آخرین قیمت قزل آلا در بازار/ ارزآوری ۵ میلیون دلاری صادرات این ماهی از ابتدای امسال

آرش نبی.زاده گفت: قیمت کنونی هرکیلو قزل آلا سرمزرعه ۱۲۰ هزارتومان و عمده فروشی ۱۳۰ هزارتومان، سالمون سرمزرعه ۱۳۰ هزارتومان و عمده فروشی ۱۴۰ هزارتومان است.

او قیمت تمام شده هرکیلو قزل آلا را ۱۵۰ تا ۱۶۰‌ هزار تومان اعلام کرد و افزود: با توجه به گرمای هوا و عرضه قزل آلای پرورش در قفس، قیمت کاهش یافته است به طوریکه کمتر از نرخ تمام شده عرضه می‌شود.

نبی‌زاده ادامه داد: باوجود آنکه تولیدکنندگان پرورش ماهی در قفس بدلیل گرمای هوا نمی‌توانند ماهی را نگه دارند، از این رو تا اواخر تیرماه ناگریز به عرضه هستند، اما سایر تولیدکنند‌گان تا عادی شدن شرایط بازار از عرضه اجتناب می‌کنند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی ماهیان سردآبی درباره آخرین وضعیت قزل آلا گفت: برآورد‌ها حاکی از آن است که امسال تولید قزل آلا همانند مدت مشابه سال قبل به ۱۱۵ تا ۱۲۵ هزارتن برسد.

او قیمت هرکیلو ماهی صادراتی را ۱۶۵ تا ۱۷۰ هزار تومان اعلام کرد و افزود: اگر صادرات قزل آلا نباشد، بسیاری از تولیدکنندگان به سبب زیان وارده از چرخه تولید خارج می‌شوند. هرچند صادرات چندان چشمگیر نیست.

نبی زاده ادامه داد: بنابر آمار از ابتدای سال تاکنون هزارتن قزل آلا به ارزش ۴ تا ۵ میلیون دلار به بازار‌های هدف صادر شده است و همواره پیش‌بینی می‌شود که این رقم تا پایان سال به ۴ تا ۵ هزار تن برسد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی ماهیان سردآبی با بیان اینکه ایران سومین تولیدکننده قزل آلا در آب‌های شیرین محسوب می‌شود، افزود: پتانسیل تولید ۲۵۰ هزارتن قزل آلا به شرط داشتن بازار وجود دارد.

او از راه اندازی سامانه جامع آبزیان کشور طی روز‌های آتی خبر داد و گفت: تمامی تولیدکنندگان مشخصات و نحوه تولید را از ابتدای مراکز تکثیر تخم چشم زده تا عرضه به مرکز فرآوری باید در این سامانه عرضه کنند، در غیراین صورت امکان صادرات وجود ندارد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.