرد.

اظهارات پوتین که برای گروهی از مقام‌های ارشد وزارت خارجه روسیه مطرح شد بیانگر یک اقدام بی سابقه از سوی روسیه است که به طور واضح شرایطش را برای پایان جنگ اوکراین مطرح کرده است. کرملین نیز پیشتر گفته بود که کی‌یف باید دستاوردهای ارضی روسیه را به رسمیت بشناسد و درخواستش برای عضویت در ناتو را لغو کند.

اما ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین بر این باور است که پوتین حتی در صورت رسیدن به اهدافش در این آتش بس مدنظر باز هم از جنگ دست بر نمی‌دارد.

وی در حاشیه نشست گروه هفت به کانال خبر ایتالیا گفت: «اینها پیام‌های اولتیماتومی هستند که با پیام‌های قبلی هیچ تفاوتی ندارند. او متوقف نمی‌شود. شرایطش با اولتیماتوم‌هایی که هیتلر پیش از جنگ دوم جهانی می‌داد، فرقی ندارد. اینها همان‌هایی است که هیتلر به گفتن‌شان عادت داشت. به همین دلیل است که ما نباید به این پیام‌ها اعتماد کنیم.»

در این میان، وزارت خارجه اوکراین طرح پوتین را «پوچ» و برای «گمراه‌کردن جامعه بین‌المللی، تضعیف تلاش‌های دیپلماتیک با هدف دستیابی به صلح عادلانه و تقسیم وحدت اکثریت جهان حول اهداف و اصول منشور سازمان ملل» خواند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز شرایط مطرح شده از سوی پوتین را برای صلح اوکراین محکوم کرد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.